Rozpoczęły się warsztaty fotografii cyfrowej

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” jest organizatorem warsztatów fotografii cyfrowej. Zajęcia odbywają się w grupach sześcioosobowych i są prowadzone niezależnie od siebie. Przewidzianych jest kilka spotkań trwających od 2 do 3 godzin. Warsztaty prowadzi artysta fotografik Jerzy Andrzejewski.

Wczoraj w Pracowni Fotograficznej Jerzego Andrzejewskiego rozpoczęły się warsztaty fotografii cyfrowej. W pierwszej grupie, która rozpoczęła zajęcia są zarówno członkowie Fundacji Historycznej, jak i osoby nie będące w Fundacji.

Piątkowe zajęcia otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który powitał uczestników. Następnie głos zabrał prowadzący warsztaty artysta fotografik Jerzy Andrzejewski. Przedstawił program warsztatów, podstawy fotografii, a także omówił najważniejsze sprawy, które będą poruszane podczas zajęć.

Będzie zatem między innymi mowa o tym, jak fotograf powinien się zachowywać w tłumie, jak w kościele czy na uroczystościach państwowych, a jak na zawodach sportowych. Nie zabraknie również informacji o etyce fotografów oraz o stroju, bo jak podkreśla prowadzący warsztaty: – Trzeba zawsze mieć odpowiedni strój do odpowiedniego miejsca. W szortach nie wypada pójść na uroczystość do katedry czy do prezydenta.

Podczas warsztatów najwięcej czasu będzie jednak poświęcone technice fotografowania, doborowi sprzętu i innym aspektom fotografii. – Fotografią zajmuję się od ponad 50 lat. Odrobinę mojego doświadczenia będę chciał podczas naszych zajęć wam przekazać, by fotografia sprawiał wam radość i przyjemność – podkreśla J. Andrzejewski.

Kolejne zajęcia za dwa tygodnie. Osoby, które chciałyby jeszcze wziąć udział w warsztatach, prosimy o kontakt na maila: fundacjahistoryczna@post.pl

Jerzy Andrzejewski – jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Fotografią zajmuje się od 1968 r, początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.

J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Aleksandra Soberska