01 gru W okolicach Gniezna powstanie nowe muzeum?
Przedstawiciele Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna udali się na weekend do Brodnicy i Brzozia na spotkanie ze Stowarzyszeniem Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza, z którą Fundacja współpracuje już 5 lat. Celem spotkania była przede wszystkim wymiana doświadczeń, rozmowy na temat wspólnych projektów na kolejne lata oraz zasady funkcjonowania muzeum. Na czele delegacji Fundacji stał Maciej Ranke, wiceprezes Fundacji.
Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna współpracuje z Brodnicką Grupą Eksploracyjno-Poszukiwawczą już 5 lat i w tym czasie obie organizacje przeżyły kilka niezapomnianych przygód oraz zrealizowały kilka projektów! Członkowie Stowarzyszenie z Brodnicy przyjeżdżali do Gniezna i okolic wiele razy przez ostatnie 5 lat. Taka wymiana doświadczeń będzie kontynuowana przez kolejne lata.
I w tym celu, w miniony weekend przedstawiciele Fundacji udali się do Brodnicy i Brzozia. Pojechali tam: Maciej Ranke, wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz członkowie Fundacji: Włodzimierz Biront, Maciej Bosak i Arkadiusz Milewski.
Jako, że Fundacja zajmuje się historią, to nie mogło zabraknąć zwiedzania Brodnicy, jej zabytków z zamkiem na czele. Był też czas by zajrzeć na Cmentarz Wojskowy w Brodnicy, gdzie znajdują się kwatery żołnierzy polskich, niemieckich i radzieckich.
Po zapoznaniu się z zabytkami i historią Brodnicy, o czym opowiadał Marcin Perliński, sekretarz Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej, przyszedł czas na wyjazd do Brzozia, gdzie BGE-P ma swoją siedzibę. I swoje Muzeum, otwarte w maju tego roku (w uroczystości otwarcia Muzeum wzięła udział delegacja Fundacji).
„Historia którą skrywa ziemia”. Gnieźnianie na otwarciu niezwykłego miejsca w Polsce!
Na miejscu członkowie Fundacji zwiedzili Muzeum, po którym oprowadził ich M. Perliński,0 który oprócz tego, że jest sekretarzem BGE-P, jest też dyrektorem Muzeum. – W naszym Muzeum eksponujemy zabytki znalezione podczas poszukiwań, których nie przejął wojewódzki konserwator zabytków oraz przekazane nam przez często anonimowych darczyńców. Stanowią one świadectwo lokalnej historii, nieistniejących już obiektów, ważnych dla Polski wydarzeń, czy codziennego życia mieszkańców powiatu brodnickiego, w tym gminy Brzozie – mówi M. Perliński.
Po tak pełnym wrażeń pierwszym dniu pobytu – sobocie – przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Z kolei niedziela była poświęcona na wymianę doświadczeń, na rozmowy o wspólnych projektach i planach na przyszłość. Wizyta w Brodnicy i Brzoziu spełniła oczekiwania członków Fundacji i zapewne na długo zapadnie w ich pamięć.
– Celem naszej wizyty była wymiana doświadczeń w pewnych sprawach formalno-prawnych związanych z poszukiwaniami, szczególnie po ostatnich zmianach w prawie – mówi Maciej Ranke, wiceprezes Fundacji. – Ponadto chcieliśmy zapoznać się z funkcjonowaniem Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej. Wynika to z faktu, że być może wkrótce podobne muzeum zostanie utworzone w naszym regionie. Wyjazd odbył się w fantastycznym nastroju, jak i w super towarzystwie, a koleżankom i kolegom z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej bardzo dziękujemy za całokształt i poświęcony nam czas – dodaje.
Kolejne spotkaniu obu organizacji zaplanowane jest na marzec przyszłego roku.