„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć”

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” realizuje projekt polegający na poszukiwaniu dokumentów, rękopisów, pamiętników, listów, kronik szkolnych i fotografii związanych z historią pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Szukamy dokumentów począwszy od XVII, XVIII, XIX i XX wieku, a skończywszy na 1989 roku. Nasz region był zamieszkały przez obywateli rożnych narodowości, dlatego też nie ograniczamy naszej akcji do dokumentów w języku polskim. Poszukujemy dokumentów również w języku niemieckim, francuskim, rosyjskim czy hebrajskim.

Nasza akcja odbywa się pod hasłem „Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć”. Jej celem jest ocalenie od zniszczenia wszelkich dokumentów, fotografii, pamiętników, rękopisów, listów czy kronik szkolnych, które stanowią historię ludzi, miejsc czy wydarzeń związanych z naszym regionem.

Fundacja czeka na wszelkiego rodzaju dokumenty niezależnie od stanu ich zachowania. Szukamy dokumentów począwszy od XVII, XVIII, XIX i XX wieku, a skończywszy na 1989 roku (mile widziane również dokumenty z wieków wcześniejszych). Nasz region był zamieszkały przez obywateli rożnych narodowości, dlatego też nie ograniczamy naszego akcji do dokumentów w języku polskim. Poszukujemy dokumentów również w języku niemieckim, francuskim, rosyjskim czy hebrajskim. Nasza akcja potrwa do końca 2018 roku.

Wszystkie przekazane Fundacji dokumenty zostaną zabezpieczone i zinwentaryzowane. Natomiast dokumenty, które zostaną Fundacji wypożyczone, będą zinwentaryzowane i zwrócone właścicielom. Dzięki temu zostania zbudowana Wirtualna Baza Dokumentów Nieznanych, która stanie się źródłem wiedzy i miejscem pamięci o dziejach naszego regionu.

Dodatkowo – z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego – na rok 2019 planujemy wydać album zawierający najciekawsze zebrane dokumenty.

Obecnie w naszym zbiorze są już m.in. fotografie z XIX i XX wieku, kroniki szkolne z I połowy XX wieku, pamiętniki i rękopisy z XIX wieku, jak również dokumenty m.in. polisy ubezpieczeniowe z pierwszej dekady XX wieku.

Nie wykluczamy, że w przyszłości przygotowana zostania także ekspozycja zebranych dokumentów.

Osoby zainteresowane przekazaniem wymienionych dokumentów, proszone są o kontakt telefoniczny (tel. 506-966-706) lub mailowy: fundacjahistoryczna@post.pl.

Karol Soberski