Od Nawry przez Minkowskie do Wrześni

Pałac w Czerniejewie, 23 i 24 września, był zajęty przez miłośników historii, pałaców i dworów. Wszystko za sprawą I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, której pomysłodawcą był Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Konferencja była naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Dzisiaj fotorelacja z trzeciej części Konferencji.

Trzecia część Konferencji, w niedzielę, 24 września, rozpoczęła się o godz. 10.00 i trwała do godz. 15.00. Prowadziła ją Lidia Pietrzak.

W ramach tego bloku, odbyło się sześć prelekcji: Pawła Becker pt. „Od Nawry do Niedźwiedzia – skarby, tajemnice i niezwykłe losy dworów i pałaców ziemi chełmińskiej”; Dariusza Garby zatytułowana „Zapomniana Historia. Tajemnicza Rezydencja Hitlera w Posen 1939-45″; Doroty Markowskiej-Bochenek pod hasłem „Żałoba narodowa – moda patriotyczna w okresie powstania styczniowego”; Jan Nowicki pt. „Rzeczpospolita Pawłowska w latach 1767-1794”; Krzysztofa Krzyżanowskiego nosząca tytuł „Trudna historia pałacu w Minkowskie ze skarbami w tle” oraz Sebastiana Mazurkiewicza zatytułowana „Dobra rycerskie Września we władaniu Ponińskich herbu Łodzia”.

O godz. 15.15 Konferencję oficjalnie zakończył jej pomysłodawca i główny organizator – Karol Soberski, dziękując gospodarzom pałacu, prelegentom, uczestnikom oraz całej ekipie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” I zaprosił za rok na kolejną Konferencję!

Fotorelacja z drugiego dnia Konferencji do obejrzenia tutaj