Od tajemnic do katastrofy w Fukushimie

II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” był wielkim wydarzeniem. Sobota, 24 lipca, od wczesnych godzin porannych do Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, z różnych stron Polski, docierali uczestnicy Festiwalu. Niektórym bardzo się spieszyło, ponieważ chcieli zdążyć na godz. 9.45. O tej bowiem porze oficjalnie otwarty został II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” organizowany przez Karola Soberskiego i jego Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”.

Oficjalnego otwarcia II Festiwalu dokonał jego twórca Karol Soberski, który powitał mecenasów, sponsorów i patronów Festiwalu. Wśród obecnych byli: Barbara Borowska, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie, Piotr Gruszczyński – starosta gnieźnieński, Artur Hańczak – wójt gminy Mieleszyn, byli też przedstawiciele Gminy Gniezno oraz oczywiście dyrektor Centrum Kultury – Ewa Przybylska.

Po krótkim powitaniu, K. Soberski przybliżył ideę Festiwalu. – Festiwal ma promować walory historyczno-turystyczne powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolski poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń tego regionu związanych z XVII, XIX i XX wiekiem. Chcemy pokazać, że powiat gnieźnieński i szerzej Wielkopolska, to nie tylko Szlak Piastowski, początki państwa polskiego czy Powstanie Wielkopolskie, ale również ciekawe zabytki, miejsca czy historie związane z I i II wojną światową, to wspaniałe pałace i dwory związane z ziemiaństwem XIX i pierwszych dekad XX wieku, to niezwykłe zabytki techniki, to zapomniani ludzie i miejsca z nimi związane – powiedział, otwierając Festiwal, Karol Soberski.

Następnie K. Soberski wręczył kwiaty za wsparcie Festiwalu i pomoc w jego organizacji: B. Borowskiej, E. Przybylskiej oraz Agnieszce Loba z podziękowaniami dla całej załogi Centrum Kultury. Każda z tych osób zabrała głos i podziękowała za możliwość współpracy z K. Soberskim i Fundacją Historyczną.

Głos zabrał także starosta P. Gruszczyński oraz wójt A. Hańczak. Na koniec Jan Socha, prezes Towarzystwa Miłośników Gniezna, wręczył K. Soberskiemu, przyznaną przez TMG nagrodę w kategorii „Najlepsza publikacja, wydawnictwo roku 2019” za książkę pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. Wyróżnienie to jest przyznawane co roku przez TMG w ramach nagrody „Gnieźnianin Roku”. Ze względu na pandemię, wręczenie nagród za rok 2019 odbędzie się jesienią tego roku. Towarzystwo zrobiło jednak wyjątek i o przyznaniu nagrody w kategorii „Najlepsza publikacja, wydawnictwo Roku 2019” poinformowało podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.

Na koniec K. Soberski przedstawił jeszcze prowadzących II Festiwal, którymi byli: Agnieszka Ziebarth, Beata Żmuda i Arkadiusz Gaca.

Czas na prelekcje
Po przemówieniach, przyszedł czas na pierwsze prelekcje. W sobotę przewidziano je w dwóch salach: w sali widowiskowej można było wysłuchać 9 prelekcji i panelu dyskusyjnego, a w mniejszej – sali konferencyjnej – 7 prelekcji (o wykładach w tej sali poinformujemy w kolejnym artykule).

Sylwetki prelegentów prezentowaliśmy tutaj.

W sali widowiskowej prelekcje rozpoczęły się o godz. 10.00. Jako pierwszy o „Tajemnicach pałaców na Pojezierzu Gnieźnieńskim – od Pana Tadeusza do Wersalu” opowiedział Karol Soberski, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

Po nim Piotr Kucznir, regionalista i badacz zamku Czocha zaprezentował wykład pt. „Kryształki – ich historia z wojną prusko-francuską w tle i warownią Czocha na dokładkę”. Kolejna prelekcja należała do dr Agnieszki Fulińskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, które opowiedziała o „Wygnaniu, śmierci i ostatniej zwycięskiej bitwie Napoleona – mity, legendy i apoteoza Cesarza Francuzów”.

Czwarta prelekcja to opowieść Łukasza Orlickiego z Wrocławia na temat „SS na tropie magii i czarownic”. Po nim przyszedł czas na wykład dr Andrzeja Prinke z Poznania, który opowiedział o „Prof. Józefie Kostrzewskim jakiego nie znamy”.

Szósty wykład to niezwykła prelekcja Pawła Beckera, badacza historii z Wąbrzeźna zatytułowana „Pamiątki ze wszystkich czasów i epok – o zbiorach muzealnych Wacława Mieczkowskiego w Niedźwiedziu”. Po nim równie ciekawy wykład wygłosił Maciej Bartków, regionalista z Bytomia, który przedstawił prelekcję pt. „Akta skarbów. Czy archiwa kryją tajemnice?”.

Kolejny wykład to prezentacja Radosława Hermana, archeologa spod Łodzi, zatytułowana „Magia, żywioły, złoto i nieśmiertelność, czyli archeolog na tropie polskich alchemików epoki Wazów”.

Po tej prelekcji przyszedł czas na bardzo ciekawy, momentami burzliwy, panel dyskusyjny o poszukiwaniach skarbów, który prowadził Krzysztof Krzyżanowski z Wrocławia. W panelu udział wzięli: dr Agnieszka Fulińska, Karol Soberski, Maciej Bartków, Radosław Herman, Bogdan Rosicki z Zamku Książ i Łukasz Orlicki.

Ostatnim punktem sobotnich prelekcji był krótki wstęp a później emisja filmu Jacka Podemskiego zatytułowanego „Fukushima – życie po katastrofie”.

Wszystkie prelekcje wzbudzały ogromne zainteresowanie uczestników, a po wielu z nich, toczyły się ożywione dyskusje w kuluarach, gdzie prelegenci byli zasypywani dodatkowymi pytaniami.

O kolejnych wydarzeniach Festiwalu już wkrótce na naszym portalu.

Galeria zdjęć z tego dnia II Festiwalu do obejrzenia tutaj