„Najciekawszy festiwal historyczny w Polsce”

Zeszłoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła do niewielkiego Czerniejewa pod Gnieznem około 2,5 tysiąca osób. To duży sukces, biorąc pod uwagę, że była to pierwsza odsłona festiwalu, organizowanego przez Karola Soberskiego i jego fundację „Przywracamy Pamięć”. W tym roku – jak zapowiadają organizatorzy – ma być jeszcze ciekawiej: więcej dni, więcej prelegentów, więcej atrakcji, jeszcze większa różnorodność tematów. O tym, kogo i co będzie można zobaczyć w marcowy weekend w pałacu w Czerniejewie, rozmawiamy z Karolem Soberskim, pomysłodawcą festiwalu „Tajemnice Trzech Stuleci”.

zdziennikaodkrywcy.pl: – 20 marca w pałacu w Czerniejewie rozpocznie się druga edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Pierwsza edycja była dużym zaskoczeniem dla wszystkich. Wszystko perfekcyjnie zaplanowane, różnorodność tematów, a przy tym setki osób, gości, słuchaczy. Znając ciebie i twój zespół na pewno macie już wszystko dopięte na ostatni guzik?

Karol Soberski: – Tegoroczna edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, mojego autorskiego projektu, realizowanego wspólnie z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jestem fundatorem i prezesem, trwać będzie trzy dni, od 20 do 23 marca. Przygotowania do drugiej odsłony Festiwalu rozpoczęliśmy praktycznie kilka dni po zakończeniu pierwszego Festiwalu. Przypomnę, że na wykłady w czasie ubiegłorocznej edycji Festiwalu przybyło blisko 2,5 tysiąca osób, co potwierdziło, że jest wielkie zapotrzebowanie na taką prezentację historii, na takie wykłady.

Dla nas największym zaskoczeniem, ale i zadowoleniem było to, iż blisko 80 procent uczestników Festiwalu pochodziło spoza Wielkopolski. Festiwal pokazał, że warto organizować kolejne tego typu przedsięwzięcia, stąd od razu po pierwszym Festiwalu ruszyły przygotowania do kolejnej edycji.

Wraz z moim zespołem zadziałaliśmy szybko i skutecznie, dzięki czemu już na początku grudnia 2019 roku mieliśmy prawie wszystko dopięte na ostatni guzik. Znani byli prelegenci, tematyka wystaw i inne atrakcje towarzyszące. Obecnie pracujemy jeszcze nad sprawami technicznymi, czysto organizacyjnymi i czekamy na odpowiedzi od potencjalnych patronów medialnych naszego Festiwalu. Pierwszym patronem medialnym, który potwierdził, był portal zdziennikaodkrywcy.pl.

Skupiamy się też na przyjmowaniu zgłoszeń od osób chcących uczestniczyć w Festiwalu i mamy już zgłoszenia m.in. z Kędzierzyna-Koźla, Poznania, Słupska, Olsztyna, Lidzbarka Warmińskiego, Janowca Wielkopolskiego, Drawska Pomorskiego, Wrocławia, Kalisza czy Opatówka. Każdego dnia zgłaszają się nowe osoby chcące przyjechać na Festiwal do pałacu w Czerniejewie. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Jak się zapisać i jak można kupić bilet przez internet – wszelkie te informacje są dostępne na stronie fundacjahistoryczna.pl

Czytaj więcej tutaj