Nowy prelegent i dodatkowy punkt programu

Już tylko 14 dni pozostało do III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 23 do 25 września w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim w powiecie żnińskim. W ostatniej chwili zaszły dwie zmiany w programie Festiwalu, które właśnie prezentujemy. Zmienił się jeden z prelegentów i doszedł dodatkowy punkt programu – panel dyskusyjny.

W ostatni weekend września – od 23 do 25 – XIX-wieczna wieża ciśnień w Janowcu Wielkopolskim wypełni się miłośnikami historii i osobami, chcącymi wysłuchać ciekawych wykładów. Będą to prelekcje związane z trzema stuleciami – wiekiem XVIII, XIX i XX oraz panel dyskusyjny. Nie zabraknie też wystaw.

O programie tegorocznego Festiwalu informujemy już od dawna. Dzisiaj pragniemy zawiadomić, że w ostatniej chwili zaszły dwie zmiany w programie Festiwalu, które właśnie prezentujemy. Zmienił się jeden z prelegentów i doszedł dodatkowy punkt programu – panel dyskusyjny.

Zmiana prelegenta
Otóż z pierwotnego programu wypadła prelekcja Agnieszki Łabuz i Piotra Kucznira pt. „CIA i Reinhard Gehlen na Dolnym Śląsku po zakończeniu II wojny światowej”. Agnieszka i Piotr nie mogą przyjechać na Festiwal, bo przeszkodziły im w tym obowiązki zawodowe. Ale obiecujemy, że oboje zagoszczą w naszym regionie już wkrótce. I to z kilkoma ciekawymi prelekcjami.

Ich miejsce zajmie Radosław Herman – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego. Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp.
Autor książek: „Zamek w Ełku. Tajemnice wydobyte z przeszłości” (2015), „Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości od średniowiecza do XVII wieku” (2015), „Dwór. Miejsce magiczne a ogród zaczarowany” (2020). Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV. Pomysłodawca Festiwalu Misja Przygoda w Uniejowie i Jesiennych Spotkań Zamkowych także odbywających się w Uniejowie.
Obecnie jest też prowadzącym program „Poszukiwacze Historii”, który jesienią będzie emitowany na antenie Polsat Play.
Radek wygłosi prelekcję pt. „Bitwa pod Płowcami. Ślady z XVIII, XIX i XX wieku”.

Dodatkowym prelegentem – który weźmie udział w panelu dyskusyjnym – będzie Łukasz Orlicki. Łukasz to dziennikarz, historyk, założyciel i szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” (GEMO). Organizował i kierował wieloma badaniami historycznymi i archeologicznymi dotyczącymi poszukiwań podziemnych fabryk i fortyfikacji, depozytów broni, dokumentów, śladów zbrodni i wraków (m.in. uczestniczył w odnalezieniu krypty Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Kwidzynie, poszukiwaniach archiwum KG AK, ale przede wszystkim tropi ślady podziemnych fabryk i tajemniczych tuneli). Uczestniczył w ekspedycji historycznej na północną Syberię „Dead Road 1953 – 2013”. Autor artykułów z dziedziny historii konfliktów zbrojnych oraz książek „Zaginiony konwój do Riese” i „Tajne zakłady zbrojeniowe III Rzeszy w powiecie lubańskim”.

Panel dyskusyjny
Dodatkowym punktem programu będzie także panel dyskusyjny pod tytułem „Czy po Złotym Pociągu wierzymy w wielkie skarby?”, który odbędzie się w sobotę, 24 września o godz. 19.00. W panelu „bitwę na słowa i argumenty” stoczy kilkoro miłośników historii, którzy będą się zastanawiali, czy po głośnej akcji ze „Złotym Pociągiem”, warto jeszcze wierzyć w medialne doniesienia na temat kolejnych niezwykłych odkryć i sensacji historycznych. Szczególnie tych ogłaszanych co roku w okresie wakacji.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie głośny w ostatnich 3 latach temat „Dzienników Wojennych”, czyli elektryzujący – szczególnie pasjonatów zaginionych dzieł sztuki – historia pewnego dziennika, spisanego ponoć przez SS-manna organizującego ukrycie na Dolnym Śląsku dzieł sztuki m.in. obrazy Rafaela, Caravaggia, Moneta, Botticellego, Cezanne’a czy Rubensa, czy kilkadziesiąt ton złota.

Gdy do tego dodamy – nagłaśniane w ostatnich kilkunastu latach – przez media historie Złotego Pociągu, listów von Schrecka, skarbów mających się znajdować w bunkrze w Mamerkach czy też małą znaną historią opisywaną na łamach Odkrywcy związaną z domniemanym depozytem Hansa Franka, to zapowiada się nam gorąca dyskusja! Kto weźmie udział w panelu? Wiemy już że będzie to m.in. Krzysztof Krzyżanowski, Łukasz Orlicki, Piotr Maszkowski, Radosław Herman, Karol Soberski.

Więcej szczegółów wkrótce.