Unikatowa wystawa ołowianych znaków pieczętnych

Jak już informowaliśmy, 23 i 24 września w pałacu w Czerniejewie w Wielkopolsce odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Celem Konferencji jest przywrócenie pamięci o ziemiaństwie, które jest zapomniane i wymazane z kart historii, oraz popularyzacja ich dziejów, wydarzeń i ludzi wywodzących się z tego środowiska. W ramach Konferencji, oprócz licznych prelekcji, odbędą się także wystawy. Dzisiaj o pierwszej z nich! Cały czas można nabywać wejściówki na Konferencję.

W trakcie trwania Konferencji przewidziano również kilka wystaw. Jedną z nich będzie wystawa ołowianych znaków pieczętnych (plomb) z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego „Plombarium”. Jest to jedna z największych takich kolekcji w Polsce i po raz pierwszy zawita do Wielkopolski!

W trakcie ekspozycji, Aleksander Wielgórski zaprosi wszystkich do niesamowitego świata ukrytego w tych małych reliktach historii. Przeniesiemy się setki lat w przeszłość, poznając historię ludzi najróżniejszych narodowości, profesji oraz wyznań. Poznamy przeszłość Polski oraz świata na podstawie przedmiotów, które przez wieki towarzyszyły ludzkości zarówno w codziennym życiu, jak i w przełomowych wydarzeniach historycznych.

Przekonamy się, ile cennych informacji możemy wyczytać z kawałka ołowiu i czy przedmioty na pozór tak proste mogą być traktowane jako źródło historyczne. Ponad 1000 wyselekcjonowanych oraz skatalogowanych eksponatów będzie dostępne dla uczestników Konferencji do wspólnych badań historii, na które serdecznie zapraszamy.

Podczas wystawy nie zabraknie też opowieści A. Wielgórskiego o historii poszczególnych plomb, oraz ich sekretach. 

Kilka słów o twórcy kolekcji

Aleksander Wielgórski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od stycznia tego roku. Od urodzenia mieszkaniec Warszawy. Zawodowo logistyk, a z zamiłowania pasjonat oraz propagator historii. Kolekcjoner oraz ekspert w dziedzinie ołowianych znaków pieczętnych (plomb). Twórca strony internetowej „Plombarium” dotyczącej tworzonej kolekcji plomb (https://myvimu.com/profile/plombarium). Hobbystycznie detektorysta oraz inicjator akcji związanych z aktywnym poszukiwaniem historii.

W wolnych od historii chwilach lubi czytać książki, oglądać filmy oraz poznawać nowe miejsca na mapie Polski. Właściciel prywatnego zwierzyńca w postaci dwóch psów oraz dwóch kotów. Na co dzień jego najważniejszą rolą jest bycie tatą Idy, w której codziennie stara się zaszczepiać miłość do historii.

Galeria plomb do obejrzenia tutaj