04 maj O zbrodni na „Dziekance” na konferencji w Łodzi
Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, a także redaktor naczelny portalu Pojezierze24 będzie jedynym prelegentem z Wielkopolski, który wystąpi z wykładem na międzynarodowej konferencji poświęconej mordom na pacjentach szpitali psychiatrycznych w okupowanej Polsce w latach 1939-1945. Konferencja odbędzie się 17 maja w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Łodzi, a jej organizatorem jest Uniwersytet w Ulm w Niemczech. K. Soberski wygłosi prelekcję pt. „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie”.
Mordom na dorosłych i dzieciach z zakładów psychiatrycznych w okupowanej Polsce w latach 1939-1945 będzie poświęcona międzynarodowa konferencja, którą 17 maja w Łodzi organizuje niemiecki Uniwersytet w Ulm. – Mój pobyt w Łodzi potrwa od 16 do 18 maja i ma związek – oprócz prelekcji 17 maja – także z rozmowami na temat badań nad tą niemiecką zbrodnią. W rozmowach, oprócz naukowców z niemieckiego Uniwersytetu w Ulm, wezmą udział także naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego oraz innych łódzkich uczelni. Tym samym konferencja będzie również okazją do nawiązania nowych kontaktów, które w przyszłości zaowocują ciekawymi projektami w Gnieźnie i regionie – mówi K. Soberski. – Szczególnie, że planuję w najbliższych miesiącach zorganizować podobną konferencję w powiecie gnieźnieńskim – dodaje.
Pomysłodawcą konferencji jest prof. Florian Steger z Instytutu Historii, Filozofii i Etyki Medycyny Uniwersytetu w Ulm, który wraz z dr Marcinem Orzechowskim realizują na niemieckim Uniwersytecie w Ulm, projekt dotyczący pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w ramach akcji „T4”, pacjentów szpitali psychiatrycznych. Grupa pod kierunkiem prof. Stegera bada wątki związane z ludobójstwem dzieci.
Organizatorzy konferencji zaprosili K. Soberskiego ze względu na jego wieloletnie badania nad niemieckim ludobójstwem na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie i odkryciem przez niego w 2004 r. „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich, gdzie Niemcy pogrzebali pół tysiąca pacjentów. Historię tę K. Soberski opisał w książce „Zapomniana zbrodnia”.
– Mój wykład zaplanowano na środę, 17 maja na godz. 11.45 i nosi tytuł „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie”. Będzie to doskonała okazja do przybliżenia historii niemieckiego mordu na pacjentach szpitala „Dziekanka” szerszej publiczności i co najważniejsze, poza naszym regionem – podkreśla.
Miejscem konferencji będzie siedziba Polskiej Akademii Nauk przy ul. ul. Piotrkowskiej 137/139 w Łodzi. Konferencja jest otwarta, więc każdy zainteresowany tematem może przybyć do siedziby PAN i wysłuchać wykładów.
Program konferencji:
- 9.00: prof. dr Andrzej Kaniowski i prof. dr Florian Steger – powitanie
- 9.15:prof. dr Florian Steger, dr Marcin Orzechowski (Instytut Historii, Filozofii i Etyki Medycyny Uniwersytetu w Ulm) – wykład pt. „Nazistowskie mordy na dorosłych i dzieciach z zakładów psychiatrycznych w Łodzi i okolicach, 1939–1945”
- 10.00: dr Ralf Seidel – wykład pt. „My – Polacy i Niemcy”
- 10.45: przerwa na kawę
- 11.00: Ryszard Bonisławski (Towarzystwo Przyjaciół Łodzi) – wykład pt. „Zbrodnia eutanazji w Łodzi i Warcie”
- 11.45: Karol Soberski (Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”) – wykład pt. „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie”
- 12.30: przerwa na obiad
- 14.00: prof. dr Krystyna Radziszewska (Instytut Germanistyki Uniwersytetu Łódzkiego) – wykład pt. „Nawet śmierć mnie nie chroni… Życie i śmierć w łódzkim getcie”
- 14.45: prof. dr Przemysław Waingertner (Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego) – wykład pt. „Niemiecka polityka okupacyjna wobec Polaków i Żydów w Łodzi (1939-1945)”
- 15.30: dr Adriana Cieślak-Arkuszewska (Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej) i dr Piotr Arkuszewski (Zakład Chirurgii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) – wykład pt. „Działalność zawodowa Friedricha Wegenera w Łodzi w czasie II wojny światowej”
- 16.00: przerwa na kawę
- 16.15: prof. dr Andrzej Kaniowski (Katedra Etyki, Instytut Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego) – wykład pt. „Bycie człowiekiem i popełnianie ludobójstwa – jak te dwie rzeczy pasują do siebie?”
- 17.00: prof. dr Andrzej Kaniowski i prof. dr Florian Steger – podsumowanie.