Stary dwór siedzibą Fundacji Historycznej?

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”, która powstała ponad dwa lata temu, działa coraz prężniej i z każdym miesiącem przygotowuje nowe projekty, nowe przedsięwzięcia. Z tego też względu, by móc zrobić jeszcze więcej, od kilku miesięcy Fundacja szuka obiektu w którym mogłaby stworzyć swoją stałą siedzibę. I taki był cel dzisiejszej wizyty przedstawicieli Fundacji w Mieleszynie.

Kilka tygodni temu wójt Mieleszyna – Artur Hańczak, złożył zapytanie Zarządowi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, czy Fundacja byłaby zainteresowana umiejscowieniem swojej siedziby w budynku po dawnym przedszkolu w Mieleszynie. Z tego względu dzisiaj do Mieleszyna przyjechali na rekonesans członkowie Fundacji, by zobaczyć obiekt.

– Szukamy takiej siedziby, gdzie z jednej strony będziemy mogli zrobić salę konferencyjną na potrzeby naszych projektów, ale też salę gdzie będzie można wyeksponować zbiory, które posiadają członkowie naszej Fundacji, a jednocześnie miejsca w którym można będzie prowadzić warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych – podkreśla Karol Soberski, prezes Fundacji.

Stary dwór
Dawne przedszkole w Mieleszynie do niezwykły budynek. Jest to pozostałość po dawnym dworze, który został zbudowany w Mieleszynie na przełomie XVIII i XIX wieku. Co ciekawe, z przekazów najstarszych mieszkańców wynika, że piwnice budynku to pozostałości po lochach pochodzących nawet z XVII wieku!

Dwór, w którym do września 2019 r. znajdowało się przedszkole, zbudowany został w okresie, gdy mieszkał tutaj pisarz grodzki Jan Kalkstein herbu Koss (Mieleszyn należał do rodziny Kalksteinów od 1783 r. do 1892 r.). W 1900 r., od strony południowej, do dawnego dworu dobudowano parterowy aneks. Od kilku miesięcy budynek stoi pusty.

Rekonesans
– Pan wójt zapytał się, czy nasza Fundacja byłaby zainteresowana zlokalizowaniem swojej siedziby w budynku po dawnym przedszkolu. Z tego też względu umówiliśmy się z członkami Fundacji i z panem wójtem na sobotnie spotkanie. Chcieliśmy dokonać rekonesansu tego obiektu i zobaczyć, jakie daje on nam możliwości na realizację działań statutowych Fundacji – mówi Karol Soberski, prezes Zarządu Fundacji Historycznej. – Dla Fundacji Historycznej dużym atutem jest fakt, że obiekt ma swoją historię, swojego ducha – dodaje.

Dzisiaj, punktualnie o godz. 14.00, członkowie Fundacji (ci, którzy mogli przyjechać) spotkali się z wójtem Arturem Hańczakiem i wspólnie przez blisko godzinę oglądali wnętrza budynku. – Obejrzeliśmy wszystkie pomieszczenia, począwszy od dużych piwnic, przez parter, piętro i poddasze. Budynek ma wiele sal, które można w różny i ciekawy sposób zagospodarować i przyznajemy, że obiekt ma ogromny potencjał jeśli chodzi o działalność naszej Fundacji – wyjaśnia, już po zakończeniu rekonesansu, K. Soberski. – Jeśli zdecydowalibyśmy się na skorzystanie z propozycji pana wójta to na pewno ten obiekt „ożyje” i zostanie tak zagospodarowany, by był miejscem w którym mieszkańcy gminy Mieleszyn znajdą wiele atrakcji dla siebie – dodaje.

Co dalej?
Po dzisiejszym spotkaniu, Zarząd Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” planuje zorganizować spotkanie z wszystkim członkami Fundacji i przedstawić im wnioski, jakie wypływają po obejrzeniu tego obiektu, jak i terenu wokół dawnego dworu. Należy dodać, że budynek w Mieleszynie był kolejnym w ostatnich miesiącach miejscem, które Fundacja rozważa jako potencjalną lokalizację swojej siedziby.

Kiedy zapadną jakiekolwiek decyzje? – Myślę, że nasza Fundacja podejmie decyzje najpóźniej do końca marca. Teraz przed nami nasze sztandarowe i priorytetowe przedsięwzięcie, czyli II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca odbędzie się w pałacu w Czerniejewie i na tym się skupiamy – podkreśla K. Soberski.

(fh)
Fot. W. Biront, K. Soberski