„Tajny Zamek Czocha…” z naszym udziałem

Nie może nas tam zabraknąć! Największa w historii grupa, dziesięć osób – członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna będzie uczestniczyło w zaplanowanej na najbliższy weekend konferencji popularno-naukowej pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy…”. Gnieźnianie po raz szósty zawitają do tego jednego z najsłynniejszych polskich zamków. Po raz kolejny także prezes Fundacji, Karol Soberski, będzie jednym z prelegentów spotkania.

– Zamek Czocha to dobra baza dla takich spotkań i dobry klimat do rozmów, dlatego organizujemy kolejną edycję wydarzenia pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy…”. Będzie to spotkanie miłośników historii, regionalistów, pisarzy archeologów, eksploratorów i wszystkich tych, którzy kochają dzieje naszego kraju. W programie spotkania trzynaście ciekawych wykładów na różne tematy związane z historią – mówi Piotr Kucznir, regionalista, publicysta i organizator (wspólnie z żoną Agnieszką) weekendowego spotkania w Zamku Czocha.

Jak dodaje P. Kucznir, innym celem spotkanie jest wymiana doświadczeń i przede wszystkim nawiązywanie nowych kontaktów oraz planowanie wspólnych przedsięwzięć.

W tym roku na Zamek Czocha po raz kolejny wybiera się Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Jednakże tegoroczny wyjazd będzie wyjątkowi, ponieważ po raz pierwszy jedzie aż dziesięć osób – członków Fundacji Historycznej. Ponownie także prezes Fundacji, Karol Soberski, będzie jednym z prelegentów spotkania.

Ekipa z Gniezna wyjeżdża już w piątek na Zamek Czocha, a sama konferencja odbywać się będzie w sobotę i niedzielę.
Dlaczego warto pojechać na Zamek Czocha?

Odpowiedzi znalazłoby się wiele. Główny – nietuzinkowi prelegenci i klimat Zamku. Jego potęga, zagadki i wiele nieodkrytych do dzisiaj tajemnic Zamku, które na każdym takim spotkaniu są odkrywane i przybliżane. Nie można też zapomnieć o możliwości zwiedzania tej niezwykłej warowni w towarzystwie miłośników historii z całej Polski.

Ale spotkanie na Zamku Czocha to także spotkanie naszych przyjaciół z różnych stron Polski oraz nawiązywanie nowych kontaktów, które owocują w przyszłości. Tak też zapewne będzie w tym roku. I mimo że z Gniezna na Zamek Czocha jest ponad 370 km, to warto ten weekend tam spędzić.
Program spotkania

Sobota:

11.00 – Maciej Bartków: „Skarby Inków w Niedzicy. Prawda czy mistyfikacja?!”
11.50 – Jacek Kowalski: „Eksplorator. Tropami majora Stanisława Siorka”.
12.40 – Karol Soberski: „Zagadkowy kolekcjoner. Marina Haber - ziemianin, marszand, celebryta”
13.30 – Jerzy Delekta: „Szyfry a historia świata”
14.20 – 14.30: przerwa techniczna
14.35 – Bartosz Kuświk: „Elżbieta Czyżewska, Jerzy Turek, Wacław Kowalski i inni polscy aktorzy związani z Zamkiem Czocha”
15.25 – Marek Grajek: „Szyfry sowieckie - zapomniana przygoda polskiego Biura Szyfrów”
16.30 – Agnieszka Łabuz, Piotr Kucznir: „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu” Promocja nowej książki.


Niedziela:

11.00 – Arkadiusz Pawłowski: „Skaning laserowy zamku Czocha od A do Z”
11.50 – Piotr Maszkowski:„Nietypowe poszukiwania, nietypowe skarby. Czy można czymś zaskoczyć?”
12.40 – Aleksander Cwynar Fritz: „Szabla polska w okresie międzywojennym XX wieku”
13.30 – Krzysztof Kaszuba: „Ostatni rejs U-boota U-570 pod dowództwem strzegomianina. Rejs, który zmienił świat!”
14.20 – Jacek Podemski: „MRU – historie powojenne”
15.10 – Krzysztof Krzyżanowski: „Emanuel i inne zagadki Złotego Stoku”


Aleksandra Soberska