O poszukiwaniach i wojskach napoleońskich

Za nami kolejne spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” w trakcie którego zapadło kilka istotnych decyzji. Tym razem miejscem zebrania było Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Głównym tematem spotkania było podsumowanie drugiej edycji projektu „Pałace Tajemnic”, który odbył się w Łagiewnikach Kościelnych oraz omówienie planów na maj i czerwiec.

Spotkanie, które odbyło się w środę, 20 kwietnia otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji, który przed przedstawieniem tematyki, przedstawił nowych członków Fundacji. Następnie prezes Fundacji podsumował II Zlot Miłośników Historii „Pałace Tajemnic”, który od 1 do 3 kwietnia odbył się w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo, podziękował zespołowi Fundacji za pracę podczas zlotu. Omówił także efekty Zlotu i artefakty, które zostały odkryte.

W dalszej części spotkania omówiono przygotowania do III Zlotu Miłośników Historii „Pałace Tajemnic”, którego termin i miejsce jest obecnie ustalane.

K. Soberski poinformował też, że Zarząd Fundacji podjął decyzję o zrezygnowaniu z organizacji dwudniowego spływu kajakowego rzeką Wełną. W to miejsce odbędą się planowane od pewne czasu I Zawody Kulinarne, które odbędą się 4 czerwca. Będą one połączone z biesiadą przy ognisku. – Postanowiliśmy, jako całość Fundacji, zorganizować takie wewnętrzne zawody kulinarne, ponieważ wiele osób z naszej organizacji uwielbia gotować, często eksperymentować w kuchni, dlatego chcemy to spożytkować na rzecz Fundacji – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji.

Poruszony został również temat wyjazdu na kolejną konferencję historyczną na Zamek Czocha, która co roku odbywa się w listopadzie (w tym roku od 19 i 20) pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy…”.

W czasie spotkania była też mowa o kolejnych poszukiwaniach, o jednodniowej wycieczce do Torunia, jak również o innych projektach, których szczegóły podamy w najbliższym czasie.

Po części oficjalnej rozpoczęła się dyskusja na temat pobytu wojsk napoleońskich, śladów które pozostawiły i zagadek z nimi związanych na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

Osoby chcące przystąpić do Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” zapraszamy do kontaktu na maila: fundacjahistoryczna@post.pl.