Festiwal, Fundacja, książki i historie kryminalne

Dzisiaj, po raz kolejny na antenie Radia Żnin gościł Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii, autor książek o historii Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz twórca Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w marcu w pałacu w Czerniejewie. Poruszono temat wspomnianego Festiwalu, najnowszej książki K. Soberskiego pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, kolejnej książki z wątkami kryminalnymi, ale nie zabrakło też tematów związanych ze skarbami i tajemnicami naszego regionu.

W dzisiejszej popołudniowej rozmowie, którą z Karolem Soberskim przeprowadziła red. Anna Jarecka, w pierwszej kolejności poruszono temat Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca tego roku w pałacu w Czerniejewie. – Pierwszy Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” przeszedł do historii i nie będę ukrywał, że jestem szczęśliwy tak dużą ilością osób, która odwiedziła pałac w Czerniejewie. Zainteresowanie tym wydarzeniem, które było po raz pierwszy organizowane w Wielkopolsce, przerosło nasze oczekiwania. Przygotowując Festiwal nie wiedzieliśmy z jakim odbiorem się spotkamy, tymczasem okazało się, że jest wielkie zapotrzebowanie na taką prezentację historii, na takie wykłady o tematach których na co dzień nigdzie się nie wysłucha. Dla nas największym zaskoczeniem było to, iż blisko 80 proc. uczestników Festiwalu pochodziło spoza naszego regionu. Festiwal zakończył się wielkim sukcesem organizacyjnym i promocyjnym, i pokazał, że warto organizować kolejne tego typu przedsięwzięcia – mówi K. Soberski.

Dalej K. Soberski zaprosił wszystkich słuchaczy na drugą edycję Festiwalu, która odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 roku, także w XVIII-wiecznym pałacu w Czerniejewie. – Przyszłoroczny Festiwal zapowiada się jeszcze ciekawej niż pierwsza edycja. Będzie więcej wykładów, panele dyskusyjne, kilka unikatowych wystaw, a także Targi Książki Historycznej i Regionalnej oraz Kiermasz Rękodzieła Historycznego. Wszystkich miłośników historii zapraszam, szczególnie z województwa kujawsko-pomorskiego z którego na Festiwalu będzie aż 4 prelegentów: Krzysztof Drozdowski z Bydgoszczy, Marcin Perliński z Brodnicy, Paweł Becker z Wąbrzeźna oraz Damian Rybak ze Strzelna – podkreśla K. Soberski i odsyła na stronę www.fundacjahistoryczna.pl gdzie w zakładce Festiwal znajdują się wszystkie informacje o Festiwalu.

Następnie rozmowa dotyczyła najnowszej książki K. Soberskiego, której premiera odbyła się pod koniec września, zatytułowanej „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. – Po okolicach Gniezna wędruję od wielu lat. Każda kolejna wyprawa przynosi nowe odkrycia, nowe miejsca do których lubię później wracać. Są one bowiem wypełnione fascynującymi historiami, ciekawymi zabytkami czy też intrygującymi tajemnicami. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to mój osobisty przewodnik w którym zaprezentowałem ponad 110, moim zdaniem najciekawszych, miejsc w sześciu gminach powiatu gnieźnieńskiego: Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo i Niechanowo – mówi K. Soberski.

Red. Anna Jarecka pytała też kolejną książkę K. Soberskiego, która ma się ukazać w 2020 roku zatytułowaną „Pałace i dwory pogranicza Wielkopolski i Pałuk. Historie kryminalne”. – Skąd pomysł na książkę, na którą czekam z niecierpliwością, w której znajdą się wątki kryminalne, także z Pałuk? – pyta. – Zbierając od lat materiały do moich książek, szczególnie do trzech pozycji opowiadających o ziemiaństwie w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku, czyli „Skarb Dziedzica”, Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”, natrafiłem na wiele ciekawych relacji, wiele wspomnień czy wręcz dokumentów mówiących o kryminalnych historiach, które działy się w majątkach pogranicza Wielkopolski i Pałuk – odpowiada K. Soberski. – Z tych informacji maluje się świat, dzisiaj już zupełnie zapomniany, świat bogatych właścicieli ziemskich, ale też świat w którym dochodziło do zbrodni, napadów, gwałtów, gdzie zlecano zabójstwa, czy porwania. Gdzie były pojedynki o piękne kobiety, ale też samobójstwa z niespełnionej miłości. Były też krwawe porachunki w tle których były wielkie pieniądze… I od tej strony nasze majątki i ich właściciele, są mało znane, stąd pomysł, by opisać te mrożące krew w żyłach opowieści – dodaje.

W tej nowej pozycji znajdzie się kilka pałaców i dworów z województwa kujawsko-pomorskiego m.in. Kołdrąb, Recz, Grochowiska Szlacheckie, Lubostroń, Marcinkowo Dolne, Obudno, Paryż, Sobiejuchy czy Złotniki.

K. Soberski nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów historii związanych z tymi majątkami, zwrócił się natomiast z apelem do słuchaczy Radia Żnin: – Drodzy radiosłuchacze, jeśli jesteście w posiadaniu fotografii z okresu międzywojennego, dokumentów, pamiętników lub wspomnień z tych wymienionych lub innych pałaców czy dworów z powiatu żnińskiego, wągrowieckiego, czy mogileńskiego, proszę o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 515-980-504 lub o maila na adres: fundacjahistoryczna@post.pl. Wszelkie materiały zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom. Ocalmy dla przyszłych pokoleń nasze lokalne dziedzictwo historyczne – zaznacza K. Soberski.

Na koniec dzisiejszej rozmowy była też mowa o dwuletniej działalności Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, której K. Soberski jest prezesem, o jej tegorocznych dokonaniach, największych sukcesach oraz o planach Fundacji na rok 2020.

(as)