Spotkanie miłośników pałaców i skarbów tuż, tuż!

Dzisiaj kurier dostarczył nam pierwsze gadżety związane z I Międzynarodową Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, który od 22 do 24 września odbędzie się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie.  Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Dzisiaj dotarły do nas smycze – w tym roku niebieskie pod kolor plakatu, który już wkrótce się pojawi.

W czwarty weekend września – od 22 do 24 – pałac w Czerniejewie wypełni się miłośnikami historii i osobami, chcącymi wysłuchać ciekawych wykładów. W sumie będzie 17 wykładów związanych z ziemiaństwem XVIII, XIX i XX wieku.

Konferencja skupiać się będzie głównie na ziemiaństwie Wielkopolski i Kujaw, ale chcę ma pokazać ziemiaństwo w innych regionach Polski, także ziemiaństwo na Kresach oraz związki ziemian z Europą. W ramach konferencji odbędą się prelekcje zarówno o historii ziemiaństwa, o dziejach pałaców i dworów, o skradzionych dziełach sztuki, o obyczajach świątecznych w majątkach ziemskich, o współczesnych problemach potomków dawnych właścicieli ziemskich i o wszystkim tym, co związane jest z ziemiaństwem polskim i na ziemiach polskich.

Dzisiaj do Komitetu Organizacyjnego dotarły niebieskie smycze do których przyczepione będą identyfikatory prelegentów, gości i organizatorów Konferencji. By każdy z uczestników wiedział kto jest kim i kto za co odpowiada.

Jednak Festiwal to nie tylko prelekcje, to również Kiermasz Książki Historycznej i Kiermasz Rękodzieła Historycznego oraz siedem wystaw:

„Japońskie militaria” – kolekcja śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM
Ekspozycja starych samochodów, dorożek, sań, itp.
„Dzieła wybrane” – wystawa prac malarskich śp. Jerzego Marosza
„Ołowiane znaki pieczętne” – wystawa plomb z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego
„Grafiki Mistrzów: Chagall, Dali, Picasso...” – wystawa grafik
„Ślady” – wystawa fotograficzna Radka Jaworskiego
„Zagadkowi arystokraci” – wystawa malarska Danuty Weber

Będzie też artystyczno-edukacyjny performance pod hasłem „Świat melodii węgla i papieru” czyli spotkanie z gościem specjalnym Piotrem Karsznią.

Podczas I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” wystawiona będzie także specjalna Księga Pamiątkowa, gdzie każdy z uczestników będzie mógł zostawić swój wpis lub wyrazić swoją opinię na temat tego weekendowego spotkania miłośników historii.

Będzie też specjalne stoisko Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” na którym będzie można otrzymać wszelkie materiały na temat działalności Fundacji, jak również zakupić pamiątkowe gadżety oraz książki prelegentów biorących udział w Konferencji.

Wszystkie stoiska będą czynne w sobotę od godz. 10.00 do 20.00, a w niedzielę od godz. 10.00 do 15.00.