Czas na III Festiwal „Tajemnice Trzech Stuleci”!

Czas biegnie bardzo szybko… Jeszcze mam w pamięci ten piękny lipcowy dzień, gdy ostatni uczestnicy opuszczali gościnne mury Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, w którym przez trzy dni w 2021 r. odbywał się II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Ta edycja Festiwalu, jak i pierwsza w 2019 r. okazały się wielkim sukcesem i pokazały, że potrzeba w naszym kraju takiego wydarzenia gromadzącego miłośników historii z różnych stron Polski i Europy. Za kilka dni powitam Was już na III edycji Festiwalu Historycznego, które odbywać się będzie w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim!

Pierwszy i drugi Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” to już przeszłość, ale nie będę ukrywał, że byłem szczęśliwy tak duża ilość osób odwiedziła Centrum Kultury w Gnieźnie w 2021 r. i pałac w Czerniejewie w 2019 r.

Obie edycje Festiwalu pokazały, że jest wielkie zapotrzebowanie na taką prezentację historii, na takie wykłady o tematach których na co dzień nigdzie się nie wysłucha. Dla nas największym zaskoczeniem było to, iż blisko 60 proc. uczestników Festiwalu pochodziło spoza naszego regionu.

W najbliższy piątek, 23 września rozpocznie się III edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, wydarzenia, które już wpisało się w kalendarz ogólnopolskich imprez w trakcie których najważniejsza jest historia.

Trzecia edycja Festiwalu jest równie ciekawa jak dwie wcześniejsze, zarówno pod względem ilości wykładów, czy wystaw. Tegoroczna edycja poświęcona jest historii XVIII, XIX i XX wieku. I zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ nie zabraknie tematów związanych ze skarbami i tajemnicami.

W trakcie III Festiwalu, oprócz licznych wykładów, przygotowaliśmy dla uczestników także kilka wystaw! Dominować będą wystawy związane z okresem międzywojennym i XIX wiekiem, ale będzie można zobaczyć też prawdziwe unikaty! W tym oryginalny modlitewnik królowej Francji – Marii Karoliny Leszczyńskiej, żony króla Ludwika XV! Co najistotniejsze – w XX i XXI wieku modlitewnik nie był wystawiany publicznie w Polsce i w żadnym innym europejskim kraju!

Będzie także wystawa aparatów fotograficznych sprzed epoki cyfrowej, będących jedną z większych prywatnych kolekcji w Polsce należących do Jerzego Andrzejewskiego, znanego artysty fotografika! I oczywiście fantastyczna wystawa pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Zapraszam w progi wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, gdzie najważniejsza będzie historia! Wierzę, że ten wrześniowy weekend poświęcony wydarzeniom z dziejów trzech stuleci, będzie niezapomnianym czasem spędzonym w gronie wspaniałych ludzi.

Karol Soberski
Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”
Pomysłodawca i Dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”