Fundacja Historyczna na Zlocie Eksploratorów

Nie mogło nas tam zabraknąć! Przedstawiciele Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna uczestniczyli w miniony weekend II Zlocie Eksploratorów i Poszukiwaczy na Zamku Czocha. Dla nas głównym celem zlotu było nawiązanie współpracy z podobnymi jak my miłośnikami historii oraz promocja II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który organizujemy od 20 do 23 marca w pałacu w Czerniejewie.

O Zlocie…
– Zamek Czocha to dobra baza dla takich spotkań i dobry klimat do rozmów, dlatego organizujemy drugą edycję Zlotu, jako kontynuację spotkania z 2019 roku. Postanowiliśmy wówczas, aby co roku, w styczniu, odbywało się spotkanie poszukiwaczy i eksploratorów chcących ze sobą współpracować. I taki jest cel drugiej edycji Zlotu: rozmowy, wymiana doświadczeń, dzielenie się spostrzeżeniami z działalności stowarzyszeń czy fundacji w swoich regionach i przede wszystkim nawiązywanie nowych kontaktów i planowanie wspólnych przedsięwzięć – powiedział, witając uczestników, Piotr Kucznir, regionalista, publicysta i organizator zlotu (wspólnie z żoną Agnieszką Łabuz oraz Ostrowskim Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Enigma” i stowarzyszeniem Grupa Poszukiwawcza „Riese”).

Należy zaznaczyć, że na dwudniowe spotkanie w Zamku Czocha nie można było się zgłosić i przyjechać, ale trzeba było otrzymać zaproszenie od organizatorów. Ostatecznie takowe zaproszenie dostało ponad 130 osób z całej Polski, ponieważ oprócz stowarzyszeń i fundacji z Dolnego Śląska, były także organizacje z Gniezna czy Brodnicy oraz osoby indywidualne m.in. z Lublina czy Poznania.

Prelekcje, zwiedzanie, dyskusje
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji wszystkich organizacji. Każda miała 3 minuty by opowiedzieć skąd pochodzi, czym się zajmuje, jakich odkryć dokonała. Następnie w programie przewidziano trzy prelekcje. Pierwszą pt. „To co wydarzyło się na zamku przez ostatnie dziesięć lat” wygłosił Piotr Kucznir. Następną, o corocznych poszukiwaniach na polach grunwaldzkich przedstawił Jarosław Małecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, a wykład zatytułowany „Architektura gotycka i romańska – czytanie murów” zaprezentował Henryk Hnatów-Krynicki, właściciel ponad 700-letniego Zamku Kapitanowo znajdującego się w Kotlinie Kłodzkiej.

Oprócz prelekcji uczestnicy zwiedzili zamek, a przewodnikiem był P. Kucznir autor pasjonującej książki „Tajny Zamek Czocha”, opowiadającej o historii tej twierdzy. Ostatnim punktem programu były wystąpienia tych uczestników zlotu, którzy wcześniej zgłosili taki akces.

W tej części głos zabrał m.in. Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, który – jako organizator II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca odbędzie się w pałacu w Czerniejewie – zaprosił uczestników zlotu na to marcowe spotkanie.

Rozmowy kuluarowe i nowe kontakty…
Jako, że głównym celem zlotu było wymiana doświadczeń i nawiązywanie kontaktów, to nie mogło zabraknąć ożywionych dyskusji kuluarowych dotyczących m.in. wspólnych projektów badawczych. Te dyskusje, toczone w wielu grupach, kończyły się zazwyczaj grubo po północy.

Nasi przedstawiciele, czyli K. Soberski, Michał Glanc i Maciej Bosak nawiązali wiele ciekawych kontaktów, które będą nam przydatne w planowanych w tym roku przedsięwzięciach. Między innymi odbyliśmy kilkugodzinne spotkanie z koleżankami i kolegami ze Stowarzyszenia Regionalna Grupa Historyczna „Schondorf” z Liskowa (z którymi współpracujemy od maja 2019 r.). Tym razem omawialiśmy kwestie organizacyjne i możliwości ścisłej współpracy. Nie mogło również zabraknąć rozmów z zaprzyjaźnionymi z naszą Fundacją – Brodnicką Grupą Eksploracyjno-Poszukiwawczą oraz Ostrowskim Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Enigma”.

Nie zabrakło rozmów z Krzysztofem Krzyżanowski, niezależnym dziennikarzem, eksploratorem i badaczem historii; współpracownik miesięcznika „Odkrywca” i członkiem GEMO, czyli Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca.

Mieliśmy także okazję poznać Elżbietę Szumską, założycielka i właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku (obecnie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska), która już potwierdziła swój udział w II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”. Warto dodać, że E. Szumska znalazła się w gronie 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2019 roku ogłoszonej przez portal waszaturystyka.pl.

Odbyliśmy również rozmowę o szerokiej współpracy z Robertem Kmieciem, geofizykiem, właścicielem firmy GPRsystem, który od ponad 28 lat zajmuje się pomiarami geofizycznymi. Od 40 lat oddany pasji eksploracyjnej, szczególnie interesuje się nowymi technologiami geofizycznymi mającymi zastosowanie w archeologii i geologii. Twórca Fundacji „Było nie minęło” – Adama Sikorskiego oraz Stowarzyszenia Narodowa Agencja Poszukiwawcza – NAP. W latach 2005 – 2017 współpracował przy realizacji programów historycznych m.in „Było nie minęło” (TVP), „Skarby III Rzeszy” (Polsat). Przez wiele lat współpracował z instytucjami takimi jak: Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Muzeum WP, Muzeum AK oraz wieloma innymi muzeami na terenie kraju.

Nawiązaliśmy także kontakt z Henrykiem Hnatów-Krynickim, właściciel ponad 700-letniego Zamku Kapitanowo znajdującego się w Kotlinie Kłodzkiej, autorem książek („Zamek Kapitanowo”, „Cuda Kapitanowa”), ale przede wszystkim człowieka, który „czyta z murów”! Zaprosiliśmy go i jego żonę Iwoną na nasz marcowy Festiwal, ale też umówiliśmy się, że jako Fundacja odwiedzimy jego zamek.

Był też czas na wiele indywidualnych rozmów, które zapewne będą owocowały w przyszłości. Przy okazji zlotu, promowaliśmy także atrakcje turystyczne i historycznej Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, które – niestety – są ciągle słabo znane na Dolnym Śląsku.

Warto dodać, że w trakcie całe zlotu, wśród uczestników panowała przyjacielska atmosfera.

Kolejny, III Zlot Eksploratorów i Poszukiwaczy na Zamku Czocha już w styczniu 2021 roku.

(fh)