W Radio Żnin o festiwalach i tajemnicach

Aż 52 minuty trwała moja rozmowa w ramach „Gościa Dnia”, która została wczoraj nagrana w Radio Żnin. Emisja w piątek, 4 czerwca o godz. 8.15. Rozmowy będzie można posłuchać także poprzez stronę internetową radia – radioznin.fm. O czym rozmawiała ze mną red. Anna Jurecka? Przede wszystkim o „Historycznych Konfrontacjach”, II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” oraz dwóch książkach nad którymi pracuję: „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” i „Bankierzy Tajemnic. Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach”.

Po raz kolejny zostałem zaproszony do Radia Żnin na rozmowę w ramach audycji „Gość Dnia”. Tym razem była to najdłuższa rozmowa jaką w żnińskiej rozgłośni odbyłem! Trwała aż 52 minuty. O czym opowiadałem?

O „Historycznych Konfrontacjach”
Przede wszystkim o organizowanych od 4 do 6 czerwca w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, „Historycznych Konfrontacjach”, czyli spotkaniach z pisarzami książek historycznych, dyskusjach o historii z archeologami i eksploratorami, warsztatach dla dzieci, wystawie oraz kiermaszu książek i rękodzieła. Wydarzenie jest moim autorskim pomysłem, a organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

O Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”
W dalszej części rozmowy mowa była o II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 23 do 25 lipca, także w Gnieźnie. W tym roku przewiduję ponad 30 prelekcji, 4 wystawy, kilka paneli dyskusyjnych oraz wiele innych atrakcji Szczegółowy program przedstawimy w połowie czerwca. Gwarantuję, że tegoroczny Festiwal będzie, pod względem prelegentów, jeszcze ciekawszy niż pierwsza edycja w 2019 roku.

O Marianie Haberze
Kolejny temat, który poruszyliśmy dotyczył mojej najnowszej książki, która ukaże się w wakacje, czyli „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – marszand, ziemianin, celebryta”. Marian Haber, właściciel pałacu w Kołdrąbiu niedaleko Janowca Wielkopolskiego, to jedna z najbardziej zagadkowych postaci okresu międzywojennego w Wielkopolsce i na Kujawach. Wiódł bardzo barwne życie, pełne namiętności, sensacji i… zagadek!

O braciach Saskowskich
Na koniec rozmowy wspomniałem też kolejnej książce, która ma się ukazać w grudniu 2021 roku. Będzie to pozycja pt. „Bankierzy Tajemnic. Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach” mówiącą o nieznanych wcześniej losach braci Franciszka i Antoniego Saskowskich. O Franciszku w 2016 r. ukazała się książka pt. „Skarbn Dziedzica”, a o Antonim w 2018 r. – „Złoto Dziedzica”. Książka „Bankierzy Tajemnic”ma być zamknięciem trylogii o niecodziennych losach braci.

Jak tylko rozmowa będzie dostępna w internecie, to opublikujemy link.

Karol Soberski
Fot. A. Soberska