Lotnisko, generał Patton i… skarby Karaibów!

Dzisiaj informowaliśmy o sobotnich wykładach, które w trakcie II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywały się w sali widowiskowej Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Teraz czas zajrzeć do mniejszej z sal – sali konferencyjnej, gdzie w minioną sobotę również odbywały się prelekcje. II Festiwal Historyczny trwał do 23 do 25 lipca.

Wykłady w sali konferencyjnej otworzył – w sobotę, 24 lipca o godz. 11.00 – Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, będący jednocześnie jednym z prowadzących tegoroczny Festiwal.

Sylwetki prelegentów prezentowaliśmy tutaj.

W sali konferencyjnej odbyło się w siedem prelekcji. Jako pierwszy swoją prelekcję pt. „Kamp-Rogowo, zapomniane lotniska” przedstawił Jan Nowicki, zajmujący się historią Pomorza.

Po nim gnieźnieński regionalista Rafał Jurke przedstawił „Barokowe obyczaje pogrzebowe w Rzeczypospolitej”. Kolejny z prelegentów, Radosław Jagieła omówił temat pod hasłem „(Nie)zapomniane dwory i pałace w powiecie wrzesińskim”.

Kolejną prelekcję wygłosiła Agnieszka Łabuz z Zamku Czocha, która opowiedziała zagadkową historię pt. „Generał Patton w Sudetach”. Po niej przyszedł czas na Jarosława Mikołajczyka, regionalistę z Gniezna, który zaprezentował wykład pt. „Gniezno w XIX wieku. Jak Feniks z popiołów”.

Przedostatnią prelekcje wygłosił Mariusz Borowiak pt. „Ucieczka U-Bootów do Ameryki Południowej w 1945 r.” – była to jednocześnie premiera książki o tym samym tytule oraz „wodowanie” tejże książki

Całość zamknęła prelekcja Piotra Maszkowskiego, który przedstawił niezwykłą opowieść o ubiegłorocznej pierwszej polskiej wyprawie skarbowej na Karaiby jako wyzwania i perspektywy zamorskiej eksploracji w tropikach.

Także po wykładach w tej sali nie brakowało dodatkowych pytań od słuchaczy, jak również kuluarowych rozmów.

O kolejnych wydarzeniach Festiwalu już wkrótce na naszym portalu.

Galeria zdjęć z prelekcji na sali konferencyjnej do obejrzenia tutaj