Poznajmy prowadzących II Festiwal!

Znamy już program II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca 2021 r. odbywać się będzie w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Poznaliśmy też sylwetki prelegentów, czas więc przedstawić teraz osoby, które poprowadzą Festiwal!

W tym roku Festiwal poprowadzą trzy osoby: Agnieszka Ziebarth, Beata Żmuda i Arkadiusz Gaca.

Agnieszka Ziebarth – absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Bydgoskim. Studiowała Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Bibliotekarka i miłośniczka literatury. Rzecznik prasowy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Dziennikarka i felietonistka współpracująca w ostatnim okresie z portalem Pojezierze24.pl.

Autorka projektu „Polski kryminał jest sexy”. Prowadziła spotkania autorskie m.in. z Joanną Opiat-Bojarską, Agnieszką Lingas-Łoniewską, Anną Łaciną, Robertem Małeckim, Alkiem Rogozińskim, Ryszardem Ćwirlejem, Karolem Soberskim i Przemkiem Semczukiem. W rozmowach o książkach wnikliwa obserwatorka z talentem do zadawania kontrowersyjnych pytań.

A. Ziebarth w tym roku poprowadziła – bardzo profesjonalnie – już jedno wielkie wydarzenie organizowane przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Była to pierwsza edycja „Historycznych Konfrontacji”, które od 4 do 6 czerwca odbywały się w Gnieźnie.

Beata Żmuda jest Bydgoszczanką urodzoną w Janowcu Wielkopolskim. Z zawodu jest romanistką. Pracuje w dużej firmie IT, gdzie współpracuję głównie z Francuzami. Jej pasje: Francja i wszystko, co z Francją związane (historia, kultura, muzyka, moda, język); literatura; sztuka; podróże po Polsce i po Francji, poezja śpiewana, polskie filmy, żeglarstwo.

Od wielu lat działa aktywnie w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Bydgoszczy, a od kilku lat jest prezeską tego towarzystwa. Organizuje i prowadzi wiele imprez poświęconych świętom i tradycjom francuskim.

Od kilku lat jestem też aktywnym członkiem dwóch for internetowych skupiających miłośników postaci wykreowanej przez Zbigniewa Nienackiego, jaką jest Pan Samochodzik. Wraz z przyjaciółmi z forum organizuje zloty według książek Zbigniewa Nienackiego. W roku 2018 odbył się „Zlot nad Loarą”, który był ich pierwszym zlotem zagranicznym.

Arkadiusz Gaca jest wiceprezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i niezależnym badaczem lokalnych dziejów. Człowiek wielu pasji, uwielbiający historię (wielki miłośnik epoki napoleońskiej), którą przez kilkanaście lat pielęgnował w XVIII-wiecznym pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii.

W 2016 r. został laureatem nagrody „Promotor Historii 2015”, którą otrzymał od portalu turystykalokalna.pl „za wkład w promowanie historii poprzez szerokie otwarcie na rzecz lokalnej społeczności zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie i za kultywowanie pamięci Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu, który mieszkał w tym pałacu”. Bardzo aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach związanych z promowaniem aspektów historyczno-turystycznych naszej „małej Ojczyzny”.

Był jednym z prowadzących wykłady podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca 2019 r. odbył się w pałacu w Czerniejewie, gdzie wykazał się dużym profesjonalizmem i opanowaniem, szczególnie podczas burzliwych dyskusji.