Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl). Od blisko 17 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego cztery edycje odbyły się w 2019, 2021, 2022 i 2023 r. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
Za zasługi na rzecz turystycznej promocji regionu wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.
Były wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (od stycznia 2019 r. do października 2023 r.) Rocznik 1970, człowiek wielu pasji, uwielbiający historię, którą przez kilkanaście lat pielęgnował w pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii. Z racji swojego doświadczenia zawodowego jest dobrym organizatorem i co ważne, ma wiele pomysłów na rozwój historii i turystyki w regionie. Ma też doświadczenie w pisaniu projektów unijnych. W styczniu 2016 r. został laureatem nagrody „Promotor Historii 2015”, którą otrzymał od portalu turystykalokalna.pl „za wkład w promowanie historii poprzez szerokie otwarcie na rzecz lokalnej społeczności zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie i za kultywowanie pamięci Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu, który mieszkał w tym pałacu”. Bardzo aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach związanych z promowaniem aspektów historyczno-turystycznych naszej „małej Ojczyzny”. W wolnych chwilach uwielbia poznawać nowe miejsca i nowych ludzi.
Był jednym z prowadzących wykłady podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca 2019 r. odbył się także w czerniejewskiej rezydencji. Był też prowadzącym prelekcje podczas II edycji Festiwalu, który od 23 do 25 lipca 2021 r. który odbył się w Gnieźnie.
Z przeżytych swoich lat znaczną część spędził z aparatem w dłoni. Od młodzieńczych czasów związany z lokalnym środowiskiem pasjonatów fotografii. Członek niegdysiejszego „FORMATU” i „GAFA”, uczestnik kilku wystaw fotograficznych oraz laureat konkursów. Miłośnik sielskiego życia, od niedawna rozkoszujący się jego urokami w domku pod lasem. Ciekawość historyczną od wielu lat zaspakaja w trakcie weekendowych wypraw z rodziną. Urodzony w okolicach Kłecka, przez większość życia zamieszkały w Gnieźnie i to jego dziejami oraz okolicą najbardziej zafascynowany. Dzięki Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” ma możliwość poszerzać swoją wiedzę i pielęgnować pasje wśród niesamowicie ciekawych ludzi.
Jest absolwentką na kierunku filologia rosyjska oraz informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Mieszka w Poznaniu i jej pasją jest marka samochodu BMW, wycieczki, w szczególności zwiedzanie starych zamków, dworów i pałaców. Od 2020 intensywnie odwiedza dwory, pałace i zamki wielkopolskie a relacje z wycieczek publikuje na facebooku. Jej pasją jest również aktorstwo i historia, w szczególności historia Kresów. Sama pochodzi z Bieszczad, z miasta Sanok, gdzie pracowała w największym Skansenie w Polsce – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Od 2019 roku działa w klubie BMW Poznań, który organizuje wydarzenia charytatywne. Statystowała też w filmie o rotmistrzu Pileckim „Raport Pileckiego”.
Z wykształcenia historyk, z zamiłowania wielki pasjonat dziejów Pałuk i Kujaw. Na co dzień swoją wiedzę przekazuje dzieciom i młodzieży jako nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rogowie. Jest też radnym gminy Rogowo i aktywnym działaczem lokalnym. Członek stowarzyszeń i organizacji o charakterze historycznym.
Jego zainteresowanie to historia Pałuk, ze szczególnym uwzględnieniem losów ziemiaństwa, a także historiografia, socjologia oraz psychologia społeczna.
Autor wielu artykułów dotyczących dziejów regionu Pałuk i Kujaw, a także pogranicza Wielkopolski i Pałuk.
Pracuje zawodowo w Szkole Podstawowej jako pedagog kreując rzeczywistość szkolną na miejsce przyjazne w którym każdy może odkrywać swoje talenty i rozwijać swoje umiejętności. Prywatnie pasjonatka historii Gniezna miasta, w którym przyszło jej mieszkać od przeszło 20 lat. Współrealizatorka wielu wydarzeń historycznych, realizowanych z uczniami, dotyczących Powstania Wielkopolskiego, m.in. spektaklu „Zaufałem nie zginę” poświęconemu postaci księdza majora Mateusza Zabłockiego w którym zagrała jego siostrę Wandę. Lubi odkrywać ciekawe osobowości kobiet żyjących w Polsce w okresie międzywojennym.
Z wykształcenia historyk oraz prawnik, na co dzień realizujący się zawodowo w Kancelarii Radców Prawnych. Pochodzi z Czerniejewa, ale po wielu przeprowadzkach, ponownie mieszka w sercu Wielkopolski – w Poznaniu. Członkiem Fundacji jest od 2020 r. Zamiłowanie do historii zawdzięcza tacie oraz bratu. Kontynuując rodzinną tradycję, przekazuje dzieciom „historycznego bakcyla”. W kręgu jej zainteresowań szczególne miejsce zajmuje historia XIX i XX w., zwłaszcza w ujęciu historii regionalnej. Z przyjemnością zwiedza i zgłębia tajemnice dworów, pałaców i zamków oraz rodzin niegdyś w nich mieszkających. Czynnie uczestniczy w różnych projektach mających na celu propagowanie historii. Wolny czas uwielbia spędzać aktywnie z rodziną, odkrywając uroki bliższych jak i dalszych zakątków kraju i nie tylko. Bardzo też lubi górskie wędrówki, dobrą literaturę oraz gry planszowe.
Rocznik 1971. Urodzony w Gnieźnie, aktualnie mieszka w Gurówku. Z wykształcenia pedagog i wychowawca młodzieży, na co dzień pracuje z młodzieżą niepełnosprawną. Zainteresowania to historia, a zwłaszcza historia regionu, jak również miłośnik szeroko rozumianej działalności wodnej i podwodnej.
W wolnych chwilach uwielbia podróżować, a niezapomniane widoki uwiecznia na fotografiach. Fascynuje się starą architekturą oraz lokalnymi specjałami. Preferuje enoturystykę i zwiedzanie nieznanych miejsc w poszukiwaniu magicznych zakątków. Od 1987 roku nurek i motorowodniak, żeglarz i wędkarz. Nigdy nie odpoczywa, ma niespożytą energię i mnóstwo pomysłów. Członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od 2019 r.
Z urodzenia mieszkanka Trzcianki, z wyboru (za mężem) – mieszkanka Gniezna. Absolwentka ekonomii na Wydziale Zarządzania i Marketingu, (kierunek Organizacja i Kierownictwo) na Uniwersytecie Szczecińskim. Pasjonuje się historią starożytną oraz historią XIX i XX wieku. Uwielbia podróżować po Polsce i odkrywać nieznane zakątki. Jej ukochanymi miejscami są Frombork, Kraków i… Gniezno oraz pałac w Zakrzewie koło Kłecka.
Współorganizatorka kilku historyczno-turystycznych przedsięwzięć w powiecie gnieźnieńskim m.in. I Piastowskiego Festiwalu Wodnego w Kłecku w 2012 r. gdzie gwiazdą był Zbigniew Wodecki i II edycji tego Festiwalu (już o randze międzynarodowej w 2013 r.), który odbył się w Borzątwi (gmina Mieleszyn), gdzie gwiazdami były m.in. Zbigniew Hofman i zespół „Babsztyl”, Cezary Makiewicz i zespół „Koltersi” oraz grupy „Selmiai” i „Radvija” z Litwy a także zespoły taneczne i akrobatyczne z Białorusi.
Była też współorganizatorką I, II, III i IV Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbywa się od 2019 r. w naszym regionie. Wraz z mężem organizowała również rajdy piesze i samochodowe po najciekawszych miejscach w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim. W wolnych chwilach lubi poczytać dobrą powieść historyczną i biografie wielkich władców historycznych.
Urodził się 20 stycznia 1948 r., z zawodu technik fotograf. Fotografią zajmuje się od 1968 r. Wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w „Gazecie Poznańskiej” i „Przemianach” oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach MDK, KMPIK i Klubie SM. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach oraz wykonywał zlecenia m.in. dla muzeów poznańskich, Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich Odra w Świnoujściu. Od 2000 r. współpracuje z MPPP w Gnieźnie i Archidiecezją Gnieźnieńską oraz z Instytutami Historii Sztuki w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Jego zdjęcia publikowano w kilkunastu albumach o charakterze popularno-naukowym (m.in. „Kościoły romańskie w Polsce”, „Kościoły gotyckie w Polsce”) oraz katalogach wystaw.
Jerzy Andrzejewski został wybrany przez czytelników portalu informacjelokalne.pl, „Człowiekiem Roku 2011” w kat. kultura/sztuka/nauka.
Urodzony i obecnie mieszkający w Gnieźnie. Absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku informatyka, z tą dziedziną nauki związany od czasów szkolnych zarówno hobbystycznie jak i zawodowo. Prywatnie miłośnik psów oraz psich sportów, wraz z żoną od ponad 4 lat prowadzi hodowlę chartów angielskich – whippetów. W związku ze swoim hobby dużo podróżuje, lubi odkrywać nowe miejsca, szczególnie te mniej znane i oddalone od wielkich miast. W przeszłości członek działającego w Gnieźnie bractwa rycerskiego i drużyny wojów, interesuje się historią, szczególnie średniowiecza i XX wieku. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobry film lub serial w domowym zaciszu, czytać książki lub pograć w ciekawe planszówki.
Pedagog, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała w Zespole Szkół Technicznych w Gnieźnie, obecnie zaangażowana w prowadzeniu rodzinnej firmy w Poznaniu. Jej pasją jest malarstwo. Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych. Historia malarstwa, style, techniki są przedmiotem jej zainteresowań. Udział w warsztatach, kursach malarskich, licznych plenerach i lekcjach rysunku poszerzył jej warsztat pracy. Swoje obrazy prezentowała na wernisażu „Krzywe, ale szczęśliwe” w Gnieźnie, wystawie w „Pomarańczarni” i Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu oraz na II Festiwalu Historycznym, „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2021 r. w Gnieźnie (wystawa pt. „Zagadkowi arystokraci”). Sercem Gnieźnianka, na nowo odkrywa historię regionu. Autorka prac inspirowanych obrazami Tamary Łempickiej, które przeniosą nas w świat art deco.
Rocznik 1977. Wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od października 2023 r. Z wykształcenia mechanik pojazdów samochodowych i taki zawód wykonuję do dnia dzisiejszego, czyli już 30 lat. Do ubiegłego roku jego pasją były motocykle. Uwielbia też starą motoryzację i wszystko to, co się z tym łączy. Kolejnym jego hobby jest wędkarstwo, a także las i góry oraz wszystko co z nimi związane. Z zamiłowaniem do historią w jego życiu bywało różnie, ponieważ nie zawsze go ona interesowała aż tak mocno. Przemiana i miłość do historii nastąpiła, kiedy zaczął działać jako eksplorator i poszukiwacz zaginionych dzieł sztuki. Dziś ta pasja jest w jego życiu na pierwszym miejscu. Mąż i ojciec na co dzień mieszkający w Rakowni, w sercu Puszczy Zielonki.