Czas na II Festiwal „Tajemnice Trzech Stuleci”!

Czas biegnie bardzo szybko… Jeszcze mam w pamięci ten piękny dzień, gdy ostatni uczestnicy opuszczali gościnne mury pałacu w Czerniejewie w którym przez trzy dni w 2019 r. odbywał się I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Festiwal okazał się wielkim sukcesem i pokazał, że potrzeba w naszym kraju takiego wydarzenia gromadzącego miłośników historii z różnych stron Polski i Europy. Za kilka dni powitam Was już na II edycji Festiwalu Historycznego, które odbywać się będzie w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie!

Pierwszy Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” to już przeszłość, ale nie będę ukrywał, że byłem szczęśliwy tak duża ilość osób odwiedziła pałac w Czerniejewie w ostatni weekend marca 2019 r. Było to blisko 2,5 tysiąca uczestników Festiwalu zainteresowanych wydarzeniami z XVIII, XIX i XX wieku! Taka ilość przerosła nasze oczekiwania!

I tutaj pozwolę sobie wymienić miejsca z których przyjechali do nas uczestnicy: Starogard Gd., Brodnica, Kędzierzyn-Koźle, Wrocław, Koszalin, Kraków, Wałbrzych, Gdańsk, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Łódź, Przemyśl, Racibórz, Jelenia Góra, Warszawa, Ostróda, Olsztyn, Szczyrk, Iława, Kołobrzeg, Piła, Września, Nekla, Nowy Tomyśl, Poznań, Kłecko, Żnin, Gniezno, Konin, Kalisz, Wągrowiec, Jarocin, Witkowo, Mieleszyn, Londyn i Oslo.

Pierwszy Festiwal pokazał, że jest wielkie zapotrzebowanie na taką prezentację historii, na takie wykłady o tematach których na co dzień nigdzie się nie wysłucha. Dla nas największym zaskoczeniem było to, iż blisko 80 proc. uczestników Festiwalu pochodziło spoza Wielkopolski. Reasumując: Festiwal zakończył się wielkim sukcesem organizacyjnym i promocyjnym, i pokazał, że warto organizować kolejne tego typu przedsięwzięcia.

A jaki był I Festiwal? Kilkanaście godzin po jego zakończeniu, na jednym z portali społecznościowych Jarek Mixer Mikołajczyk, dziennikarz i regionalista, jedyny przewodnik po Szlaku Piastowskim, który oprowadza mówiąc gwarą, edukator muzealny w Muzeum Początków Państwa Polskiego napisał:

„bez wątpienia. Najlepsze wydarzenie historyczno-turystyczne w regionie. Tyle się w Gnieźnie mówi o turystyce. Karol Soberski i Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” po prostu to zrobili. Wspaniałe 3 dni pośród niesamowitych ludzi… To jednak przede wszystkim niesamowita promocja Czerniejewa i Gniezna. O dziwo, więcej spotkałem dziennikarzy ogólnopolskich mediów niż lokalnych. Taka małostkowość… Karolu – świetna robota”.


W najbliższy piątek, 23 lipca rozpocznie się II edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, wydarzenia, które już wpisało się w kalendarz ogólnopolskich imprez w trakcie których najważniejsza jest historia.

Pierwotnie druga edycja miała odbyć się w roku ubiegłym, ale pandemia koronowirusa, która opanowała Polskę, Europę i Świat, zmusiła mnie do przełożenia Festiwalu na ten rok. Było to bolesne doświadczenie, ale nie miałem wpływu na to, co się działo.

Druga edycja Festiwalu jest równie ciekawa jak pierwsza zarówno pod względem ilości wykładów, czy wystaw. Tegoroczna edycja poświęcona jest historii XVII, XIX i XX wieku. I zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ nie zabraknie tematów związanych ze skarbami i tajemnicami.

W trakcie II Festiwalu, oprócz licznych wykładów, przygotowaliśmy dla uczestników także kilka wystaw! Dominować będą wystawy związane z okresem napoleońskim na której będzie można zobaczyć prawdziwe unikaty! W tym pośmiertną maskę cesarza Napoleona, która przyjechała do nas prosto z Paryża! Jest też największa w Polsce wystawa fotograficzna pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego. Będzie można zobaczyć wystawę malarki Danuty Weber prezentująca portrety zagadkowych właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw. Ale to jeszcze nie wszystko co przygotowaliśmy! Podobnie jak w 2019 r. odbędą się Targi Książki Historycznej i Regionalnej, a po raz pierwszy też Kiermasz Rękodzieła Historycznego. Nie zabraknie również warsztatów dla dzieci!

Zapraszam w progi Centrum Kultury, gdzie najważniejsza jest historia! Wierzę, że ten lipcowy weekend poświęcony wydarzeniom z dziejów trzech stuleci, będzie niezapomnianym czasem spędzonym w gronie wspaniałych ludzi.

Karol Soberski
Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”
Pomysłodawca i Dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”