Festiwal: poznaj sylwetki 32 prelegentów!

II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” został przesunięty z terminu marcowego na termin od 3 do 6 lipca i odbywać się będzie w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Znamy już ostateczną listę 32 prelegentów, którzy wygłoszą w sumie 34 prelekcji! Dodatkowo odbędą się dwa panele dyskusyjne! Wykłady będą się odbywały w dwóch salach: Sala Belkowa (20 prelekcji) i Sala Hrabiego (14 prelekcji). Poniżej publikujemy krótkie biogramy wszystkich prelegentów i tytuły ich wykładów.

Jerzy Andrzejewski (tytuł wykładu: „Architektura romańska i gotycka w Europie”) – jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Fotografią zajmuje się od 1968 r, początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).
W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Karol Soberski (tytuł wykładu: „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”) – dziennikarz (redaktor naczelny portali: informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl), pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym (pewnie dlatego, że urodził się w pałacu w Popowie Ignacewie) oraz sekrety II wojny światowej.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz najciekawszych historycznie miejscach w tym regionie (pałace, dwory, świątynie, miasteczka, opuszczone i zapomniane wsie, itp).
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, archeologów, pisarzy, badaczy i eksploratorów.
Za zasługi na rzecz turystycznej promocji regionu wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.

Piotr Kucznir (tytuł wykładu: „Kryształki – ich historia z wojną prusko-francuską w tle i warownią Czocha na dokładkę) – dziennikarz, pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Społeczny opiekun zabytków. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu. W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Technol ukazała się jego rewelacyjna książka „Tajny Zamek Czocha” w której Piotr rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek.

dr hab. Ewa Syska (tytuł wykładu: „Arcyksiążę oszustów – poznański antykwariusz Marian Swinarski (1902-1965)” ) – profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Historii, profesor w Zakładzie Źródłoznawstwa i Nauk Pomocniczych Historii UAM. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół źródłoznawstwa oraz kolekcjonerstwa dzieł sztuki na terenie Poznania w pierwszej połowie XX w. Autorka licznych artykułów z zakresu nauk pomocniczych historii oraz dwóch książek: Dokumenty Gorzowa Wielkopolskiego (Landsbergu) z lat 1257-1373 (2006); Marian Swinarski (1902-1965). Poznański antykwariusz i bibliofil (2014).

Joanna Lamparska (tytuł wykładu: „Ten dom ma tajemnicę. Historia prawdziwa odkrywania skarbów od Dolnego Śląska po Wielkopolskę) – dziennikarka i podróżniczka, autorka bestsellerowych książek o tajemnicach ukrytych skarbów, zamków i podziemi. W 2019 r. wydała „Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice Gross Rosen”, które czytelnicy uznali za „najmocniejszą książkę roku”. Przygodę z sekretami przeszłości zaczęła wraz z książką „Tajemnice ukrytych skarbów” i pełnieniem funkcji redaktorki naczelnej miesięcznika Odkrywca.
Obecnie współpracuje z National Geographic, History Channel, Discovery, jest felietonistką Fokusa Historia, prowadzi „Pociąg do historii:” w Radiu Ram, organizuje również Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ, największą i najstarszą tego typu imprezę w Polsce oraz Festiwal Kuchni Historycznej w Zamku Czocha. Jest konsultantką zachodnich produkcji historycznych realizowanych w Polsce. Sama siebie uważa ze poszukiwaczkę skarbów wszelakich.
Tytuł wykładu: „Ten dom ma tajemnicę. Historia prawdziwa odkrywania skarbów od Dolnego Śląska po Wielkopolskę”. Joanna Lamparska pokaże m.in. co odnaleziono ostatnio w Górach Sowich, a o czym nigdy nie dowiedziały się media. Przypomni historię skarbu księcia Michała Radziwiłła z Antonina i opowie, co ma wspólnego z pewnym znaleziskiem z Karkonoszy. Na chwilę zajrzy do archiwum Himmlera w Sławie, żeby przybliżyć dramatyczną historię jednej z członkiń ekipy rewindykacyjnej i pokaże, jak przez ignorancję zaginął jeden z najwspanialszych skarbów, jakie zostały po II wojnie światowej. Będzie również niespodzianka, ale o tym sza…

Adam Sikorski (tytuł wykładu: „O poszukiwaniach”) – polski historyk, dziennikarz, reżyser, scenarzysta, poeta i kierowca rajdowy. Jest autorem słów do wielu tekstów „Budki Suflera” z najwcześniejszego etapu działalności grupy (m.in. „Memu miastu na do widzenia”, „Sen o dolinie”).
Od 2004 r. prowadzi emitowany na antenie TVP Info (także na TVP Historia) program o tematyce historyczno-eksploracyjnej „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii”. Program kontynuuje cykl reportaży: „Ocalić… od zapomnienia”, emitowanych na antenie TVP 3 w latach 2002-2004. W ramach programu prowadzi poszukiwania mogił żołnierskich, wraków samolotów i innych śladów historycznych. Śledzi również losy tzw. „żołnierzy wyklętych”.
Autor tego najpopularniejszego telewizyjnego programu o odkrywaniu tajemnic historii jest mentorem dla wielu współczesnych poszukiwaczy czy szeroko pojętych eksploratorów i miłośników historii.
A. Sikorski jest także autorem książek „Mapa tajemnic. Kronika zwiadowców historii” (Poznań 2012) i „Mapa tajemnice. Tom 2: Z dziennika wypraw” (2013). W obu tych pozycjach znajdziemy znacznie więcej informacji niż w programie.

Magdalena Woch (tytuł wykładu: „Na tropie najdłuższego na świecie sznura pereł – tajemnice ostatnich lat życia i pochówku księżnej Daisy von Pless”) – absolwentka szkoły muzycznej, wykształcenie wyższe Uniwersytet Wrocławski (mgr filologii germańskiej), tłumaczka języka niemieckiego, nauczyciel akademicki, obecnie kierownik Działu Turystyki i Kultury Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o., aktywnie zajmuje się gromadzeniem dokumentów archiwalnych na temat regionu i Zamku Książ, współtwórczyni lekcji zamkowych oraz wystawy pt. „Sekrety z zamkowej szuflady”, współorganizatorka wystawy „Metamorfozy Zamku Książ” – otwartej w lipcu 2015 we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, i współkurator wystawy „Książ od kuchni. Zamek Książ w obiektywie Louisa Hardouina” – otwartej w lutym 2017, współautorka publikacji na temat historii regionu i zamku Książ, m.in. „Ocalić od zapomnienia”, „Zamek Książ – Fascynujące dziś i wczoraj”, „Książańskie fascynacje. Cztery odsłony zamku”, koordynator merytoryczny i uczestnik programów dokumentalnych i filmów na temat historii Zamku Książ i regionu, m.in. „Księżna Daisy – wspomnienie minionego czasu”, „Riese – tajemnice wykute w skale”, uczestnik programów w TVP Historia, opiekun merytoryczny publikacji dotyczących zamku Książ i rodu von Hochberg, m.in. „Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless (polskiego tłumaczenia II tomu pamiętników Księżnej Daisy), współorganizatorka konferencji naukowych, konsultant historyczny w projekcie Wałbrzyskiego Teatru Lalek i Aktora pt. „Bolko Świdnicki: Mały wielki książę” (premiera: listopad 2018). Wielbicielka współczesnej polskiej literatury i starej porcelany.

Dr Agnieszka Łuczak (tytuł wykładu: „O portret „Upadłej Madonny” czyli rywalizacja nazistowskich dygnitarzy o polskie dobra kultury”) – dr nauk humanistycznych, historyk, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2000-2018 pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, w latach 2009-2018 jego naczelnik. Od 2018 r. Pełnomocnik Dyrektora ds. Zbiorów Specjalnych i Muzeów oraz Działalności Naukowej i Wydawniczej w Bibliotece Raczyńskich.
Zajmuje się tematyką ziemiaństwa polskiego, strat dziedzictwa kulturalnego oraz polskiego podziemia niepodległościowego. Autorka monografii pt. Utracone decorum. Grabież dóbr kultury ziemiaństwa polskiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 oraz licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Współpracowała przy tworzeniu koncepcji ekspozycji stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz scenariuszu części wystawy. Współpracowała przy wystawie „Vertriebene 1939. Deportationen von polnischen Bürgern aus den ins Dritte Reich eingegliederten Gebieten ” (polski tytuł: Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy (wspólnie z dr Jackiem Kubiakiem, przy współpracy Małgorzaty Schmidt i Janusza Zemera). Prezentacje wystawy odbyły się w siedzibach Konrad Adenauer Stiftung w Berlinie, Instytutu Polskiego w Wiedniu, Dokumentationzentrum Prora (Niemcy).
Kurator wystawy Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX w./ Europe in the family. The Polish landed gentry in the 20th century/ L’Europe en famille. La noblesse terrienne polonaise au XXesiecle . Prezentacje wystawy odbyły się m. in. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, Senacie RP w Warszawie, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przy współpracy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Pałacu Balińskich w Jaszunach przy współpracy Instytutu Polskiego w Wilnie (Litwa), Centrum Dialogu i Przełomu (Muzeum Narodowe) w Szczecinie, Pałacu Sztuki w Krakowie, Ognisku Polskim w Londynie i Bibliotece Polskiej w Paryżu. Współautorka edukacyjnych portali historycznych www.czerwiec56.ipn.gov.pl, ziemianie.pamiec.pl, wielkopolska.tekaedukacyjna.pl.

Radosław Herman (tytuł wykładu: „Magia, żywioły, złoto i nieśmiertelność, czyli archeolog na tropie polskich alchemików epoki Wazów”) – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego. Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp. Autor książek popularnonaukowych. Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.
Radosław Herman wygłosi też prelekcję w Sali Hrabiego pt. „Jak Szwedzi prowadzili wojnę w Polsce? Ślady obozów wojskowych i trasy przemarszów”.

Dr Robert J. Kudelski (tytuł wykładu: „Berlińskie kolekcje sztuki na terenie Kraju Warty w okresie II wojny światowej” ) – badacz i autor publikacji poświęconych eksploracji oraz stratom wojennym w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki. Współautor książek: „Tajemnica Riese. Na tropach największej kwatery Hitlera” (2002, 2009 – wydanie II), „Lubiąż. Na tropach wojennych tajemnic” (2003), „Złoto generałów. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy” (2005, 2009 wydanie II) i „Wojenne sekrety Lubiąża” (2010). Autor książek: „Tajemnice nazistowskiej grabieży polskich zbiorów sztuki” (2004), „Zaginiony konwój SS” (2007), „Merkers – skarbiec III Rzeszy” (2011), „Zrabowane skarby” (2012), „Zaginiony Rafael. Kulisy największej kradzieży nazistów” (2014). W 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka pt. „Złoto Wrocławia”.

Jacek Podemski (tytuł wykładu: „Fukushima – życie po katastrofie”) – dziennikarz telewizyjny związany z grupą TVN – Discovery, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History.
Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Najnowszy film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony” (TVN Turbo), który właśnie w tych dniach będzie miał swoją premierę opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych.
Jacek ma też za sobą kilkanaście lat pracy na antenie kilku stacji radiowych. Był też managerem muzycznym, współpracował min z Edytą Geppert, Robertem Gawlińskim, Grzegorzem Kupczykiem.
Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat. Programy i filmy Jacka można zobaczyć w TVN, TVN Turbo, Discovery, Discovery Historia, History i Travel Channel.

Paweł Becker (tytuł wykładu: „Pamiątki ze wszystkich czasów i epok” – o zbiorach muzealnych Wacława Mieczkowskiego w Niedźwiedziu) – historyk, absolwent UMK w Toruniu i SWPW w Płocku. Autor kilku opracowań i programów telewizyjnych dotyczących historii regionu Wąbrzeźna, jego postaci, baśni, legend oraz biografii ludowych poetów świętokrzyskich – Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków. Podharcmistrz, działacz harcerski uhonorowany tytułem Niezwyczajny Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej. Jeden z inicjatorów organizacji Wąbrzeskiego Festiwalu Historycznego. Członek Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Frydek”.

Rafał Jurke (tytuł wykładu: „Barokowe obyczaje pogrzebowe w Rzeczypospolitej”) – kulturoznawca, licencjonowany przewodnik turystyczny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Współinicjator opracowania autorskich tras turystycznych po Gnieźnie m.in. trasy pt. Kryminalne Gniezno. Autor wystawy poświęconej okupacyjnym realiom w trakcie II wojny światowej w Gnieźnie. Pomysłodawca i twórca internetowej wyszukiwarki grobów zagrożonych likwidacją i grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności.

Marcin Perliński (tytuł wykładu: „18.08.1920 r. – bitwa polsko-sowiecka pod Brodnicą”) – prawnik (karnista), miłośnik turystyki i lokalnej historii, kolekcjoner pamiątek mających związek z jego „małą Ojczyzną”, członek PTTK Oddziału w Brodnicy oraz członek zarządu (sekretarz) stowarzyszenia Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza z siedzibą w Brzoziu zajmującego się w szczególności badaniem miejsc przekroczenia granicy i następnie internowania wojsk powstańczych w 1831 r., zaangażowany w konsultacje społeczne dotyczące zmiany obowiązującego porządku prawnego w zakresie poszukiwań zabytków ruchomych. Od trzech lat organizuje, wraz ze stowarzyszeniem Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza, konferencję „Odpowiedzialny detektoryzm”, która jest jednym z najważniejszych w Polsce spotkań specjalistów związanych z poszukiwaniami ukrytych depozytów i ochroną zabytków.

Damian Rybak (tytuł wykładu: „Strzelno romańskie – historia, unikalne zabytki, ciekawostki i tajemnice nie tylko z czasów średniowiecza…”) – urodzony i mieszkający w Strzelnie. Wykształcenie wyższe informatyczne, na co dzień przewodnik po romańskich zabytkach Strzelna, kustosz Muzeum – Romańskiego Ośrodka Kultury im. Ottona i Bolesława w Strzelnie, licencjonowany pilot wycieczek i przewodnik turystyczny po województwie kujawsko-pomorskim, Instruktor PTTK Krajoznawstwa Regionu.
Autor i współautor ponad 20 publikacji – przewodników, map i folderów turystycznych (m.in.: „Skarby regionu: Strzelno, Mogilno, Inowrocław i okolice…”, „Strzelno – architektura i rzeźba romańska”, „Szlak Piastowski – zabytki, atrakcje, ciekawostki”). Z zamiłowania podróżnik, pasjonat zabytków, architektury i sztuki, organizator wielu wydarzeń kulturalnych w regionie. Od 2006 roku twórca ludowy rękodzieła – rzeźbi w drewnie, głównie płaskorzeźby o tematyce sakralnej i ludowej.
Za swoją działalność turystyczno-kulturalną otrzymał kilka wyróżnień, m.in.: medal honorowy Ministerstwa Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki” (2011), honorowy tytuł „Strzelnianina roku 2013” (2014), wyróżnienie za niestrudzone rozwijanie pasji poznawania piękna ojczystego kraju i zaangażowanie na rzecz krajoznawstwa – Komisja Krajoznawcza ZG PTTK (2014), wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2015, 2017). Otrzymał także srebrny medal jubileuszowy z okazji 1050-lecia Chrztu Polski z rąk Prymasa Polski Abpa Wojciecha Polaka (2016).

Michał Młotek (tytuł wykładu: „Tajemnica depozytu hrabiego Finckensteina”) – poszukiwacz zabytków, regionalista, odkrywca historii i archiwista społeczny, autor książek „Tajemnice pogranicza”, „Noc patagonów” i „Zapiski Hansa Heinricha” oraz cyklu filmów o historii Prus Wschodnich.
Odznaczony srebrną odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami” i odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki”. Dwukrotny laureat konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na projekt edukacyjny o dziedzictwie. Prowadzi portal zdziennikaodkrywcy.pl.

Małgorzata Baczyńska (tytuł wykładu: „Kortau”) – pochodzi z Olsztyna, chociaż od kilku miesięcy mieszka na wymarzonym siedlisku pod Olsztynem. Małgosia podczas Festiwalu przedstawi tragiczną historię wymordowania przez Niemców w czasie II wojny światowej pacjentów Zakładu dla Umysłowo Chorych w Kortowie (dzisiaj to część Olsztyna).
Małgosia jest wielką miłośniczką historii, a swoje zainteresowania w tej dziedzinie realizuje jako członek Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej. Ponadto jej wielką pasją, od ponad 10 lat, jest nurkowanie w różnych akwenach w Polsce.

Radosław Jagieła (tytuł wykładu: „(Nie)zapomniane dwory i pałace w powiecie wrzesińskim”) – 26-letni pasjonat lokalnej historii z Nekli (pow. wrzesiński). Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu na kierunku Turystyka i Rekreacja. Ukończył specjalizacje dotyczące obsługi ruchu turystycznej oraz menadżera turystyki i rekreacji. Swoją karierę zawodową związał jednak z dziennikarstwem. Rozpoczął od Radia Września, gdzie w każdą niedzielę o godzinie 10.00 prowadził audycję zatytułowaną „Turystyczny szlak”. Opowiadał w niej o ciekawych miejscach znajdujących się w pobliżu Wrześni. Później zajął się również tworzeniem reporterskich materiałów do Radia Września i Gazety Radio Września.
Obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego w Głosie Powiatu Średzkiego. Współpracuje też z: Wiadomościami Wrzesińskimi. W wolnym czasie prowadzi facebookowy profil „Turysta po godzinach”, gdzie prezentuje zdjęcia i historyczne ciekawostki o różnych miejscach w Wielkopolsce. Podczas festiwalu historycznego opowie o (nie)zapomnianych dworach i pałacach znajdujących się w powiecie wrzesińskim. To będzie fascynująca podróż w przeszłość!

Piotr Maszkowski (tytuł wykładu: „Bogactwo w cieniu ubóstwa, czyli skarbowa tajemnica lubińskich mnichów”) – historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów. Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od roku wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe. Piotr był rzecznikiem medialnym pierwszej polskiej wyprawy ekipy poszukiwacze.org na Karaiby śladami hiszpańskich i pirackich skarbów, która trwała przez ostatnie dwa tygodnie!
W trakcie Festiwalu Piotr przedstawi też wykład specjalny pt. „Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby. Wyzwania i perspektywy zamorskiej eksploracji w tropikach”.

Tomasz Bonek (tytuł wykładu: „Kiszczak, Jaruzelski i służby specjalne PRL na tropie skarbów”) – to wieloletni dyrektor i redaktor naczelny największych mediów biznesowych (Forbes.pl, Biznes.Onet, Business Insider Polska i Money.pl), a także dziennikarz śledczy, związany z międzynarodową organizacją Reporterzy Bez granic. Jego reportaże podróżnicze z całego świata publikowane są w prestiżowych mediach zagranicznych oraz w książkach. Zdobywca m.in. nagrody „Ostre pióro”.
Od lat zafascynowany drugowojennymi tajemnicami oraz historią PRL, o których pisze książki – reportaże, będące wynikiem dziennikarskich śledztw. W książce „Miasto skarbów” opisał afery związane z odkryciem najcenniejszego europejskiego znaleziska archeologicznego czyli tzw. skarbu średzkiego – średniowiecznych klejnotów, które przez zaniedbania urzędników trafiły na… śmietnik. W „Lubiążu. Mrocznych tajemnicach opactwa” wyjaśnił, nad jakim tajnym projektem badawczym pracowali podczas wojny niemieccy naukowcy, przeniesieni z Berlina na Dolny Śląsk, do największego w Europie barokowego klasztoru.
Podczas Festiwalu Historycznego w Czerniejewie natomiast będzie miała premierę najnowsza książka Tomasza Bonka, w której obnaża on kulisy poszukiwania przez władze PRL skarbów o ogromnej wartości.

Jarosław Leszczełowski (tytuł wykładu: „Historia i tajemnice Ordensburga nad Krosinem”) – urodził się w 1963 r. w Złocieńcu, ukończył studia informatyczne na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Od kilkunastu lat zajmuje się historią ziem drawskiej i wałeckiej. Jest autorem dwudziestu pięciu książek o dziejach tego regionu. Wśród tych publikacji ważne miejsce zajmuje tetralogia dziejów rodzinnego Złocieńca oraz trylogia o historii Mirosławca. Władze tych dwóch miast zdecydowały o nadaniu mu tytułu honorowego obywatela. Wśród publikacji ważne miejsce zajmuje napisana wspólnie z niemieckim badaczem Rolfem Sawinskim książka o dawnym Ordensburgu nad Krosinem „Od nazistowskiej twierdzy do polskich koszar”.
Jarosław Leszczełowski nie jest zawodowym historykiem, a badanie dziejów regionalnych stanowi jego życiową pasję. Z zawodu jest informatykiem i pracuje obecnie w Trójmieście jako szef IT w dużej firmie. W 2012 r., po trzydziestu latach, powrócił w swoje rodzinne strony i zamieszkał w Stawnie koło Złocieńca. W pracy pisarskiej i wydawniczej wspierają go nieodmiennie żona Alicja oraz dzieci: Paulina i Maciek.

Karol Kościelniak (tytuł wykładu: „Bitwa pod Kłeckiem z 1656 roku”) – doktor, adiunkt w Zakładzie Historii Wojskowej Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zainteresowania badawcze: historia wojskowości I Rzeczypospolitej (XVII-XVIII w.) ze szczególnym uwzględnieniem wielkiej wojny północnej, finansowania wojsk oraz kształtowania się kadry oficerskiej armii koronnej.

Łukasz Orlicki (tytuł wykładu: „SS na tropie magii i czarownic”) – dziennikarz, historyk, założyciel i szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” (GEMO). Organizował i kierował wieloma badaniami historycznymi i archeologicznymi dotyczącymi poszukiwań podziemnych fabryk i fortyfikacji, depozytów broni, dokumentów, śladów zbrodni i wraków (m.in. uczestniczył w odnalezieniu krypty Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Kwidzynie, poszukiwaniach archiwum KG AK, ale przede wszystkim tropi ślady podziemnych fabryk i tajemniczych tuneli).
Uczestniczył w ekspedycji historycznej na północną Syberię „Dead Road 1953 – 2013”. Autor artykułów z dziedziny historii konfliktów zbrojnych oraz książek „Zaginiony konwój do Riese” i „Tajne zakłady zbrojeniowe III Rzeszy w powiecie lubańskim”.

Krzysztof Drozdowski (tytuł wykładu: Tajemnica fordońskiej „Doliny Śmierci”) – urodził się 15.03.1985 roku w Bydgoszczy. Historyk, społecznik, działacz na rzecz podniesienia świadomości historycznej w Bydgoszczy i regionie. Członek Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Doprowadził do wznowienia przez IPN śledztwa w sprawie fordońskiej Doliny Śmierci.
Jest autorem publikacji: „Bitwa o Bydgoszcz 1945”, „Bydgoszcz wita Armię”, „Graudenz 1945 – ostatnie tchnienie”, „Bydgoska architektura militarna w latach 1772-1945”. „Z lotu ptaka. Bydgoszcz na fotografii lotniczej w latach 1911-1945”, „Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy”, „Wojenne sekrety Bydgoszczy”, „Pomorskie tajemnice nazistów”, „Zrzucić kajdany. Bydgoszcz w styczniu 1920 roku”.
Jest również współautorem publikacji „Bitwa o Bydgoszcz 1945, walki, wspomnienia, relacje”; „16 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera 1918-1939” oraz „Świat odosobniony. Bydgoska służba penitencjarna w latach 1920-1939”.
Odnalazł, i opracował wspomnienia gen. Jana Chmurowicza – Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza oraz por. Wacława Jałowika – Wacaław Jałowik, W piekle wojny na trzech kontynentach. Ponadto opublikował ponad 40 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Krzysztof Krzyżanowski (tytuł wykładu: „Sól w Wapnie. Historia wydobycia i wielkiej katastrofy”) – prawnik z wykształcenia po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1 i 2). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej przez Wydawnictwo Technol w 2015 roku.

Mariusz Borowiak (tytuł wykładu: „Podwodni tropiciele. Odkrycie i eksploracja wraku niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak”) – urodzony w Gnieźnie, pisarz, dziennikarz-publicysta, marynista; autor 80 książek (także w jęz. angielskim i rosyjskim) i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojenno-morskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Współpracuje z magazynami: „Morze, Statki i Okręty”, „Wojsko i Technika Historia”, „Polska Zbrojna Historia”.
Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe w Cielimowie k. Gniezna. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak” w latach 2015-2016 u wybrzeży La Valletty na Malcie i The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych). Wiosną 2020 r. planowana jest wyprawa na poszukiwania wraku okrętu podwodnego ORP „Orzeł” na Morzu Północnym.
Podczas Festiwalu opowie o kulisach poszukiwań, wydobyciu dzwonu okrętowego i eksploracji wraku polskiego niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak” na Morzu Śródziemnym (w latach 2014-2017); będzie można zobaczyć unikalny film nakręcony na głębokości 100 m.

Robert Maziarz (tytuł wykładu: „Jak pod egidą prof. Grzegorza Podrucznego przykop znaleźliśmy, czyli rzecz o ostatniej w Europie aproszy”) – założyciel Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu, odkrywca miejsca stacjonowania żołnierzy 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej w 1807 r. – Reduty Sułkowkiego (odnalezienie w lesie pod nadbałtyckim miastem nieznanego założenia po Polakach skutkowało powstaniem utworu „Sułkowski pod Kołobrzegiem”) oraz ostatniej aproszy, jak również stanowisk archeologicznych kultury łużyckiej, pomorskiej i wielbarskiej. Autor wielu artykułów na łamach „Gazety Kołobrzeskiej” oraz „Odkrywcy”. Prowadzący program radiowy „Historia zaklęta w przedmiotach”, reżyser. Współautor książki „Polacy i Włosi pod Kołobrzegiem w 1807 roku”. Inicjator i twórca pomników ukazujących chwałę oręża polskiego i włoskiego pod Kołobrzegiem.

Bogdan Rosicki (tytuł wykładu: „Podziemia w Górach Sowich i Zamku Książ – nowa odsłona”) – od urodzenia w Walimiu u podnóża Gór Sowich, których tajemnice próbuje odkrywać do dzisiaj. Absolwent turystyki i rekreacji oraz zarządzania. Na co dzień specjalista ds. turystyki i kultury w Zamku Książ, przewodnik po obiektach kompleksu „Riese” i jeden z najlepszych znawców II-wojennych tajemnic Zamku Książ oraz specjalista do spraw trasy podziemnej Zamku Książ. Trzeba dodać więcej: historia II wojny światowej, a w szczególności kompleksu „Riese” są jego pasją życiową. Miłośnik gór, w szczególności Sudetów, których uroki pragnie przybliżać turystom.

Elżbieta Guzikowska-Konopińska (tytuł wykładu: „Tajemnica śmierci Marii ze Skórzewskich Ogińskiej”) – urodziła się w Poznaniu, gdzie mieszka prawie całe życie z wyjątkiem 10 lat w latach osiemdziesiątych. Ukończyła Liceum im Dąbrówki i Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu, a następnie wydział Elektryczny Politechniki Poznańskiej. Podjęła pracę zawodową, ale gdy zaczęły rodzić się dzieci (ma ich w sumie pięcioro), przerwała pracę i zajęła się domem, tym bardziej, że zupełnie przypadkowo spędziła 10 lat w Niemczech. Tam uczyła języka polskiego w Volkshochschule (odpowiednik polskiego Uniwersytetu Ludowego).
Po powrocie do Polski kupiła 5 ha ziemi V klasy (i nieużytków) i zaczęła robić Ogród Pokazowy. Tym samym od 20 lat tworzy jedyny w swoim rodzaju Ogród Botaniczny „Elżbietówka”, którego jest założycielką i właścicielką (więcej na fb i na stronie „Ogród Botaniczny „Elżbietówka”). Autorka dwóch książek: „Ogród Japoński” i „August Denizot – francuski ogrodnik poznański szkółkarz”.

Agnieszka Łabuz (tytuł wykładu: „Generał Patton w Sudetach”) – sekretarz Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Od 2011 roku Społeczny Opiekun Zabytków. Od 2010 rok czynnie biorąca udział w badaniu historii regionu Górnych Łużyc i Zamku Czocha. Przewodnik po zamku i odkrywca wielu tajemnic zamkowych oraz sekretów regionu. Między innymi tajemnic „Sztuki zdegenerowanej”. Czynnie bierze udział w rekonstrukcji historycznej od średniowiecza do II wojny światowej. Prelegentka na wielu spotkaniach z historią.

Jan Nowicki (tytuł wykładu: „Kamp-Rogowo, zapomniane lotniska”) – kapitan rezerwy, ur. w Wilnie, od 1958 roku mieszkaniec Gryfic, a w latach 1978-1989 Rogowa.
Podczas służby w Rogowie Prezes Wojskowego koła PTTK nr 12 oraz założyciel Wojskowego Klubu Sportowego Rogowo. Regionalista, zainteresowany historią Pomorza i powstaniem styczniowym. Członek Rady Fundacji Fort-Rogowo. Publikował artykuły w miesięczniku „Odkrywca”, „Skrzydlata Polska”, „Magazyn Wileński”, w „Gazecie Muzealnej” Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz „Dolnośląskiej Akademii Lotniczej”.
Autor książek: „Kamp-Rogowo, zapomniane lotniska”, „Zaginione eksponaty Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina” i „Katastrofa Dorniera Do 24 T3 na Kamper See” (obecnie jezioro Resko Przymorskie).

Tomasz Łuczak (tytuł wykładu: „Dwudziestowieczne dzieje dzwonów na ziemiach polskich”) – historyk, pracuje w poznańskim oddziale Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Od 1996 r. w ramach programów badawczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokumentuje polskie straty zabytków sztuki i rzemiosła artystycznego w czasie II wojny światowej. We współpracy z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie uczestniczy w Corpus Campanarum Poloniae – interdyscyplinarnym projekcie badań historycznych dzwonów Rzeczypospolitej. Współautor kampanologicznego Memorandum Taciszowskiego AD 2017, wyznaczającego współczesne kierunki badań i ochrony dzwonów.

I tych wyżej wymienionych prelegentów będzie można wysłuchać poda II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca odbędzie się w pałacu w Czerniejewie!

Program II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”dostępny tutaj.

Ważne informacje:
Jak zgłosić się na Festiwal i jak kupić bilet na Festiwal? Szczegóły tutaj.
Jak zgłosić się na Targi Książki Historycznej i Regionalnej – więcej tutaj
Jak zgłosić się na Kiermasz Rękodzieła Historycznego – więcej tutaj