Fundacja z bogatymi planami na drugie półrocze

Po 142 dniach przerwy, spowodowanej koronawirusem, Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna – można rzecz – powróciła do życia. Dzięki życzliwości Sylwii Cholewickiej, prezes zarządu spółki będącej właścicielem pałacu w Mielnie, w cieniu tego obiektu odbył się grill informacyjno-integracyjny. Głównym celem spotkania było przedstawienie planów na drugie półrocze.

Ostatni raz członkowie Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” spotkali się w szerszym gronie na początku marca. Później, ze względu na pandemię koronawirusa, wszelkie działania Fundacji zostały zawieszone. Dopiero wczoraj – po 142 dniach – członkowie Fundacji mogli ponownie się spotkać. Okazją był grill informacyjno-integracyjny w cieniu pałacu w Mielnie, ale to nie był zwyczajny grill. W trakcie tego spotkania swoje 50. urodziny świętował wiceprezes Fundacji – Arkadiusz Gaca.

Na sobotnie popołudniowo-wieczorne spotkanie do pałacu w Mielnie przyjechała tylko niewielka ilość członków Fundacji – niektórzy są na urlopach, a inni mieli swoje obowiązki zawodowe.

Spotkanie, które zaczęło się o godz. 15.00, otworzył prezes Fundacji – Karol Soberski, który przedstawił informacje, co się działo w Fundacji od stycznia tego roku, ilu Fundacja ma obecnie członków, jakie ma plany na przyszłość. Była mowa m.in. o II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który miał się odbyć w marcu w pałacu w Czerniejewie, ale ze względu na pandemię koronawirusa został przesunięty na 16 – 19 października 2020.

K. Soberski przedstawił również bogate plany na najbliższe miesiące. Wśród nich jest m.in. cykl wspólnych weekendowych wypadów członków Fundacji w ciekawe miejsca w regionie; akcja fotograficzno-badawcza w jednym z akwenów w powiecie gnieźnieńskim oraz wystąpienie do Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków o zgodę na badania pewnego rejonu naszego powiatu.; powrót do cyklicznych „Poniedziałkowych spotkań” członków Fundacji (od września).

Członkowie Fundacji dyskutowali również o pomysłach na jesień i zimę tego roku. Pojawiło się kilka ciekawych projektów.

Po tej części, chętni mogli zwiedzić pałac w Mielnie po którym oprowadził i jego historię opowiedział K. Soberski, autor książki „Złoto Dziedzica” w której opisana jest historia Mielna, jak i tamtejszego zespołu pałacowo-parkowego. Najbardziej oczekiwane było wejście na platformę widokową na szczycie pałacu z której rozpościera się wspaniały widok na jezioro Mielno i całą okolicę…

Po blisko godzinnym zwiedzaniu, nastał czas na biesiadę przy grillu. Zanim jednak było coś dla ciała, przyszedł czas na życzenia dla Arkadiusza Gacy, wiceprezesa Fundacji, który świętował 50. urodziny. K. Soberski, jako prezes Fundacji, wręczył jubilatowi okolicznościowe prezenty i złożył życzenia. Gdy pozostali członkowie Fundacji także złożyli życzenia, jubilat otworzył szampana (bezalkoholowego) i zostało wzniesiony toast.

Następnie, do późnych godzin, trwały „nocne Polaków rozmowy” przede wszystkim o planach Fundacji na ten i przyszły rok, o Festiwalu Historycznym oraz projektach badawczych Fundacji.

Spotkanie zakończyło się tuż przed północą, gdy ostatni uczestnik opuścił gościnne progi pałacu w Mielnie.

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” składa serdeczne podziękowania Sylwii Cholewickiej, prezes zarządu spółki będącej właścicielem pałacu w Mielnie, za wyrażenie zgody na organizację grilla na terenie zespołu pałacowo-parkowego.

(fh)
Fot. Karol Soberski, Michał Glanc, Włodzimierz Biront