Pałac w Zakrzewie – magia, piękno, zagadki…

Przez dwa dni zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie koło Kłecka tętnił życiem. W sobotę przez kilka godzin zwiedzała go grupa ponad 40 osób, natomiast wczoraj pałac odwiedziło ponad 90 osób! Po tej pięknej rezydencji gości oprowadzał Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, badacz lokalnej historii, autor książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Po sobotnim całodniowym zwiedzaniu, w niedzielę do pałacu przybyło ponad 90 osób z całej Polski (m.in. Kruszwica, Pobiedziska, Skulsk, Poznań, Gniezno, Tarnowo Podgórne, Luboń, Skoki, Witkowo). W tym gronie znalazła się także dwie wyjątkowe osoby: pani Elżbieta z Poznania, praprawnuczka hr. Albina Węsierskiego, budowniczego pałacu i pan Michał z Kruszwicy, prawnuk francuskiego ogrodnika Augustyna Denizot, który stworzył istniejący do dzisiaj 15-hektarowy park wokół zakrzewskiego pałacu.

Goście, którzy w niedzielę przyjechali do tej jednej z najpiękniejszych rezydencji w Wielkopolsce, mogli zobaczyć i poznać historię, skarby i tajemnice pałacu, piękno parku oraz sekrety folwarku. Nie zabrakło również… poszukiwania dziesięciu skarbów, które organizatorzy ukryli w parku.

Na koniec przyszedł czas na poczęstunek i tradycyjnej losowanie upominków wśród uczestników zwiedzania.

– Pałac w Zakrzewie za każdym razem jest inny, piękniejszy i ciągle skrywa wiele tajemnic… Te dwa dni zwiedzania pałacu, parku i folwarku naładowały mnie nową energią i mocą do działania na polu historycznym, szczególnie, że odkryłem kolejne sekrety tego pałacu… Już wkrótce zaowocują one ciekawymi publikacjami – mówi K. Soberski.

Dziękujemy Dianie Matłosz-Blige, zarządzającej Centrum Szkoleniowym Banku Zachodniego WBK – Pałacu w Zakrzewie i całemu zespołowi za fantastyczny weekend i pełen profesjonalizm.

Sobotnio-niedzielne zwiedzanie pod hasłem „Nieznane tajemnice Zakrzewa” zorganizowała Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Przy organizacji pomagał też portal informacjelokalne.pl.

Fotorelacja z sobotniego zwiedzania do obejrzenia tutaj.

(as)