Fundacja Historyczna opuszcza PZE!

Zarząd Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” podjął dzisiaj uchwałę o wystąpieniu z szeregów Polskiego Związku Eksploratorów. Tym samym z dniem dzisiejszym nasza Fundacji przestaje być członkiem PZE.

Temat ewentualnego opuszczenia przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” szeregów Polskiego Związku Eksploratorów pojawił się wśród członków Fundacji na przełomie 2018 i 2019 roku. Wówczas do Zarządu Fundacji wpłynęły zapytania członków Fundacji o plany PZE na rok 2019. – Pytania o plany zadałem na początku stycznia zarządowi PZE i usłyszałem wówczas odpowiedzi, które przekazałem członkom mojej Fundacji – mówi Karol Soberski, prezes Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Okazało się, że takie odpowiedzi nie usatysfakcjonowały członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, ponieważ do władz Fundacji wpłynął wniosek, by Zarząd pochylił się nad propozycją wystąpienia Fundacji z PZE.

Dzisiaj w godzinach popołudniowych odbyło się posiedzenie Zarządu Fundacji na którym pod głosowanie został poddany wspomniany wniosek o wystąpieniu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Polskiego Związku Eksploratorów. I uchwała ta została przegłosowana jednogłośnie.

Tym samym z dniem 29 stycznia 2019 r. Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” opuszcza szeregi Polskiego Związku Eksploratorów.

Wcześniej Karol Soberski złożył rezygnację z funkcji Rzecznika Prasowego PZE.

Warsztaty dla eksploratorów
W trakcie dzisiejszego posiedzenia Zarządu Fundacji podjęto również decyzje o organizowaniu – w okresie letnim – weekendowych warsztatów eksploratorskich dla osób rozpoczynających przygodę z detektoryzmem, ale w których udział mogli by wziąć także doświadczeni poszukiwacze. Warsztaty rozpoczynałyby się w piątek, a kończyły w niedzielę lub poniedziałek rano.

Warsztaty odbyłyby się w pięknym ośrodku, nad jeziorem, w jednej z miejscowości pod Gnieznem. – W programie byłyby zajęcia i warsztaty z m.in. archeologiem, prawnikiem, specjalistą od podwodnych poszukiwań, czy też ekspertem od sprzętu wykorzystywanego do poszukiwań. Byłyby to zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne – podkreśla Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji Historycznej.

Warsztaty byłyby dostępne dla wszystkich chętnych, po wcześniejszym zgłoszeniu (pierwszeństwo mieliby członkowie stowarzyszeń i fundacji współpracujących już z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”).

Więcej szczegółów o tych warsztatach już wkrótce.

(as)