Plany Fundacji Historycznej na 2023 rok!

Po raz pierwszy w nowym roku odbyło się dzisiaj spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. W trakcie zebrania w Centrum Kultury „Scena to dziwna” podsumowano rok 2022 i omówiono plany na rok bieżący. Nie zabrakło także jubileuszowego tortu z okazji 5-lecia działalności Fundacji, które przypadło pod koniec ubiegłego roku. Rok 2023 zapowiada się bogato w różnego rodzaju wydarzenia.

Spotkanie otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej. – Bardzo dziękuję wszystkim tutaj obecnym oraz tym członkom Fundacji, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu, za pomoc i zaangażowanie w III Festiwal Historyczny. Wydarzenie okazało się dużym sukcesem, co też jest Waszą zasługą. Szczególne podziękowania kieruję do Michała Werkowskiego, bez którego ta edycja Festiwalu nie odbyłaby się – podkreślił.

5 lat Fundacji
Po podziękowaniach za Festiwal, przyszedł czas na jubileuszowy tort z okazji 5-lecia Fundacji Historycznej, która w listopadzie 2022 r. obchodziła 5 lat działalności. K. Soberski podziękował wszystkim za dotychczasową działalność w Fundacji oraz za wszelkie projekty które zostały wspólnie zrealizowane.

– Pięć lat Fundacji to dziesiątki fantastycznych wydarzeń, to wiele niezapomnianych inicjatyw, wiele ciekawych wyjazdów i setki nawiązanych kontaktów z zacnymi osobami z całej Polski, które cały czas owocuję – mówi K. Soberski. – Fundacja to moje dziecko, ale Fundacja działa dla nas wszystkich. Wszyscy z niej przez te 5 lat korzystaliśmy i dla nas wszystkich to wielka pasja. Pasja, która cały czas się rozwija, podobnie jak rozwija się nasza Fundacja. Wierzę, że przed nami kolejne 5, 10 i wiele kolejnych lat – dodaje.

Rok 2022 podsumowany
Następnie K. Soberski przedstawił rozliczenie finansowe za ubiegły rok, wskazał ile środków Fundacja pozyskała ze składek członkowskich, ile wydała. Wspomniał również o finansach, które zostały wydane na organizację III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który we wrześniu odbył się w Janowcu Wielkopolskim.

Kolejnym punktem spotkania było podsumowanie merytorycznej 2022 roku. Jak wynika ze sprawozdania, w ubiegłym roku Fundacja zorganizowała 41 różnego rodzaju inicjatyw, począwszy od kilkugodzinnych spotkań a skończywszy na kilkudniowych wyjazdach historycznych. – Oprócz tych wydarzeń, stricte fundacyjnych, w minionym roku odbyło kilkadziesiąt innych wydarzeń, które nie kosztowały nic Fundacją, a na których Fundacja była promowana – zaznaczył Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji.

Z kolei K. Soberski zaznaczył, że obecnie w Fundacji jest 27 osób, w tym 8 pań i 19 panów. Członkowie Fundacji pochodzą z powiatów: gnieźnieńskiego (Gniezno, Kłecko, Łubowo, Dalki, Gniezno, Cielimowo, Modliszewko), poznańskiego (Poznań, Swarzędz), żnińskiego (Kołdrąb, Rogowo), bydgoskiego (Bydgoszcz), toruńskiego (Chełmża) i warszawskiego (Warszawa). – W ostatnich dniach przystąpił do naszej Fundacji kolekcjoner z Warszawy, a na przyjęcie oczekuje kilka kolejnych osób z naszego regionu – podkreślił.

W dalszej części poruszono pewne kwestie techniczne związane z działalnością Fundacji, wyjaśniono kilka spraw i skupiono się na tegorocznych planach.

Plany na rok bieżący
– Rok 2023 zapowiada się ciekawie. Planujemy kilka projektów związanych z akwenami w naszym regionie, jak i kilka akcji historycznych. Nie zabraknie jednodniowych wyjazdów np. do Chełmży czy Bydgoszczy oraz weekendowych wypadów w ciekawe historycznie miejsca w Polsce. W czerwcu odbędą się II Zawody Kulinarne Fundacji, a także wystawy członków Fundacji – przybliżył pomysły na ten rok K. Soberski. – Oczywiście planujemy IV Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” oraz II edycję Historycznych Konfrontacji, których pierwsza odsłona odbyła się w roku 2021 – dodaje.

Oprócz tego Fundacja ma w planach szeroko zakrojoną akcję eksploracyjną, którą będzie prowadziła wspólnie z bardzo znanym w Polsce stowarzyszeniem. – O szczegółach tego projektu poinformujemy wkrótce – zaznacza prezes Fundacji. Ponadto K. Soberski wspomniał, że w najbliższych dniach odbędą się jeszcze spotkania na których zostaną doprecyzowane przedsięwzięcia historyczno-literackie, które byłyby w tym roku realizowane.

Ale to nie wszystkie propozycje, które które są planowane i które padły podczas dzisiejszego spotkania. W trakcie spotkania była bowiem mowa również o pomysłach, które muszą zostać jeszcze dopracowane, by można było je ogłosić.

Kolejne spotkanie Fundacji Historycznej zaplanowano na 15 lutego.

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

Osoby chcące przystąpić do Fundacji zapraszamy do kontaktu: fundacjahistoryczna@post.pl