Gdzie ukryte są zrabowane dzieła sztuki?

W weekend w naszym regionie – na zaproszenie Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – gościł jeden z najlepszych w Polsce pisarzy, badaczy i specjalistów od zaginionych i zrabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej dzieł sztuki. Mowa o dr Robercie Kudelskim z Warszawy. Jego przyjazd związany był zarówno z wspólnymi projektami, jak i z historią regionu.

Dr Robert J. Kudelski to pisarz, znany z wielu publikacji poświęconych losom zaginionych dzieł sztuki i niewyjaśnionym tajemnicom II wojny światowej oraz badacz zajmujący się stratami wojennymi w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki.

Jest współautorem książek: „Tajemnica Riese. Na tropach największej kwatery Hitlera” (2002, 2009 – wydanie II), „Lubiąż. Na tropach wojennych tajemnic” (2003), „Złoto generałów. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy” (2005, 2009 wydanie II), „Wojenne sekrety Lubiąża” (2010), „Lista Grundmanna. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska” (2015) i „Tajemnice wydobyte z jeziora” (2016).

Z kolei jego samodzielne książki to: „Tajemnice nazistowskiej grabieży polskich zbiorów sztuki” (2004), „Zaginiony konwój SS” (2007), „Merkers – skarbiec III Rzeszy” (2011), „Zrabowane skarby” (2012), „Zaginiony Rafael. Kulisy największej kradzieży nazistów” (2014).

W 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka pt. „Złoto Wrocławia”, o której Bogusław Wołoszański napisał: – To jedna z najlepszych książek Roberta Kudelskiego – znanego z wielu publikacji poświęconych losom zaginionych dziel sztuki i niewyjaśnionym tajemnicom II wojny światowej. Jestem przekonany, że dzięki niej jesteśmy blisko odpowiedzi na pytanie „Gdzie ukryto Złoto Wrocławia?”.

Czerniejewo, Mielno, Popowo Ignacewo…
Dwudniowa wizyta Roberta Kudelskiego w powiecie gnieźnieńskim związana była zarówno z omówieniem wspólnych projektów, jak i możliwością zapoznania się R. Kudelskiego z wybranymi ciekawostkami z historii regionu.

Nasz gość – który jako bazę wybrał pałac w Czerniejewie – w towarzystwie Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, jak i Aleksandry Soberskiego, członka Zarządu Fundacji, odwiedził kilka miejsc w naszym regionie oraz odbył wielogodzinną rozmowę o planach na przyszłość z K. Soberskim.

Po zapoznaniu się z historią pałacu w Czerniejewie i wspólnej kawie w restauracji Wozownia (gdzie nie zabrakło dedykacji w książkach autorstwa R. Kudelskiego i K. Soberskiego), uczestnicy spotkania pojechali do Mielna, gdzie poznali dzieje tamtejszego pałacu.

Kolejnym punktem na trasie były „doły śmierci” znajdujące się w Lasach Nowaszyckich – jest to miejsce związane z akcją T4, czyli z mordowaniem przez Niemców w czasie II wojny światowej pacjentów szpitali psychiatrycznych. „Doły śmierci” to jedyne w powiecie gnieźnieńskim znane miejsce, w którym w 1942 roku Niemcy zamordowali i pogrzebali pacjentów szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie (odkryte w 2004 roku przez K. Soberskiego).

Z Lasów Nowaszyckich, uczestnicy spotkania pojechali do Popowa Ignacewa, gdzie – dzięki życzliwości miejscowego proboszcza ks. Krzysztofa Kawalerskiego – mogli obejrzeć wnętrze świątyni, jak i plebanię. Zapalili także znicze na grobowcu fundatora kościoła – Franciszka Saskowskiego, który znajduje się przy świątyni. Następnie udali się do pałacu w Popowie Ignacewie, przebudowany w 1937 roku przez F. Saskowskiego, właściciela tych ziem.

Po wielu godzinach zwiedzania, wszyscy ponownie powrócili do pałacu w Czerniejewie, gdzie K. Soberski i R. Kudelski odbyli długą rozmowę o historii, zaginionych dziełach sztuki (także tych z Wielkopolski) oraz wspólnych planach w przyszłości.

A już wkrótce poinformujemy o pierwszych efektach tej współpracy.

(fh)
Fot. A. Soberska, K. Soberski