„Złoto Dziedzica” – fascynujące wydarzenia

O książce „Złoto Dziedzica”, której premiera odbędzie się w piątek, 29 czerwca o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, opowiadał dzisiaj podczas konferencji prasowej we MOK-u, jej autor Karol Soberski. Jest to już czwarta pozycja napisana i wydana – w ostatnich 20 miesiącach – przez K. Soberskiego, dziennikarza, regionalistę, niezależnego badacza lokalnej historii i prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Wcześniej ukazały się: w 2016 r. – „Skarb Dziedzica”, a w 2017 r.: „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” jest patronem tej publikacji.

– Ukazanie się w listopadzie 2016 r. na rynku wydawniczym książki „Skarb Dziedzica” w której opisuję losy dziedzica Popowa Ignacewa, majątku w gminie Mieleszyn – Franciszka Saskowskiego, jak i wydarzenia z I połowy XX wieku z nim związane, uruchomiło lawinę telefonów i e-maili od Czytelników, którzy zapoznali się z tą książką. I którzy poinformowali mnie wówczas, że są w posiadaniu niezwykłych wspomnień, zdjęć i dokumentów związanych pośrednio lub bezpośrednio z dziedzicem Popowa Ignacewa. Ta otwartość mieszkańców sprawiła, że już dzisiaj jestem w posiadaniu nowych, nieznany mi wcześniej fotografii i wspomnień oraz dokumentów, które stanowią fabułę książki „Złoto Dziedzica” – mówi Karol Soberski.

Najnowsza książka pt. „Złoto Dziedzica” opowiada o dalszych losach Franciszka Saskowskiego, dziedzica majątku Popowo Ignacewa w gminie Mieleszyn ale przede wszystkim jego brata Antoniego, właściciela majątku Wyrobki leżącego niedaleko Mogilna. Jest to kontynuacja niecodziennych wydarzeń, które rozegrały się na pograniczu Wielkopolski i Kujaw – począwszy od 1807 r. i trwających do dzisiaj… – opisanych w książce „Skarb Dziedzica”.

– Co jest w tej książki? Na pewno losy Antoniego Saskowskiego – brata Franciszka, który został wyrzucony przez komunistów z Popowa Ignacewa w 1947 roku. Z tego względu w sierpniu 2017 roku wybrałem się w podróż śladami Antoniego w północno-zachodnią część Polski: do Drawska Pomorskiego, Goleniowa i Koszalina, gdzie spotkałem się z jedyną żyjącą córką Antoniego – panią Elżbietą. Były też wyjazdy na Kujawy i Górny Śląsk. Kontaktowałem się też z rodziną Antoniego mieszkającą w Norwegii – dodaje autor.

W książce są też nowe fakty, nowe wydarzenia związane z samym Franciszkiem Saskowskim, jak i z Popowem Ignacewem oraz okolicznymi miejscowościami: Mielnem, Przysieką i Popowem Podleśnym. Wszystkie te zdarzenia wiąże jedna osoba – F. Saskowski.

„Złoto Dziedzica” to odpowiedzi na wiele pytań, w tym m.in. w jaki sposób część skarbu z okolic Popowa Ignacewa dotarła do Hongkongu? Czy w okolicach Mieleszyna drążone były tajemnicze tunele? Z jakiego powodu pałac w Przysiece znalazł się na celowniku poszukiwaczy skarbów? Gdzie w okolicach Mieleszyna znajdują się skrytki z kosztownościami pochodzącymi z dworu króla Augusta II Mocnego Sasa? – Oprócz tych intrygujących spraw, w „Złocie Dziedzica” opowiem również o nowinkach technicznych, które F. Saskowski podpatrzył w Europie Zachodniej i które w latach 20- i 30-tych XX wieku wprowadzał w swoim majątku – zaznacza K. Soberski.

– Na koniec wspomnę o jeszcze jednej ciekawostce, która będzie rozwinięta w tej książce. A mianowicie o postrzeganiu w latach 50. XX wieku – nieżyjącego już od ponad 10 lat Franciszka Saskowskiego – przez „nową władzę ludową”, która sprawowała rządy w gminie Mieleszyn. W moje ręce wpadły bowiem dokumenty z tamtego okresu w których znajdziemy opinie ówczesnych działaczy komunistycznych na temat byłego dziedzica Popowa Ignacewa – podkreśla.

Książka zawiera 15 rozdziałów, 62 podrozdziały, blisko 200 fotografii, w tym aż 125 zdjęć z lat 1900 – 1939. Ma 260 stron i jest wydana na papierze kredowym, tak jak wszystkie moje książki.

Premiera książki „Złoto Dziedzica”– na którą wszystkich zapraszamy – i spotkanie z jej autorem odbędzie się w piątek, 29 czerwca o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Spotkanie poprowadzi Dawid Jung, redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma literackiego „Zeszyty Poetyckie”.

(as)