Grafiki Mistrzów i „Zagadkowi arystokraci”!

Czas na kolejne publikacje prezentujące wydarzenia I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września 2023 r. odbywała się w pałacu Czerniejewo. Wśród wystaw była prezentowana ekspozycja malarska Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci” oraz oryginalne grafiki mistrzów Chagalla, Dali, Picasso, ze zbiorów prywatnego kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego.

Jedną z wystaw – malarską – prezentowaną podczas  I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września 2023 r. odbywała się w pałacu Czerniejewo, była wystawa pt. „Zagadkowi arystokraci” autorstwa poznańskiej malarki Danuty Weber. Można ją było podziwiać w Salonie Złotym.

Danuta Weber – magister pedagogiki, studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była wieloletnim pedagogiem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. Urodzona Gnieźnianka, z wyboru Poznanianka. Członkini Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych.

Pierwsze rysunki i obrazy tworzyła spontanicznie, kierując się w swojej pracy malarstwem intuicyjnym. Od 2010 roku swoją twórczość malarską kształtowała i doskonaliła podczas warsztatów plastycznych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych plenerach, kursach oraz zajęciach indywidualnych. Kolejnym etapem jej twórczości były i są zajęcia w Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu, gdzie wzbogaca swój warsztat malarski o nowe techniki. We wrześniu 2018 roku w Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie „Parasolo” w Gnieźnie odbył się wernisaż prac pani Danki, ukazujący różnorodność twórczości artystki.

Obrazy D. Weber można było także obejrzeć podczas – organizowanych przez Karola Soberskiego i jego Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” – II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2021 r. w Gnieźnie i III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2022 r. w Janowcu Wielkopolskim.

W trakcie I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, D. Weber zaprezentowała ekspozycję portretów przedstawiających tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw. – Inspiracją do stworzenia cyklu portretów ziemian XIX i XX wieku związanych z okolicami Gniezna stała się moja obecność podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2019 roku w pałacu w Czerniejewie – przyznaje D. Weber.

Prawdziwa perła!

Inną niezwykłą ciekawostką Konferencji, była prawdziwa perła! Otóż dzięki prywatnym kontaktom Karola Soberskiego, pomysłodawcy i dyrektora Konferencji, jeden z prywatnych kolekcjonerów zgodził się, by na Konferencji można było zobaczyć grafiki autorstwa mistrzów sztuki. Tym samym w pałacu w Czerniejewie znalazły się oryginalne grafiki z XVIII, XIX i XX wieku. Twórcy tych grafik to pierwsza liga europejska i światowa, reprezentują kręgi artystyczne z Polski, Niemiec, Rosji, Francji i Hiszpanii. Oto oni: Bacciarelli, Andriolli, Bilińska, Chagall, Dali, Picasso.

W pałacu w Czerniejewie, 23 i 24 września – w Sali Balowej – można było zobaczyć oryginalne grafiki takich mistrzów jak:

  • Fryderyka Bacciarelli to niemiecka artystka, nadworna malarka Augusta III i Stanisława Augusta, pozostająca w cieniu swego włoskiego męża Marcello.
  • Michał Elwiro Andriolli był polskim grafikiem doby romantyzmu, znanym m.in. z ilustrowania dzieł Adama Mickiewicza.
  • Anna Bilińska była pierwszą Polką, która zdobyła międzynarodowe uznanie w świecie malarskim.
  • Marc Chagall wywodził z rodziny rosyjskich Żydów, związany był też z Francją, czołowy przedstawiciel kubizmu i internacjonalizmu.
  • Salvador Dali – jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców XX wieku, hiszpański mistrz surrealizmu.
  • Pablo Picasso to hiszpański malarz, twórca kubizmu.

Co najważniejsze: dotąd dzieła były wystawiane pojedynczo, pierwszy raz zostały ukazane publiczności w całej kolekcji!

Fotorelacja z obu wystaw do obejrzenia tutaj