Przygotowania do II edycji Festiwalu trwają!

– Obecnie przygotowania do II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca ma się odbyć w pałacu w Czerniejewie, idą pełną parą. Nasze wydarzenie nie ma charakteru imprezy masowej w rozumieniu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych – poinformował Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym.

W konferencji – oprócz pomysłodawcy Festiwalu, Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – udział wzięli: Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński, Barbara Borowska, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie – banku który jest Mecenasem Festiwalu oraz Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo.

Odkrywamy historię
– Witam na konferencji prasowej, która w dużej mierze została zainicjowana przez pana Karola Soberskiego, osoby z państwa środowiska, która od dłuższego czasu zajmuje się tym, co ma służyć odkrywaniu historii – rozpoczął spotkanie z dziennikarzami Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. – Dzisiaj chcemy zaprosić na II edycję Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Główna inicjatywa Festiwali wyszła od Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i wspólnie chcemy mieszkańców powiatu zaprosić na to wydarzenie – dodaje.

Dalej starosta zaznacza, że gdy zobaczył program Festiwalu, to uznał, iż to wydarzenie jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy się interesują historią. – My poprzez takie wydarzenia jak Festiwal chcemy promować to, co leży nam na sercu, czyli powiat gnieźnieński i Wielkopolskę – wskazuje.

34 wykłady, 4 wystawy
– Jak już wspomniał pan starosta od 20 do 23 marca w pałacu w Czerniejewie odbędzie się II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych Wielkopolski, poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń tego regionu związanych z XVII, XIX i XX wiekiem. W trakcie II edycji Festiwalu odbywać to się będzie przede wszystkim poprzez wykłady wybitnych prelegentów, przybliżające uczestnikom Festiwalu najbardziej fascynujące historie z tych trzech stuleci – wyjaśnia Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej i pomysłodawca Festiwali.

Dalej K. Soberski zaznaczył, że pierwsza edycja Festiwalu, która odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. pokazała, że powiat gnieźnieński czy szerzej Wielkopolska to nie tylko Szlak Piastowski czy Powstanie Wielkopolskie, ale mamy też do zaoferowania turystom miejsca i niezwykłe historie związane z II wojną światową, ziemiaństwem XIX i XX wieku, I wojną światową czy też XVIII wiekiem. – W tym roku zamiast XVIII wieku jest wiek XVII, ponieważ nasz region ma do pokazania mało znane wydarzenia i miejsca związane z tym stuleciem – dodaje i podkreśla, że na tegoroczny Festiwal składają się 34 wykłady związane z XVII, XIX i XX wiekiem i różnymi tematami oraz dwa panele dyskusyjne: o poszukiwaniu skarbów i o książkach historycznych.

Jak informuje K. Soberski, oprócz wykładów i paneli dyskusyjnych, Festiwalowi towarzyszyć będą: Targi Książki Historycznej i Regionalnej, Kiermasz Rękodzieła Historycznego, stoiska ze sprzętem dla poszukiwaczy, największa na świecie wystawa guzików napoleońskich i artefaktów z tej epoki pochodzące z Prywatnego Muzeum „Wojen i Życia” w Żarach, największa w Polsce wystawa fotograficzna pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego, wystawa aut, karet, dorożek i sań z II połowy XIX wieku i I połowy XX wieku oraz wystawa malarki Danuty Weber prezentująca portrety najbardziej tajemniczych właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw.

– Wejściówka na Festiwal, zakupiona do 16 marca przez internet kosztuje 30 zł, po 16 marca będzie można ją tylko kupić w czasie trwania Festiwalu i będzie kosztować 35 zł
– dodaje K. Soberski.

Na koniec swojej wypowiedzi, K. Soberski zaznaczył, że na dzień dzisiejszy przygotowania do Festiwalu trwają i nie są niczym zakłócone. – Nasze wydarzenie nie ma charakteru imprezy masowej w rozumieniu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Obecnie przygotowania idą pełną parą, żaden prelegent się nie wycofał. Mamy jeszcze prawie dwa tygodnie, by ewentualnie odwołać Festiwal i przenieść go na inny termin. Na dzisiaj takiej decyzji nie ma i Festiwal planujemy od 20 do 23 marca – mówi K. Soberski.

„Naszą misją jest wspieranie lokalnych inicjatyw”
Następnie głos zabrała Barbara Borowska, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie – Mecenasa Festiwalu. – Jest mi bardzo miło, że po raz kolejny, teraz w większym wymiarze, uczestniczymy w przedsięwzięciu organizowanym przez pana Karola. Wszyscy poznaliśmy w okresie szkolnym historię Polski, w szerokim zakresie, ale te małe, lokalne historie, odkrywane dzięki zaangażowaniu pana Karola, a teraz też przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” nie są znane. A to wszystko odbywa się tam, gdzie my jako Bank Spółdzielczy mamy też swoje placówki. Wydaje nam się, że warto poznać te wydarzenia i takie spotkanie jak Festiwal Historyczny daje taką możliwość – przyznaje B. Borowska. – Jako Bank Spółdzielczy jesteśmy związani z lokalną społecznością i w całym powiecie mamy swoje placówki, właśnie w tych naszych „maleńkich Ojczyznach”. Bank Spółdzielczy to nie tylko finanse, chociaż z tym się pewnie kojarzymy, ale przez okres prawie 150-letni zawsze był obecny na terenie Gniezna i powiatu. I jako zarząd, i pracownicy wszyscy wywodzimy się z tych terenów, dlatego to jest też nasza misja, by wspierać te lokalne inicjatywy. Nie tylko kulturalne, sportowe, ale też takie poznawcze, bo takie wydarzenie daje nam możliwość odświeżenia sobie wiedzy o tej dużej i małej historii – dodaje prezes Banku Spółdzielczego w Gnieźnie.

Gmina się wycofuje
Jako ostatni głos zabrał Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo, który poinformował, że w związku z koronawirusem, władze Gminy Czerniejewo podjęły decyzję o wycofaniu się ze współorganizowania Festiwalu, jak i z jego wsparcia finansowego (Gmina miała przeznaczyć na Festiwal kwotę 5 tys. złotych).

Więcej o Festiwalu, w tym szczegółowy, godzinowy program oraz sylwetki prelegentów oraz jak kupić wejściówkę, na stronie: www.fundacjahistoryczna.pl/festiwal

(fh)