O poszukiwaniu zaginionych dzieł sztuki

Radosław Herman, Piotr Kucznir i Marcin Perliński byli gośćmi spotkania, które odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kłecku. Tematem spotkania były zaginione zabytki i dzieła sztuki, natomiast organizatorem był portal Pojezierze24.pl i Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Patronem honorowym konferencji jest Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński.

Sobotnie spotkanie otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który powitał gości i przedstawił tematykę konferencji. Następnie goście, Marcin Perliński, Radosław Herman i Piotr Kucznir, opowiedzieli o swoich pasjach poszukiwania skarbów.

Marcin Perliński z Brodnicy wskazał, że jego działalność związana jest głównie z Powstaniem Listopadowym, a swoją pasję realizuje działając w stowarzyszeniu Brodnicka Grupa Eksploracyjno – Poszukiwawcza. Z kolei Radosław Herman z Łodzi opowiedział jak już w szkole zaczęła się jego przygoda z historią, która sprawiła, że zdecydował się studiować archeologię. Natomiast Piotr Kucznir z Zamku Czocha, który zajmuje się głównie odkrywaniem tajemnic tegoż zamku podkreślił, że wiele „skarbów” znajduje się w archiwach.

Kłecko pełen zagadek
W drugiej części spotkania, poszukiwacze pytani byli o Kłecko (które kilka godzin wcześniej zwiedzali), o dostrzeżone zagadki i sekrety tego miasteczka. I tutaj wielu obecnych w sali M-GOK nie kryło zaskoczenia. Zdaniem bowiem Radosława Hermana, najwięcej zagadek skrywa kościół pw. św. Jerzego i św. Jadwigi. Jego zdaniem, już pobieżne spojrzenie na bryłę świątyni, stawia wiele znaków zapytania i – jeśli doszłoby do szczegółowych badań – może się okazać, że kościół jest znacznie starszy niż się aktualnie przyjmuje.

Piotr Kucznir stwierdził z kolei, że wnętrze kłeckiej świątyni przyozdobione jest wieloma zagadkowymi symbolami, które warto rozszyfrować, ponieważ mogą rzucić nowe światło na historię świątyni i jego budowniczych. – Wchodząc do kościoła warto uważnie się przyjrzeć jego wnętrzu – dodaje P. Kucznir.

Natomiast Marcin Perliński, którego dziadek brał udział w cywilnej obronie Kłecka, podkreśla, iż cały czas wiele tajemnic skrywa wspomniana obrona Kłecka we wrześniu 1939 roku, okoliczności jej zorganizowania, a także to, co się działo po wejściu Niemców do miasteczka. Jest wiele pytań, a mało odpowiedzi.

Kłecko – ogromny potencjał turystyczny
Obecni w Kłecku poszukiwacze zaznaczają też, że Kłecko – w porównaniu z podobnej wielkości miastami w Polsce – ma ogromny potencjał turystyczny, ciekawe zabytki, unikatową zabudowę z klimatycznymi uliczkami, bogatą historię i wielki potencjał, który jak dotychczas nie jest wykorzystany. Jako przykład podali m.in. niezagospodarowanie jeziora leżącego zaledwie 200 metrów od rynku, brak tablic informacyjnych przy zabytkowym, ponad 100-letnim moście kolejowym, czy unikatowej na skalę Polski wieży strażackiej oraz brak możliwości zakupu pamiątek z Kłecka.

– Gdy do tego dodamy, że Kłecko ma liczne zagadki i tajemnice o których mówiliśmy, a które współcześnie przyciągają turystów, możemy śmiało stwierdzić, iż miasteczko ma ogromny potencjał turystyczny – mówią poszukiwacze.

Książki i autografy
Przy okazji tego spotkania, miłośnicy dobrych książek o historii regionu i Polski, mogli je kupić na stoiskach kilku autorów. I zdobyć dedykacje.

Swoje książki wystawili: Piotr Kucznir (autor bestsellerowej książki „Tajny Zamek Czocha” w której rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek); Mariusz Borowiak (najlepszy w Polsce pisarz-marynista, autor ponad 80 książek, także w jęz. angielskim i rosyjskim; na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”); Krzysztof Drozdowski (historyk, społecznik, działacz na rzecz podniesienia świadomości historycznej w Bydgoszczy i regionie, autor książek historycznych, głównie opowiadających o II wojnie światowej w Bydgoszczy i okolicach) oraz Karol Soberski (dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii; redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej – wydarzenia te opisuje w swoich książkach; pomysłodawca i organizator Festiwali Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”).

Goście spotkania
Radosław Herman
– archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego. Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp. Autor książek popularnonaukowych. Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV. Organizator 1. Przygodowo-Historycznego Festiwalu Misji Skarb, który 29 i 30 sierpnia odbył się w Uniejowie.

Piotr Kucznir – dziennikarz, pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych i radiowych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Społeczny opiekun zabytków. Wiceprezes Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu. W 2016 roku ukazała się jego rewelacyjna książka „Tajny Zamek Czocha” w której Piotr rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek.
Organizator corocznych, jednych z najważniejszych w Polsce, spotkań miłośników historii na Zamku Czocha: w styczniu Zlot Eksploratorów i Poszukiwaczy, a jesienią – „Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy”.

Marcin Perliński – prawnik (karnista), miłośnik turystyki i lokalnej historii, kolekcjoner pamiątek mających związek z jego „małą Ojczyzną”, członek PTTK Oddziału w Brodnicy oraz członek zarządu (sekretarz) stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno – Poszukiwawcza z siedzibą w Brzoziu zajmującego się w szczególności badaniem miejsc przekroczenia granicy i następnie internowania wojsk powstańczych w 1831 r., zaangażowany w konsultacje społeczne dotyczące zmiany obowiązującego porządku prawnego w zakresie poszukiwań zabytków ruchomych.
Od trzech lat organizuje, wraz ze stowarzyszeniem Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza, konferencję „Odpowiedzialny detektoryzm”, która jest jednym z najważniejszych w Polsce spotkań specjalistów związanych z poszukiwaniami ukrytych depozytów i ochroną zabytków.

Organizatorem spotkania był Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kłecku.

(fh)
Fot. A. Soberska, J. Andrzejewski, M. Glanc, Sz. Raith i W. Biront

W tym miejscu dziękujemy: Joannie i Przemysławowi Błachowiakom, właścicielom Biwakowiska za fantastyczne przyjęcie; Andrzejowi Molendzie i jego żonie Joannie za super gościnę na Przystani Żeglarskiej oraz Ali i Kazikowi za wyśmienite dania. Wszystkim dziękujemy też za wspaniałą atmosferę, która nam przez te trzy dni towarzyszyła.