Pałac w Czerniejewie na początek nowego sezonu!

Nowy sezon wędrówek po pałacach został zainaugurowany! Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” organizuje takie zwiedzania od 2012 roku i właśnie w ten weekend rozpoczął kolejny sezon. Od zwiedzanie XVIII-wiecznego pałacu w Czerniejewie!

W miniony weekend, blisko 40-osobowa grupa miłośników historii, architektury, skarbów i tajemnic, przyjechała do czerniejewskiej rezydencji z różnych stron Polski, m.in. z Poznania, Objezierza, Rokietnicy, Koziegłów, Gniezna a nawet z dalekiego Gdańska! Blisko 3-godzinna wędrówka po dziejach pałacu w Czerniejewie pokazała, że obiekt ten ciągle skrywa wiele sekretów…

Uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli przy Restauracji „Wozownia”, następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, podziemi pałacowych, by na koniec udać się do powozowni.

W trakcie zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej! Kilkugodzinna wędrówka zakończyła się w Restauracji „Wozownia”.

W trakcie zwiedzania nie zabrakło też informacji o działaniach Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, której K. Soberski jest prezesem.

Plany na rok 2020
– W tym planujemy jeszcze więcej zwiedzań. Na pewno w kalendarzu na rok 2020 znajdą się zwiedzania pałaców w: Czerniejewie, Zakrzewie, Popowie Ignacewie, Przysiece, Niechanowie i Arcugowie; będzie też zwiedzania m.in. Kłecka, Łopienna czy Łagiewnik Kościelnych ponieważ cały czas jest duże zainteresowanie turystów z całej Polski tymi miejscami. Planuję też 3 lub 4 nocne zwiedzania. Będzie też kilka nowości, ale na razie nie chcę zdradzać, które to będą miejscowości i zespoły pałacowo-parkowe. Na pewno każdy miłośnik historii, architektury, skarbów czy tajemnic znajdzie coś dla siebie – zapowiada K. Soberski.

Najbliższe zwiedzanie już w niedzielę, 15 marca a będzie to przepiękny pałac w Zakrzewie koło Kłecka.

O przewodniku
Przewodnikiem po pałacach i dworach oraz po autorskich trasach turystycznych w 2020 roku będzie K. Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów. Kolejna edycja Festiwalu od 20 do 23 marca 2020 r.

(fh)
Fot. Szymon Raith