Odkrywali zagadki pałacu w Czerniejewie

Mimo niesprzyjającej pogody i mroźnego wiatru grupa miłośników historii i architektury przybyła dzisiaj do Czerniejewa, by zwiedzić miejscowy zespół pałacowo-parkowy. Przewodnikiem po historii i zagadkach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Pomysłodawcą kolejnego (po nocnym z 20 na 21 lipca i dziennym 6 października) zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w pałacu w Czerniejewie, a także autor książek o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

Dzisiejsze zwiedzanie różniło się od poprzednich trasą, jak również okolicznościami. Tymi ostatnimi była niesprzyjająca pogoda i mroźny wiatr, który sprawił, że podziwianie zewnętrznej architektury pałacu ograniczono do minimum. Wszyscy marzyli, by jak najszybciej znaleźć się w ciepłych wnętrzach rezydencji. Z tego też względu dzisiejsza wędrówka po zespole pałacowo-parkowym rozpoczęła się od powozowni (która zawsze była zwieńczeniem zwiedzania), a później uczestnicy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali też historię Groty Pompejańskiej i pałacowych podziemi.

W trakcie blisko 2,5-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacje o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, zagadkach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Wędrówka zakończyła się w Grocie Pompejańskiej, gdzie uczestnicy wzięli udział w losowaniu upominków. Tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią” jest, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki (tym razem były to materiały promujące Zamek Książ, Nadleśnictwo Gniezno, Nadleśnictwa Gołąbki, gminy Mieleszyn, Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” na którego drugą edycję – od 20 do 23 marca 2020 r. w pałacu w Czerniejewie – K. Soberski zaprosił uczestników zwiedzania).

Tych którzy chcieliby zobaczyć pałac w Czerniejewie i poznać jego historię (a nie mogli przyjechać dzisiaj) zapraszamy na ostatnią taką szansę już w sobotę, 7 grudnia o godz. 15.00.

A kolejne wędrówki po historii regionu przygotowane przez K. Soberskiego już w przyszłym roku!

(fh)
Fot. A. Soberska