Szukamy pamiątek na wystawę o ziemiaństwie

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” w Gnieźnie poszukuje pamiątek, które stanowić będą przyszłą ekspozycję związaną z rodami ziemiańskimi z powiatu gnieźnieńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem rodów: Węsierskich, Chełmickich, Pągowskich, Żółtowskich, Skórzewskich, Saskowskich, Rzewuskich, Karłowskich, Galińskich, Szulczewskich, Paruszewskich, Kijewskich, von Wendorffów, von Sprengerów i Haberów.

Wystawa zostanie zaprezentowana w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, a okazją są przypadające rocznice związane z ziemiaństwem w powiecie gnieźnieńskim i okolicach. Między innymi: 150 rocznica wybudowania pałacu w Zakrzewie; 210. rocznica urodzin hr. Albina Węsierskiego; 85. rocznica przebudowy pałacu w Popowie Ignacewie, 120. rocznica urodzin Tadeusza Kijewskiego, właściciela Popowa Podleśnego, 120. rocznica urodzin Mariana Habera, właściciela Kołdrąbia; 110. rocznica tragicznej śmierci Witolda Skórzewskiego czy też 250. rocznica rozpoczęcia budowy zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.

Pamiątki, które chcemy zaprezentować na wystawie, mogą być różne. Zarówno zdjęcia, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, sprzęt wykorzystywany w dawnych majątkach, a nawet meble. Jedyny warunek jest taki, że muszą być związane z ziemiaństwem z powiatu gnieźnieńskiego lub najbliższą okolicą. Będą przyjmowane na czas wystawy za pokwitowaniem (po wystawie zostaną zwrócone).

Prezentowane na wystawie przedmioty mogą być oznaczone (jeśli dana osoba sobie tego życzy) kto je ofiarował na ekspozycję.

Jeśli ktoś nie chce się rozstać z dokumentem lub przedmiotem, to prosimy o jego wypożyczenie do sfotografowania lub skopiowania.

Jeżeli chcesz podzielić się swoimi lub zapamiętanymi wspomnieniami – zapraszamy.
Zadzwoń: 515 980 504; e-mail: fundacjahistoryczna@post.pl

(kfs)