14 kwi Hubal, Jedwabne, „Dziekanka”, czyli wojenne tajemnice
W przyszłym tygodniu, od 21 do 23 kwietnia w powiecie gnieźnieńskim będą gościć przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939” – prezes Dariusz Szymanowski i Marcin Sochoń, wiceprezes. Członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” mają w dorobku wiele cennych odkryć (m.in. odnaleźli szczątki kapitana Władysława Raginisa, dowódcy walk pod Wizną we wrześniu 1939 r., nazywanych również „polskimi Termopilami”), a milionom Polaków znani są z popularnego programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było… nie minęło”. Ich przyjazd to początek współpracy z Karolem Soberskim i jego Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, a także dwa spotkanie z czytelnikami w bibliotece w Zdziechowie!
Od 21 do 23 kwietnia w powiecie gnieźnieńskiej gościć będą przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939”, którzy mają w dorobku wiele cennych odkryć (m.in. odnaleźli szczątki kapitana Władysława Raginisa, dowódcy walk pod Wizną we wrześniu 1939 r., nazywanych również „polskimi Termopilami”, czy kpr. pil. Stanisława Zarzeckiego z załogi samolotu PZL 23B Karaś, który został zestrzelony we wrześniu 1939 r.), a milionom Polaków znani są z popularnego programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było… nie minęło”.
Współpraca z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”
Do Gniezna przyjedzie Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” i Marcin Sochoń, wiceprezes. Ich przyjazd to początek współpracy z Karolem Soberskim i jego Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” w temacie niemieckiej zbrodni w czasie II wojny światowej na pacjentach szpitala „Dziekanka”, zbrodni która pochłonęła blisko 10 tys. istnień ludzkich.
K. Soberski tym tematem zajmuje się już od 2004 r., kiedy to odkrył „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich w gminie Mieleszyn.
Spotkania autorskie w Zdziechowie
Ale przyjazd D. Szymanowskiego i M. Sochonia ma też związek z organizacją dwóch spotkań autorskich z Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie w ramach trwających II Historycznych Konfrontacji.
W piątek, 21 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Dariuszem Szymanowskim, autorem książki „Tu spoczywa Hubal”, a w sobotę, 22 kwietnia o godz. 18.00 spotkanie z D. Szymanowskim i Marcinem Sochoniem, autorami książki „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach”.
Na spotkania – wstęp wolny! Uwaga! Na miejscu będzie można kupić obie książki!
Dariusz Szymanowski
Członek, założyciel i prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”, prezes Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, autor i współautor książek „Gdzie spoczywa Hubal?”; „Tu spoczywa Hubal”; „Nie tylko polskie Termopile. Wizna w latach 1939-1945”; „Bój pod Łączką. Powstanie Styczniowe 1863”; „Bój pod Paprocią i Pęchratką. 4 VIII 1920”; „By nie zapomnieć. Ossów 1920”; Tragedia „Karasia” z 55. Eskadry pod Wołominem”; „Tynne – historia na nowo pisana (3 części)”, oraz „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach”; autor artykułu naukowego „Porucznik Bołbott w walkach na odcinku Tynne”.
Z zawodu specjalista geodezji i kartografii; geofizyk i poszukiwacz z pasji. Jako pierwszy zastosował w badaniach terenowych metodę kartograficzną w połączeniu z historycznymi przekazami. Niespokojny duch, który setki godzin spędza w terenie, w tym także na zbieraniu relacji od świadków historycznych wydarzeń. Od ponad 14 lat bada historię obrony odcinka „Wizna” oraz jego obrońców. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat mjr. Władysława Raginisa.
Kierownik i organizator wielu ekspedycji badawczych i poszukiwawczych, m.in. związanych z poszukiwaniem zatartych mogił żołnierzy polskich, na polach bitew z różnych okresów historycznych. Badacz zbrodni niemieckich i sowieckich, które dokumentuje, zbiera ich dowody i potwierdza w publikacjach. Ale przede wszystkim człowiek pasji historycznej, w której realizuje hasło Stowarzyszenia, że historia, to nie tylko dokumenty i relacje świadków, ale przede wszystkim badania terenowe.
Marcin Sochoń
Urodzony w Lublinie, oficer Wojska Polskiego, wiceprezes i rzecznik Stowarzyszenia „Wizna 1939”, inspektor Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Pasjonat historii i antropologii sądowej.
Uczestnik krajowych i zagranicznych wypraw badawczych związanych z historią, a także członek ekipy ekshumacyjnej ofiar niemieckich w Jedwabnem. Powołany przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza do Rady Duszpasterskiej Ordynariatu Polowego. Za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.
Pierwsze takie spotkania w Wielkopolsce
Wszystkich eksploratorów i miłośników historii, szczególnie wydarzeń II wojny światowej, już dzisiaj serdecznie zapraszamy! Członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” to ludzie z pasją, którzy odnajdują i pokazują to, co powinno być pamiętane a wielu przypadkach jest zapomniane. Będą to pierwsze takie spotkania w Wielkopolsce, dlatego warto przyjechać!