Wielki sukces III Festiwalu Historycznego!

W niedzielę, w godzinach popołudniowych w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim (powiat żniński, woj, kujawsko-pomorskie) zakończył się III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Trzecia edycja jednego z najciekawszych w Polsce festiwali historycznych zakończyła się wielkim sukcesem, zarówno pod względem tematycznym, jak i doborem prelegentów. Do tego trzeba dodać uczestników, którzy zjechali z całej Polski.

– Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowało się 18 prelegentów z różnych stron Polski (Pomorze, Mazowsze, Kujawy, Dolny i Górny Śląsk, Łódzkie i oczywiście Wielkopolska), którzy wygłosili w sumie 16 wykładów: każdy ciekawy, pełen zagadek, przepełniony skarbami i tajemnicami. Dodatkowo kilka prelekcji było prawdziwymi hita! A gdy podkreślimy, że panel dyskusyjny o Dziennikach Wojennych był takim pierwszym w historii Polski, to mamy absolutną premierę – zapowiada Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

W ostatnim, trzecim dniu Festiwalu, uczestnicy mogli wysłuchać pięciu prelekcji. Na początek Izabela Nowak, regionalistka i badaczka ze Żnina przybliżyła temat „Eratyki w kulturze i architekturze Pałuk”. Po niej dr Andrzej Prinke z Poznania przedstawił bardzo ciekawy i zupełnie nieznany temat współpracy polsko-niemieckiej w prelekcji zatytułowanej „>Zapraszamy, ale bez Hakenkreuzów<. Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w okresie międzywojennym”.

Kolejny prelegent, dziennikarz, podróżnik i odkrywca Piotr Maszkowski przypomniał zapomnianą już historię którą zawarł w wykładzie pt. „Żołnierze Mannerheima w Srebrnej Górze. Tajemnica śmierci Finów z dolnośląskiej twierdzy”.

Prawdziwe show zrobiły natomiast dwie prelegentki z Gniezna i Poznania, Urszula Romanowska i Danuta Weber, które przedstawiły życie i działalność pewnej niezwykłej kobiety. Ich wykład pt. „Tamara Łempicka – kobieta nieodgadniona” to było połączenie prelekcji i sztuki teatralnej! Coś czego nigdy wcześnie nie było na Festiwalu! Publiczność była zachwycona.

Ostatnim wykładem III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” była prelekcja Tomasz Górski, podróżnik, eksplorator związany z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, który przeniósł nas w zupełnie nieznany świat. Jego prelekcja pt. „Bydgoska Nitrogliceryna – Od Alfreda Nobla do tajemniczej fabryki w lesie” okazała się świetnym zakończeniem Festiwalu. Taką wisieńką na torcie.

Oficjalnego zakończenia Festiwalu dokonał jego pomysłodawca i dyrektor, Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który podziękował władzom gminy Janowiec Wielkopolski, prelegentom, koleżankom i kolegom z Fundacji ale przede wszystkim uczestnikom Festiwalu, którzy zjechali się z całej Polski. Głos – w imieniu władz gminy – zabrał z kolei Michał Werkowski, zastępca burmistrza, który podziękował K. Soberskiemu i Fundacji za zorganizowanie Festiwalu. Gdzie odbędzie się przyszłoroczny IV Festiwal? – Na pewno będzie w marcu 2023 roku. Co do miejsca, to ogłosimy je już wkrótce, bo prowadzimy obecnie rozmowy z kilkoma podmiotami, które chcą nas ugościć – zaznaczył K. Soberski.

– Na szczegółowe podsumowanie III Festiwalu Historycznego przyjdzie jeszcze czas. Ale dzisiaj możemy już powiedzieć, że III Festiwal Historyczny, co wynika zarówno z wpisów do Księgi Pamiątkowej, komentarzy pod postami na FB, jak również z rozmów z uczestnikami i prelegentami, to wielki sukces organizacyjny i merytoryczny – dodaje K. Soberski.

O atrakcjach III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, kuluarach Festiwalu, spotkaniach w bazie Festiwalu oraz o filmie, który powstanie, już wkrótce na naszym portalu.

Fotorelacja z trzeciego dnia Festiwalu do obejrzenia tutaj