Fundacyjne ognisko przy pełni księżyca! Bogate plany!

Przy pełni księżyca, grubo po północy (czyli już w sobotę) zakończyło się wakacyjne, integracyjne ognisko członków i sympatyków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, które tym razem odbyło się w sadzie w Turostowie (gmina Kiszkowo). Spotkanie było doskonałą okazją do integracji członków Fundacji i przedstawienia planów na kolejne sześć miesięcy 2024 roku.

W piątkowym ognisku, które zaczęło się o godz. 19.00, wzięli udział członkowie (ci, którzy akurat mogli przybyć i którzy nie byli na urlopach) oraz sympatycy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Miejscem ogniska był sad w Turostowie należący do członka naszej Fundacji.

Już po rozpaleniu ogniska, wszystkich powitał Karol Soberski, prezes Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który podziękował Irkowi za gościnę, a także podziękował członkom Fundacji za tegoroczną działalność. – Bardzo dziękuję Irkowi, w imieniu całej naszej Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” za zaproszenie nas do tego pięknego sadu, za przygotowanie ogniska i całe zaplecze, które pozwala nam się tutaj dzisiaj spotkać – podkreślił.

Następnie przyszedł czas na biesiadę i pieczone kiełbaski. Pieczone kiełbaski smakowały wybornie, podobnie jak inne dania przygotowane przez członków Fundacji m.in. sałatki, ogórki, papryka w różnych zalewach, placki drożdżowe, wędzony schab i szynka, smalec własnej roboty, jak i chleb upieczony przez jednego z członków Fundacji! I nawet dym z ogniska nam nie przeszkadzał…

Gdy wszyscy zasiedli przy ognisku i rozkoszowali się pysznymi daniami, rozpoczęły się rozmowy członków Fundacji o planach na najbliższe pół roku.

Plany na najbliższe miesiące

Karol Soberski , prezes Fundacji i wiceprezes Maciej Ranke przedstawili plany na najbliższe miesiące w trakcie których zaplanowano kilka ciekawych przedsięwzięć.

Wśród nich są m.in.

  • w sierpniu badania na na terenie „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich, które będą przeprowadzone wspólnie ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939”
  • w sierpniu ognisko połączone z pracami terenowymi w miejscu, gdzie w przyszłości będą się odbywać wydarzenia organizowane przez Fundację;
  • od 13 do 15 września w Modliszewku V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, w tym roku w jego ramach odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”;
  • 21 września wyjazd do miejscowości Wyszonki Kościelne w gminie Klukowo w województwie podlaskim na pogrzeb polskiego pancerniaka odnalezionego przez członków Stowarzyszenia „Wizna 1939”;
  • od października – co miesiąc – cykl wykładów pod hasłem „Podziemia Historii”, które będą się odbywać w podziemiach pewnego budynku w powiecie gnieźnieńskim;
  • akcja z płetwonurkami w jednym z jezior na terenie powiatu gnieźnieńskiego w celu namierzenia zatopionego niemieckiego samolotu.

– Oprócz tych wydarzeń, planujemy jeszcze kilka innych przedsięwzięć o których będziemy na bieżąco informowali – zaznaczył K. Soberski.

Później przyszedł czas na indywidualne rozmowy, propozycje co jeszcze można w tym roku zrobić a także na wspomnienia odbytych już, tegorocznych przedsięwzięć. Była też mowa o kilku nowych osobach, które chcą w najbliższym czasie przystąpić do Fundacji.

Ogień dogasa…

Kilkugodzinne spotkanie przy ognisku, przy pełni księżyca, było tak fantastyczne, że nawet się nie spostrzegliśmy, gdy okazało się, że jest już bardzo późno i czas na powrót do domu.

Wakacyjne, fundacyjne ognisko była niezapomnianym spotkaniem! Wkrótce kolejne nasze przedsięwzięcia o których będziemy informować.

Osoby chcące działać pod względem historycznym i turystycznym na rzecz naszego regionu i chcące przystąpić do naszej Fundacji prosimy o kontakt na maila: fundacjahistoryczna@post.pl

Fotorelacja z ogniska do obejrzenia tutaj

Fot. A. Soberska, W. Biront