Unikatowe eksponaty napoleońskie „Wiosna 1812”!

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się – podczas tegorocznej II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – wystawa Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna. Eksponaty – w tym wiele bezcennych unikatów – które zostały zaprezentowane w Galerii eSTeDe przez dyrektora Muzeum Piotra Kowalewskiego, wzbudziły dużą sensację, podziw zwiedzających i na długo zapadły w ich pamięci. Warto dodać, że była to pierwsza wystawa tej placówki poza siedzibą Muzeum!

Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie, którego twórcą i dyrektorem jest Piotr Kowalewski oficjalnie powstało w 2000 r. Jednak eksponaty do placówki były kolekcjonowane już od kilku lat, ale ekspozycja, która przyjechała do Gniezna, była prezentowana po raz pierwszy poza Muzeum!

Dlaczego Napoleon? – Dlatego że był genialnym strategiem. Dlatego, że ze swoimi wojskami, swoim postępowaniem był iskierką nadziei na wolna Polskę. Nazwa „Wiosna 1812” wynika z faktu, że wówczas, w 1812 roku, musiało być kolorowo od wszelakich wojsk, gwary, języków z całej Europy, dlatego ta atmosfera towarzysz mi przy rozwijaniu muzeum – mówi Piotr Kowalewski.

Co można było zobaczyć podczas wystawy na II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” w Gnieźnie? Sensację wzbudziły unikatowe dokumenty, w tym oryginalny list najsłynniejszego marszałka napoleońskiego Jean Baptiste Bernadotte, który po śmierci króla Karola XIII, wstąpił na tron szwedzki jako Karol XIV Jan i norweski jako Karol III Jan.

Chętnie oglądany (i fotografowany) był manekin francuskiego żołnierza – Grenadiera Gwardii Napoleońskiej – który trafił do Muzeum w Olszowie z francuskiego miasta Bordeaux.

Zainteresowaniem, szczególnie młodszego pokolenia, cieszyła się również kolekcja kul armatnich, guzików i innych elementów uzbrojenia.

– Zainteresowałem się tym tematem, tak na poważnie, pięć lat temu. Wcześniej myślałem, że to się nie uda, że pomysł nie wypali, ale wkrótce marzenia przerodziły się w czyn i tak w 2020 zarejestrowałem Muzeum „Wiosna 1812”. Uważam, że najwyższy czas, by społeczeństwu przybliżyć zbiory muzeum i historie związane z Napoleonem – dodaje dyrektor.

Na wystawie można było zobaczyć ponadto militaria, ryciny, klamry i wiele różnych artefaktów z epoki napoleońskiej.

Wystawa Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna zachwyciła! Pasja, z jaką jej twórca kolekcjonuje artefakty, budziła wielki podziw. Eksponaty – w tym wiele bezcennych unikatów – które zostały zaprezentowane w Galerii eSTeDe przez dyrektora Muzeum Piotra Kowalewskiego, wzbudziły dużą sensację i na długo zapadły w ich pamięci. Warto dodać, że była to pierwsza wystawa tej placówki poza siedzibą Muzeum!

Organizatorem II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” był Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

O innych wystawach, które zaprezentowano na Festiwalu oraz pozostałych wydarzeniach, już wkrótce.

Muzea lub instytucje, które byłby zainteresowane zaprezentowaniem ekspozycji Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w swoich placówkach, prosimy o kontakt z Fundacją Historyczną: 515-980-504 lub 506-966-706.

Galeria zdjęć z powyższej wystawy do obejrzenia tutaj