Oddaliśmy hołd hr. Albinowi Węsierskiemu

Delegacja Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” uczestniczyła dzisiaj w inauguracji obchodów 50-lecia istnienia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które odbyły się w kościele w Sławnie. Wybór świątyni nie był przypadkowy, ponieważ w jej podziemiach spoczywa hr. Albin Węsierski, który w 1856 r. wykupił Ostrów Lednicki z rąk pruskich. Uroczystość związana była też z odsłonięciem pamiątkowej tablicy ku czci hr. Albina Węsierskiego i jego żony Ludwiki z Kwileckich Węsierskiej.

Dzisiejsze uroczystości w kościele pw. św. Mikołaja w Sławnie w gminie Kiszkowo, zainaugurowały całoroczne obchody 50-lecia działalności Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Przed mszą świętą wotywna celebrowaną przez ks. abp Józefa Kowalczyka, „w intencji wszystkich opiekunów dziedzictwa kulturowego na Ostrowie Lednickim, którzy od 1856 r. zabezpieczali to miejsce dla potomnych oraz twórców Muzeum powołanego w 1969 r. i jego pracowników”. Eucharystii przewodniczył ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Senior.

Po zakończeniu eucharystii, uczestnicy uroczystości przeszli do kaplicy bocznej w podziemiach której spoczywa Albin Węsierski i jego żona Ludwika. Tutaj odsłonięta została tablica w hołdzie Albinowi Węsierskiemu. Następnie delegacja Muzeum złożyła kwiaty i zapaliła znicze na płycie nagrobnej A. Węsierskiego. Po nich wiązanki kwiatów złożyli: Dariusz Pajkert w imieniu Prezydenta Miasta Gniezna, burmistrz gminy Kłecko – Adam Serwatka oraz w imieniu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – Aleksandra Soberska z Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Na koniec dzisiejszej uroczystości każdy chętny mógł zobaczyć – niedostępną na co dzień – monstrancję gotycko-renesansową z 1514 r. którą dla kościoła w Sławnie ufundował w 1865 r. Albin Węsierski i jego żona Ludwika.

Dlaczego nasza Fundacja wzięła udział w tych uroczystościach?

Już wyjaśniamy. Powodów jest kilka. Po pierwsze, to Karol Soberski, prezes naszej Fundacji, jako jeden z pierwszych zaczął promować – zapomnianą przez wiele ostatnich lat – postać Albina Węsierskiego, a stało się to w 2012 r. gdy zaczął organizować zwiedzania pałacu w Zakrzewie w trakcie których opowiadał o życiu i działalności Albina Węsierskiego, budowniczego tej pięknej rezydencji. Te zwiedzania organizowane są przynajmniej dwa razy w roku (w tym roku planowane są w czerwcu).

Drugi powód, to możliwość poznania w 2014 r. i wielokrotnych, wielogodzinnych rozmów z Panią Marią Joanną Franciszką Pągowską herbu Pobóg (rocznik 1918), prawnuczką Albina Węsierskiego, dzięki której K. Soberski zdobył bezcenna wiedzę o A. Węsierskim

Powód trzeci, to organizowanie przez K. Soberskiego rajdów pieszych, których trasy wiodły po okolicach Zakrzewa i po kompleksie leśnym zwanym „Bieszczady Kłeckie”, czyli po ziemiach należących w XIX wieku do hr. Albina Węsierskiego. W ten promowana była działalność A. Węsierskiego.

I powód, czwarty, ale najważniejszy. W 2017 r. ukazała się książka Karola Soberskiego pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, która zaczyna się od słów: „Ku pamięci hr. Albina Węsierskiego, budowniczego pałacu w Zakrzewie i człowieka, który ocalił od zniszczenia Ostrów Lednicki – wyspę na której odbył się chrzest Polski”. Ta pozycja, która spotkała się wielkim zainteresowaniem czytelników w całej Polsce, to pierwsza na rynku wydawniczym książka opisująca losy pałacu w Zakrzewie od jego wybudowania w 1872 r. aż do czasów współczesnych, ale to też kompendium wiedzy o życiu i dokonaniach A. Węsierskiego. To jego swoisty „pomnik”, a jednocześnie przywrócenie tej postaci do świadomości współcześnie żyjących mieszkańców naszego regionu.

Ostatni powód dla którego postanowiliśmy wziąć udział w dzisiejszych uroczystościach, to odkrycie – przy okazji prac nad tą wspomnianą książką – miejsca w którym spoczywa hr. Albin Węsierski (o tym więcej tutaj). Miejsca, które przez wiele lat było szukane nie tylko przez członków rodziny A. Węsierskiego.

Te powyższe powody sprawiły, że delegacja Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” wzięła udział w dzisiejszej uroczystości i złożyła wiązankę kwiatów na płycie nagrobnej Albina Węsierskiego i jego żony Ludwiki.

(fh)

Na ten temat:
Czas zbudować ścieżkę edukacyjną hr. A. Węsierskiego!
Jak odkryłem miejsce spoczynku hr. Albina Węsierskiego