Przez trzy dni odkrywali Tajemnice Trzech Stuleci!

Dzisiaj zakończył się trzydniowy II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od piątku odbywał się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Na tegoroczny Festiwal złożyło się ponad 20 prelekcji, panel dyskusyjny, pięć wystaw, Targi Książki Historycznej i Regionalnej oraz Kiermasz Rękodzieła. Największą atrakcją Festiwalu była pośmiertna maska cesarza Napoleona, która do Gniezna przyjechała prosto z Paryża!

Od piątku, 23 lipca do dzisiaj, 25 lipca w Centrum Kultury „Scena to dziwna” trwała II edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który przygotował Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

W bogatym programie Festiwalu znalazło się ponad 20 prelekcji, które wygłosili znani w Polsce podróżnicy, odkrywcy, dziennikarze, regionaliści, archeolodzy, czy pisarze. W tym gronie znaleźli się: Karol Soberski, Piotr Kucznir, dr Agnieszka Fulińska, dr Andrzej Prinke, Paweł Becker, Maciej Bartków, Radosław Herman, Jacek Podemski, Jan Nowicki, Rafał Jurke, Radosław Jagieła, Agnieszka Łabuz, Jarosław Mikołajczyk, Mariusz Borowiak, Krzysztof Krzyżanowski, Krzysztof Drozdowski, Bogdan Rosicki, Piotr Maszkowski, Jerzy Andrzejewski i Łukasz Orlicki.

Odbył się także panel dyskusyjny o poszukiwaniach skarbów, który poprowadził Krzysztof Krzyżanowski. W tej dynamicznej dyskusji wzięli udział: dr Agnieszka Fulińska, Bogdan Rosicki, Radosław Herman, Maciej Bartków, Karol Soberski i Łukasz Orlicki.

Oprócz prelekcji, uczestnicy Festiwalu mogli zwiedzić aż pięć wystaw tematycznych. W związku z faktem, że w tym roku minęło 200 lat od śmierci cesarza Napoleona, to aż trzy wystawy związane były z tematyką napoleońską. Swoje zbiory zaprezentowało Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar i Muzeum Napoleońskie „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna.

Jednak największą atrakcją Festiwalu była pośmiertna maska cesarza Napoleona, która do Gniezna przyjechała prosto z Paryża!

Oprócz wystaw napoleońskich, można było też podziwiać wystawę fotograficzną „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego i malarską „Zagadkowi arystokraci” autorstwa Danuty Weber.

Tradycyjnie już Festiwalowi towarzyszyły Targi Książki Historycznej i Regionalnej oraz Kiermasz Rękodzieła.

– Jako organizator, nie będę ukrywał, że Festiwal zakończył się sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i frekwencyjnym. Przede wszystkim jednak, jestem szczęśliwy, że po półtora roku oczekiwań związanych z pandemią, udało się wreszcie zorganizować II edycję Festiwalu – podkreśla K. Soberski.

Szerokie relacje z poszczególnych wydarzeń festiwalowych już wkrótce na stronie internetowej Fundacji i na portalu Pojezierze24.pl.