„Ślady” – magiczna wystawa o magicznym pałacu

O wydarzeniach I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, informujemy od kilku dni. Dzisiaj o kolejnej atrakcji, która cieszyła się zainteresowaniem uczestników Konferencji, czyli wystawie Radka Jaworskiego, artysty fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF).

Podczas I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, w gronie sześciu wystaw, które towarzyszyły Konferencji, jedna z nich była wyjątkowa. To wystawa Radka Jaworskiego zatytułowana „Ślady”, którą w sobotę i niedzielę można było podziwiać w Sali Balowej pałacu w Czerniejewie.

Wystawę zauważył każdy uczestnik Konferencji, który podążał do Sali Belkowej na wykłady, ponieważ nie sposób było nie zobaczyć tych kilkunastu magicznych, czarno-białych fotografii.

Cykl czarno-białych fotografii, zatytułowany „Ślady” powstał we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej, w miejscu magicznym, w którym historia odcisnęła swoje piętno. Echa minionych lat świetności, ślady jego dawnych mieszkańców nie rzucają się na pierwszy rzut oka. Są ukryte w zapomnianych kątach, w cieniu, a nawet w mroku. Przestrzeń opuszczonego pałacu, doświadczanego upływem czasu, stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju. Pustka widoczna na zdjęciach nie jest w tej narracji najważniejsza. Istotne jest przemijanie ludzi i rzeczy.

Fotografie nie tylko rejestrują rozpad form zastanej rzeczywistości, ale przeistaczają się w narzędzie opowiadania o kruchości istnienia. Światło i mrok, zbliżenia i oddalenia, surrealistyczne i abstrakcyjne kadry tworzą niepowtarzalny klimat tego fotograficznego eseju, pełnego zadumy, czułości i wyciszenia.

Przestrzeń pokazana jest fragmentarycznie. Poprzez niewielkie wycinki rzeczywistości powstaje obraz całości. Narracja zbudowana jest ze szczegółów zauważonych i wyróżnionych. To osobisty zapis ekspresji odczuwania przestrzeni, pełen nostalgii i liryzmu.

Pusta przestrzeń stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju o opuszczonej przestrzeni, rzeźbionej przez czas. Choć na zdjęciach nie ma ludzi to właśnie ślady ich obecności, jego dawnych mieszkańców, są tu najważniejsze. Subtelne, poetyckie kadry, chwytają szczególne chwile „tu i teraz”. Rejestrują zastaną rzeczywistość i przeistaczają się w narzędzie opowiadania.

O artyście

Radek Jaworski – artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Fotografią zajmuje się od początku lat 90. XX w. Absolwent Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii i Grafiki Projektowej. Dyplom w pracowni Fotografii Kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. Prace Radka Jaworskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Obecnie – przez najbliższe dwa tygodnie – wystawę fotograficzną „Ślady” można oglądać w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie. Później wystawa zawita do kolejnych miejsc w naszym regionie.

Fotorelacja z wystawy do obejrzenia tutaj