Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata

Jak już informowaliśmy, w trakcie III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który w miniony weekend odbywał się w Janowcu Wielkopolskim, można było zobaczyć kilka wystaw. Jedna z nich była szczególna. Stanisława Walasiewicz to ikona polskiego sportu międzywojennego, postać pomnikowa, nieco zapomniana, którą wspomina się i uznaje za kontrowersyjną głównie z powodów pozasportowych. Jej życie i karierę pokazuje wystawa pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie a na III Festiwalu zaprezentowana została dzięki współpracy Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawcy Festiwalu z Muzeum.

Dzięki współpracy nawiązanej w ubiegłym roku na II Festiwalu Historycznym, pomiędzy Marzeną Jaworską, kierownikiem Działu Naukowego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie z Karolem Soberskim, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – na III Festiwalu Historyczny, zaprezentowana została wystawa fotografii pochodzących z albumów Stanisławy Walasiewicz, ikony polskiego sportu międzywojennego, postaci pomnikowej.

Wystawa opowiada historię jej życia i ciekawą drogę do olimpijskich sukcesów. Jej wspaniała kariera, pełna nagłych zwrotów i stanowczych decyzji, była przykładem umiłowania sportu dzielonego z patriotyzmem.

– Wystawa jest zwieńczeniem projektu naukowo-badawczego, prowadzonego w latach 2019−2021, obejmującego konserwację, digitalizację, opracowanie i udostępnienie ponad dwóch tysięcy zdjęć. Fotografie, odnalezione przypadkowo w jednej z polonijnych bibliotek w Los Angeles, zostały zakupione w 2012 r. do zbiorów Muzeum i poddane konserwacji. Ocalone przed zniszczeniem, dokumentują wypełnioną sukcesami karierę sportową Stanisławy Walasiewicz, a także jej życie poza bieżnią lekkoatletyczną. Zdjęcia pochodzą w większości z lat 1928−1939 – mówi Marzena Jaworska, kuratorka wystawy.

Stanisława Walasiewicz, (ur. 3 kwietnia 1911 w Wierzchowni, zm. 4 grudnia 1980 w Cleveland), właśc. Stefania Walasiewicz-Olson, wybitna lekkoatletka okresu międzywojennego, złota i srebrna medalistka olimpijska z Los Angeles (1932) i Berlina (1936), międzynarodowa mistrzyni wielu krajów Europy, Ameryki i Japonii, w Stanach Zjednoczonych znana jako Stella Walsh. Zdobywała medale i biła rekordy w biegach na różnych dystansach, biegach przez płotki, skoku w dal i wzwyż, rzucie dyskiem i oszczepem, pięcioboju. W latach 30. XX w. została okrzyknięta najszybszą kobietą świata. Niektóre jej rekordy przetrwały do połowy lat 60. XX w. Jej postać inspirowała wielu sportowców. Przez całe życie deklarowała przywiązanie do Polski. Choć mieszkała w USA, w międzynarodowych zawodach reprezentowała wyłącznie barwy polskie. Była cenioną trenerką, działaczką polonijną i PKOl.

Podczas III Festiwalu Historycznego, M. Jaworska wygłosiła również prelekcję na temat życia i osiągnięć sportowych S. Walasiewicz.

Wystawa pt „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” (składająca się z kilkudziesięciu tablic) można w wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim oglądać do 2 października. Później będzie prezentowana w pałacu w Zakrzewie.

Fotorelacja z wystawy do obejrzenia tutaj