„Festiwal promuje walory turystyczne Pałuk”

Dzisiaj mieliśmy przyjemność gościć w Starostwie Powiatowym w Żninie i Urzędzie Miejskim w Janowcu Wielkopolskim, skąd odebraliśmy smycze i gadżety, które wejdą w skład pakietów powitalnych dla prelegentów uczestniczących w III Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”. Festiwal odbędzie się od 23 do 25 września w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim w powiecie żnińskim.

W ostatni weekend września – od 23 do 25 – XIX-wieczna wieża ciśnień w Janowcu Wielkopolskim wypełni się miłośnikami historii i osobami, chcącymi wysłuchać ciekawych wykładów. Będą to prelekcje związane z trzema stuleciami – wiekiem XVIII, XIX i XX oraz panel dyskusyjny. Nie zabraknie też wystaw.

– Pomysł Festiwalu narodził się w 2019 r. podczas naszych wyjazdów na spotkania miłośników historii, skarbów i tajemnic czy to na Zamek Książ, czy do Zamku Czocha. Bywając tam od kilku lat zastanawialiśmy się, dlaczego podobnego przedsięwzięcia nie zorganizować w naszym regionie, w którym mieszkamy i działamy – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca Festiwalu. – Zaczęliśmy szukać odpowiedniego, historycznie, miejsca na taką imprezę i mieliśmy kilka pomysłów na lokalizację Festiwalu. Ostatecznie pierwszy Festiwal w 2019 r. odbył się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, druga edycja w 2021 r. w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, a trzecia, tegoroczna odbędzie się w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim – dodaje.

Jak podkreśla K. Soberski, Festiwal jest skierowany do wszystkich miłośników historii, zabytków, architektury, tajemnic i zagadek historii, ale też do turystów, którzy chcą poznać nasz region. – Poprzez Festiwal chcemy promować walory historyczno-turystyczne Pałuk, Kujawsko-Pomorskiego i Wielkopolski poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń tego regionu związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem. Chcemy pokazać, że nasz region to nie tylko Szlak Piastowski, początki państwa polskiego czy Powstanie Wielkopolskie, ale również ciekawe zabytki, miejsca czy historie związane z I i II wojną światową, to wspaniałe pałace i dwory związane z ziemiaństwem XIX i pierwszych dekad XX wieku, to niezwykłe zabytki techniki, to zapomniani ludzie i miejsca z nimi związane. I przez nasz Festiwal chcemy takie atrakcje turystyczne naszego regionu promować – dodaje.

Z tego względu, by promować nasz region w Polsce – każdy z prelegentów, który przyjedzie z wykładem na Festiwal – otrzyma pakiet materiałów promujących powiat żniński.

W trakcie Festiwalu będzie także stoisko promocyjne Lokalnej Organizacji Turystycznej „Pałuki”, jak również stoisko Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (organizatora Festiwalu) gdzie będzie można zakupić m.in. kubki, długopisy i smycze festiwalowe. Wszystkie to limitowane seria pamiątek z Festiwalu.

Ponadto na stoisku będzie można kupić książki napisane przez prelegentów zaproszonych na Festiwal, w tym książki autorstwa Karola Soberskiego, pomysłodawcy Festiwalu i prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, czyli „Skarb Dziedzica”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” czy „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”

Na stoisku będzie można również otrzymać ulotki informacyjne o działaniach Fundacji, dzięki którym każdy chcący przystąpić do Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i zaangażować się w jej działalność dowie się, jak to uczynić.

Wszystkie stoiska będą czynne w piątek od godz. 17.00 do 20.00, w sobotę od godz. 10.00 do 18.00, a w niedzielę od godz. 10.00 do 15.00.