Członkami Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” są ludzie od wielu lat mocno zaangażowani w działalność na niwie historyczno-turystycznej Wielkopolski, Kujaw i Pałuk
Karol Soberski

Karol Soberski

Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl). Od blisko 17 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego cztery edycje odbyły się w 2019, 2021, 2022 i 2023 r. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
Za zasługi na rzecz turystycznej promocji regionu wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.

Arkadiusz Gaca

Arkadiusz Gaca

Były wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (od stycznia 2019 r. do października 2023 r.) Rocznik 1970, człowiek wielu pasji, uwielbiający historię, którą przez kilkanaście lat pielęgnował w pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii. Z racji swojego doświadczenia zawodowego jest dobrym organizatorem i co ważne, ma wiele pomysłów na rozwój historii i turystyki w regionie. Ma też doświadczenie w pisaniu projektów unijnych. W styczniu 2016 r. został laureatem nagrody „Promotor Historii 2015”, którą otrzymał od portalu turystykalokalna.pl „za wkład w promowanie historii poprzez szerokie otwarcie na rzecz lokalnej społeczności zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie i za kultywowanie pamięci Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu, który mieszkał w tym pałacu”. Bardzo aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach związanych z promowaniem aspektów historyczno-turystycznych naszej „małej Ojczyzny”. W wolnych chwilach uwielbia poznawać nowe miejsca i nowych ludzi.
Był jednym z prowadzących wykłady podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca 2019 r. odbył się także w czerniejewskiej rezydencji. Był też prowadzącym prelekcje podczas II edycji Festiwalu, który od 23 do 25 lipca 2021 r. który odbył się w Gnieźnie.

Włodzimierz Biront

Włodzimierz Biront

Z przeżytych swoich lat znaczną część spędził z aparatem w dłoni. Od młodzieńczych czasów związany z lokalnym środowiskiem pasjonatów fotografii. Członek niegdysiejszego „FORMATU” i „GAFA”, uczestnik kilku wystaw fotograficznych oraz laureat konkursów. Miłośnik sielskiego życia, od niedawna rozkoszujący się jego urokami w domku pod lasem. Ciekawość historyczną od wielu lat zaspakaja w trakcie weekendowych wypraw z rodziną. Urodzony w okolicach Kłecka, przez większość życia zamieszkały w Gnieźnie i to jego dziejami oraz okolicą najbardziej zafascynowany. Dzięki Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” ma możliwość poszerzać swoją wiedzę i pielęgnować pasje wśród niesamowicie ciekawych ludzi.

M_Werkowski

Michał Werkowski

Członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od czerwca 2018 r. Od urodzenia mieszkaniec Kołdrąbia w gminie Janowiec Wielkopolski. Absolwent politologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Z zamiłowania historyk, regionalista i samorządowiec. W latach 2007-2015 sołtys Kołdrąbia, w latach 2010-2014 radny Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim. Od 2 grudnia 2019 pełni funkcję Zastępcy Burmistrza Janowca Wielkopolskiego.
bosak

Maciej Bosak

Eksplorator i kolekcjoner. Od 2018 r. związany z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” w której – jak sam twierdzi – odnalazł swoje miejsce na ziemi. Wychowany w tradycyjnej wielkopolskiej rodzinie, wcześnie zaczął przejawiać zainteresowania historią regionu w którym dorastał. Od najmłodszych lat interesował się też wszelkimi tajemnicami i zagadkami związanymi z dziejami naszego regionu. Oprócz działalności w Fundacji Historycznej, swoje historyczne pasje realizuje angażując się w grupy rekonstrukcji historycznej i odtwarzając różne wydarzenia z militarnej przeszłości Polski XX wieku, od Powstania Wielkopolskiego aż po epizody z II wojny światowej. Lubi poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. [/vc_column_text]
anna_popiel

Anna Popiel

Jest absolwentką na kierunku filologia rosyjska oraz informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Mieszka w Poznaniu i jej pasją jest marka samochodu BMW, wycieczki, w szczególności zwiedzanie starych zamków, dworów i pałaców. Od 2020 intensywnie odwiedza dwory, pałace i zamki wielkopolskie a relacje z wycieczek publikuje na facebooku. Jej pasją jest również aktorstwo i historia, w szczególności historia Kresów. Sama pochodzi z Bieszczad, z miasta Sanok, gdzie pracowała w największym Skansenie w Polsce – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Od 2019 roku działa w klubie BMW Poznań, który organizuje wydarzenia charytatywne. Statystowała też w filmie o rotmistrzu Pileckim „Raport Pileckiego”.

Daniel Trzeciak

Daniel Trzeciak

Z wykształcenia historyk, z zamiłowania wielki pasjonat dziejów Pałuk i Kujaw. Na co dzień swoją wiedzę przekazuje dzieciom i młodzieży jako nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rogowie. Jest też radnym gminy Rogowo i aktywnym działaczem lokalnym. Członek stowarzyszeń i organizacji o charakterze historycznym.
Jego zainteresowanie to historia Pałuk, ze szczególnym uwzględnieniem losów ziemiaństwa, a także historiografia, socjologia oraz psychologia społeczna.
Autor wielu artykułów dotyczących dziejów regionu Pałuk i Kujaw, a także pogranicza Wielkopolski i Pałuk.

Robert_Prawniczak

Robert Prawniczak

Ukończył Wydział Historyczny, kierunku archeologia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe w Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej „Millenium”. Przez 12 lat mieszkał w Niechanowie, z którym jest związany emocjonalnie i nie tylko… Działa na rzecz lokalnej społeczności będąc prezesem Gminnego Ludowego Klubu Sportowego „Pelikan” – największej organizacji społecznej na terenie Gminy Niechanowo. Ponadto prezes firmy APB THOR Sp. z o.o., jednej z największych w Polsce pracowni archeologicznych, mającej swoją siedzibę w Gnieźnie. Archeolog specjalizujący się w okresie wczesnego średniowiecza. Wieloletni współpracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Uczestniczył w badaniach wykopaliskowych m. in. na Wzgórzu Lecha, w Seminarium w Gnieźnie, na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i w Dziekanowicach, a także na obszarze miast lokacyjnych w Gdańsku, Inowrocławiu, Malborku czy Poznaniu. Prowadził badania archeologiczne na Targowisku w Gnieźnie. Kierował również kilkudziesięcioma badaniami wykopaliskowymi w innych miejscach w Polsce. Autor oraz współautor kilkunastu archeologicznych publikacji i opracowań. Interesuje się sportem, historia i polityką.
basta

Roman Basta

Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się historią XX wieku. Do głównych zainteresowań należą wojny napoleońskie i Powstanie Listopadowe. Ponadto interesuje się sportem oraz filmem. Członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” jest od listopada 2019 roku.[/vc_column_text]
Ula

Urszula Romanowska

Pracuje zawodowo w Szkole Podstawowej jako pedagog kreując rzeczywistość szkolną na miejsce przyjazne w którym każdy może odkrywać swoje talenty i rozwijać swoje umiejętności. Prywatnie pasjonatka historii Gniezna miasta, w którym przyszło jej mieszkać od przeszło 20 lat. Współrealizatorka wielu wydarzeń historycznych, realizowanych z uczniami, dotyczących Powstania Wielkopolskiego, m.in. spektaklu „Zaufałem nie zginę” poświęconemu postaci księdza majora Mateusza Zabłockiego w którym zagrała jego siostrę Wandę. Lubi odkrywać ciekawe osobowości kobiet żyjących w Polsce w okresie międzywojennym.

Maria_swoboda

Maria Swoboda

Z wykształcenia historyk oraz prawnik, na co dzień realizujący się zawodowo w Kancelarii Radców Prawnych. Pochodzi z Czerniejewa, ale po wielu przeprowadzkach, ponownie mieszka w sercu Wielkopolski – w Poznaniu. Członkiem Fundacji jest od 2020 r. Zamiłowanie do historii zawdzięcza tacie oraz bratu. Kontynuując rodzinną tradycję, przekazuje dzieciom „historycznego bakcyla”. W kręgu jej zainteresowań szczególne miejsce zajmuje historia XIX i XX w., zwłaszcza w ujęciu historii regionalnej. Z przyjemnością zwiedza i zgłębia tajemnice dworów, pałaców i zamków oraz rodzin niegdyś w nich mieszkających. Czynnie uczestniczy w różnych projektach mających na celu propagowanie historii. Wolny czas uwielbia spędzać aktywnie z rodziną, odkrywając uroki bliższych jak i dalszych zakątków kraju i nie tylko. Bardzo też lubi górskie wędrówki, dobrą literaturę oraz gry planszowe.

jaskulski

Jarosław Jaskulski

Rocznik 1971. Urodzony w Gnieźnie, aktualnie mieszka w Gurówku. Z wykształcenia pedagog i wychowawca młodzieży, na co dzień pracuje z młodzieżą niepełnosprawną. Zainteresowania to historia, a zwłaszcza historia regionu, jak również miłośnik szeroko rozumianej działalności wodnej i podwodnej. W wolnych chwilach uwielbia podróżować, a niezapomniane widoki uwiecznia na fotografiach. Fascynuje się starą architekturą oraz lokalnymi specjałami. Preferuje enoturystykę i zwiedzanie nieznanych miejsc w poszukiwaniu magicznych zakątków. Od 1987 roku nurek i motorowodniak, żeglarz i wędkarz. Nigdy nie odpoczywa, ma niespożytą energię i mnóstwo pomysłów. Członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od 2019 r.
Ola

Aleksandra Soberska

Z urodzenia mieszkanka Trzcianki, z wyboru (za mężem) – mieszkanka Gniezna. Absolwentka ekonomii na Wydziale Zarządzania i Marketingu, (kierunek Organizacja i Kierownictwo) na Uniwersytecie Szczecińskim. Pasjonuje się historią starożytną oraz historią XIX i XX wieku. Uwielbia podróżować po Polsce i odkrywać nieznane zakątki. Jej ukochanymi miejscami są Frombork, Kraków i… Gniezno oraz pałac w Zakrzewie koło Kłecka.
Współorganizatorka kilku historyczno-turystycznych przedsięwzięć w powiecie gnieźnieńskim m.in. I Piastowskiego Festiwalu Wodnego w Kłecku w 2012 r. gdzie gwiazdą był Zbigniew Wodecki i II edycji tego Festiwalu (już o randze międzynarodowej w 2013 r.), który odbył się w Borzątwi (gmina Mieleszyn), gdzie gwiazdami były m.in. Zbigniew Hofman i zespół „Babsztyl”, Cezary Makiewicz i zespół „Koltersi” oraz grupy „Selmiai” i „Radvija” z Litwy a także zespoły taneczne i akrobatyczne z Białorusi.
Była też współorganizatorką I, II, III i IV Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbywa się od 2019 r. w naszym regionie. Wraz z mężem organizowała również rajdy piesze i samochodowe po najciekawszych miejscach w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim. W wolnych chwilach lubi poczytać dobrą powieść historyczną i biografie wielkich władców historycznych.

Jerzy Andrzejewski

Jerzy Andrzejewski

Urodził się 20 stycznia 1948 r., z zawodu technik fotograf. Fotografią zajmuje się od 1968 r. Wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w „Gazecie Poznańskiej” i „Przemianach” oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach MDK, KMPIK i Klubie SM. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach oraz wykonywał zlecenia m.in. dla muzeów poznańskich, Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich Odra w Świnoujściu. Od 2000 r. współpracuje z MPPP w Gnieźnie i Archidiecezją Gnieźnieńską oraz z Instytutami Historii Sztuki w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Jego zdjęcia publikowano w kilkunastu albumach o charakterze popularno-naukowym (m.in. „Kościoły romańskie w Polsce”, „Kościoły gotyckie w Polsce”) oraz katalogach wystaw.
Jerzy Andrzejewski został wybrany przez czytelników portalu informacjelokalne.pl, „Człowiekiem Roku 2011” w kat. kultura/sztuka/nauka.

r_kostusiak

Robert Kostusiak

Urodzony i obecnie mieszkający w Gnieźnie. Absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku informatyka, z tą dziedziną nauki związany od czasów szkolnych zarówno hobbystycznie jak i zawodowo. Prywatnie miłośnik psów oraz psich sportów, wraz z żoną od ponad 4 lat prowadzi hodowlę chartów angielskich – whippetów. W związku ze swoim hobby dużo podróżuje, lubi odkrywać nowe miejsca, szczególnie te mniej znane i oddalone od wielkich miast. W przeszłości członek działającego w Gnieźnie bractwa rycerskiego i drużyny wojów, interesuje się historią, szczególnie średniowiecza i XX wieku. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobry film lub serial w domowym zaciszu, czytać książki lub pograć w ciekawe planszówki.

sdr

Danuta Weber

Pedagog, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała w Zespole Szkół Technicznych w Gnieźnie, obecnie zaangażowana w prowadzeniu rodzinnej firmy w Poznaniu. Jej pasją jest malarstwo. Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych. Historia malarstwa, style, techniki są przedmiotem jej zainteresowań. Udział w warsztatach, kursach malarskich, licznych plenerach i lekcjach rysunku poszerzył jej warsztat pracy. Swoje obrazy prezentowała na wernisażu „Krzywe, ale szczęśliwe” w Gnieźnie, wystawie w „Pomarańczarni” i Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu oraz na II Festiwalu Historycznym, „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2021 r. w Gnieźnie (wystawa pt. „Zagadkowi arystokraci”). Sercem Gnieźnianka, na nowo odkrywa historię regionu. Autorka prac inspirowanych obrazami Tamary Łempickiej, które przeniosą nas w świat art deco.

ranke

Maciej Ranke

Rocznik 1977. Wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od października 2023 r. Z wykształcenia mechanik pojazdów samochodowych i taki zawód wykonuję do dnia dzisiejszego, czyli już 30 lat. Do ubiegłego roku jego pasją były motocykle. Uwielbia też starą motoryzację i wszystko to, co się z tym łączy. Kolejnym jego hobby jest wędkarstwo, a także las i góry oraz wszystko co z nimi związane. Z zamiłowaniem do historią w jego życiu bywało różnie, ponieważ nie zawsze go ona interesowała aż tak mocno. Przemiana i miłość do historii nastąpiła, kiedy zaczął działać jako eksplorator i poszukiwacz zaginionych dzieł sztuki. Dziś ta pasja jest w jego życiu na pierwszym miejscu. Mąż i ojciec na co dzień mieszkający w Rakowni, w sercu Puszczy Zielonki.

aniol

Robert Anioł

Absolwent Politechniki Poznańskiej, swoje zainteresowania w dziedzinie techniki łączy z innymi pasjami, starając się przy tym, by ich wzajemne uzupełnianie się, stanowiło coraz ciekawszą przygodę poznawczą. Działanie w sferze fotograficznej dało mu nowe, bardziej wnikliwe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość, wzbogacając, a także wzbudzając inne działalności hobbystyczne. Fotografuje zarówno otaczającą przyrodę i architekturę, jak też imprezy motoryzacyjne, koncerty rockowe i muzyki klasycznej. Nagrodzony w konkursach fotograficznych organizowanych m.in. przez Wielkopolski Związek Artystów Plastyków, oraz Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Czerpie także wiele inspiracji z przeglądania dawnych map i fotografii, stanowiących jedne z wrót do poznania przeszłości. Pisze artykuły o ciekawych, niekiedy zapomnianych miejscach w Wielkopolsce. W 2023 roku wstąpił w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, będąc wiele lat wcześniej jej sympatykiem. Poza tym należy do klubu zrzeszającego miłośników i właścicieli samochodów marki Alfa Romeo.
11

Wkrótce przedstawimy kolejnych Ludzi Fundacji...

.