Kolekcja gen. S. Petelickiego w Czerniejewie

23 i 24 września 2023 r. w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. W programie zaplanowano kilkanaście prelekcji, panel dyskusyjny, Kiermasz Książki i Rękodzieła oraz osiem wystaw. Dzisiaj szerzej o wystawie, która w ostatniej chwili pojawiła się w programie Konferencji. Ale wyjątkowej wystawie!

Jak już informowaliśmy, naszą Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” do współpracy zaprosiła Fundacja GROM Siła i Honor. O nawiązaniu tej współpracy informowaliśmy tutaj.

Fundacja GROM. Siła i Honor powstała z inicjatywy Agnieszki, Kacpra i Eliasza Petelickich – bliskiej rodziny pomysłodawcy, współorganizatora i pierwszego dowódcy jednostki specjalnej „GROM” śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego (1946-2012) oraz przyjaciół i współpracowników.

Pierwszym efektem współpracy będzie wystawa wybranych mieczów samurajskich – z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM – na I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Oprócz mieczów samurajskich, na Konferencji będą też pokazane oryginalne grafiki japońskie, także z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego.

Kolekcja generała Sławomira Petelickiego
Uczestnicy I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” będą mogli zobaczyć niezwykłą wystawę: „Japońskie militaria z prywatnej kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego”.

Na Konferencji w pałacu w Czerniejewie pojawi się część z tej kolekcji gen. Petelickiego, ale ekspozycja ta da możliwość przyjrzenia się odmienności broni i oporządzenia obronnego, jak również potrzebie piękna i jego wyczuciu u Japończyków, nawet w tej tak dla nas – Europejczyków – odległej od estetycznych oczekiwań dziedzinie. Na wystawie zobaczymy zbroję i rozmaite miecze.

– Japończycy są narodem, który od wieków przywiązywał bardzo duże znaczenie do wszelkich przejawów zmagań wojennych i walki oraz związanych z tym umiejętności. Wysoko też cenił przedmioty dotyczące tej dziedziny. Miecz był w Japonii najważniejszym elementem uzbrojenia, nadano mu tam zatem wysoką rangę. Wykonany ze stali o niezwykłych właściwościach stanowił doskonałą broń. Miecze charakteryzowała elegancka forma, wspaniała struktura metalu i osiągane odcienie jego barwy. Od ponad dwunastu wieków niosła ta broń dla Japończyków duchową treść i miała religijne znaczenie. Stała się symbolem rycerskich cnót, honoru, odwagi i wierności – czytamy o tej wystawie podczas jej prezentowania w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

I w tym duchu właśnie będzie prezentowana wystawa pod hasłem „Japońskie militaria. Kolekcja generała Sławomira Petelickiego”, którą 23 i 24 września będzie można zobaczyć na I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” w pałacu w Czerniejewie.

Oprócz mieczów z kolekcji śp. gen. bryg. S. Petelickiego, będzie można także podziwiać kunsztownie wykonane drzeworyty przedstawiające sceny batalistyczne.