Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej!

Jeśli, podobnie jak my, kochasz lokalną historię i turystykę, jesteś zafascynowany dziejami swojego regionu, a także interesujesz się tym, co robimy zapraszamy w nasze szeregi! Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” zaprasza i zachęca wszystkich zainteresowanych do wstąpienia w poczet członków Fundacji! Fundacja działa już ponad 5 lat i w tym czasie stała się jedną z najprężniej działających organizacji w Polsce.

Misją Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” jest upamiętnianie osób, miejsc i wydarzeń związanych z historią Wielkopolski, Kujaw i Pałuk oraz poznawania i popularyzacji historii i turystyki. Prowadzimy także terenowe badania historyczne m.in., we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939” oraz kwerendy archiwalne, a także tworzyć programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Fundacja podejmuje również działania mające na celu zwiększanie atrakcyjności zabytków oraz rozwijanie i tworzenie nowych atrakcji turystycznych. Organizujemy imprezy propagujące wiedzę historyczną o naszym regionie i jego zabytkach.

Za nami największe wydarzenie historyczne w Wielkopolsce zorganizowane przez naszą Fundację, czyli trzy edycje Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który w 2019 r. odbywał się w pałacu w Czerniejewie, w 2021 r. w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, w roku 2022 w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, a w 2023 roku ponownie w pałacu w Czerniejewie. I wszystkie zakończyły się wielkim sukcesem. W roku 2020, ze względu na pandemię koronawirusa II Festiwal nie mógł się odbyć.

Dużym sukcesem są także dwie edycje Historycznych Konfrontacji w ramach których do naszego regionu przyjechali znani dziennikarze, historycy, archeolodzy, pisarze, muzealnicy czy podróżnicy.

W planach mamy wiele przedsięwzięć eksploracyjnych (m.in. poszukiwania w terenie – wszystko zgodnie z obowiązującym prawem – w tym dwie edycje projektu „Pałace Tajemnic”), historycznych (projekty typu „Wędrówki z historią”, czy też włączanie się w coroczną akcję „Zapal znicz pamięci”) czy turystycznych (m.in. rajdy piesze m.in. Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego czy Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii), jak również wykłady czy konferencje naukowe.

Jesteśmy zaangażowani także w organizację wyjątkowych wystaw. W lipcu 2022 r. była to ekspozycja StolenMemory przygotowaną przez Arolsen Archives Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań w Niemczech, która pokazana została w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Wystawa prezentuje ona historie ofiar obozów koncentracyjnych i przedmioty zabrane im w chwili zatrzymania, a także zachęca do włączenia się w poszukiwania rodzin, którym dziś zwracane są te ostatnie pamiątki po bliskich (Gniezno było jednym z sześciu miast w Polsce, gdzie ta mobilna ekspozycja była prezentowana).

Inną głośną wystawą, którą Fundacja współorganizowała w naszym regionie jest ekspozycja pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” – przygotowaną przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie – która została zaprezentowana w Janowcu Wielkopolskim i Zakrzewie oraz współpracowałem przy organizacji tej wystawy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie i Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie.

Oprócz działań typowo historyczno-eksploratorskich, Fundacja organizuje też wycieczki w ciekawe miejsca jak np. Borne Sulinowo czy Międzyrzecki Rejon Umocniony, a także wyjazdy np. na Zanek Książ czy Zamek Czocha.

Do współpracy i wstąpienia w nasze szeregi zapraszamy wszystkich, którym na sercu leży historia i turystyka naszego regionu. Wszyscy są mile widziani.

Aktualnie w szeregach Fundacji są osoby z takich miast i wsi jak: Gniezno, Kłecko, Warszawa, Poznań, Dalki, Cielimowo, Bydgoszcz, Chełmno, Rogowo, Kołdrąb, Łubowo, Popowo Kościelne, Bolechowo, Swarzędz, Rakownia, Murowana Goślina, Paczkowo czy Modliszewko.

O wszystkich naszych działaniach można przeczytać na niniejszej stronie Fundacji, jak również na portalu Pojezierze24.pl w zakładce „Z życia Fundacji”.

Fundacja jest organizacją zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000704137. Praca w naszej Fundacji polega przede wszystkim na pracy społecznej i wolontariacie.

Osoby chętne i zainteresowane przystąpieniem do Fundacji, prosimy kierować swoje zgłoszenia drogą elektroniczną na adres prezes@fundacjahistoryczna.pl. W tytule e-maila wpisujemy: Członkostwo w Fundacji, a wiadomość powinna zawierać: imię i nazwisko, nr telefonu, kilka zdań o sobie i uzasadnienie dlaczego chcesz działać w Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: prezes@fundacjahistoryczna.pl lub telefonicznie pod numerem: 515-980-504.

Deklaracje przystąpienia od Fundacji zostaną wysłane wszystkim zainteresowanym i chętnym do współpracy.

Zapraszamy do współpracy!
Karol Soberski
Prezes Zarządu
Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”