O historii regionu, II wojnie światowej i dziejach Zdziechowy

W hali sportowej w Zdziechowie odbyło się spotkanie autorskie z Karolem Soberskim, autorem książek: „Złoto Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Zapomniana zbrodnia” i „Skarb Dziedzica”. Tematem spotkania były wydarzenia opisane w tych pozycjach, szczególnie te związane z II wojną światową. Nie zabrakło też innych ciekawych historii związanych z naszym regionem. Podczas dyskusji padła też propozycja napisania książki o historii Zdziechowy. Okazją do spotkania z K. Soberskim jest przypadająca w tym roku 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Piątkowe (6 września) spotkanie, zorganizowane z inicjatywy sołtys Zdziechowy Agaty Rezgui i członka Rady Sołeckiej, pasjonata historii i kolekcjonera – Pawła Noskiewicza. Na początku spotkania sołtys powitała licznie zebranych mieszkańców Zdziechowy i okolic (przybyło ponad 40 osób) oraz Macieja Mądrego, zastępcę wójta gminy Gniezno.

Spotkanie, które trwało blisko 2,5 godziny, dotyczyło wydarzeń opisanych przez Karola Soberskiego w jego czterech pozycjach: „Złoto Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Zapomniana zbrodnia” i „Skarb Dziedzica”. Nie zabrakło też innych ciekawych historii związanych z naszym regionem, szczególnie tych związanych z II wojną światową, tajemnicami i skarbami. Była też mowa o powołanej przez K. Soberskiego Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, jej celach i projektach na przyszłość.

W trakcie dyskusji padł także pomysł, by powstała książka o historii Zdziechowy, ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego i II wojny światowej. – Cieszy mnie, że opowieści o moich książkach zgromadziły komplet publiczności, nie tylko ze Zdziechowy, ale też z Gniezna i innych miejscowości! Miło jest dzielić się wiedzą z osobami, które chcą słuchać i które chcą także przekazywać swoje wiadomości! Dzięki temu pierwsze kroki do wydania książki o historii Zdziechowy zostały zrobione! – mówi K. Soberski.

Podczas spotkania autor przedstawił także swoje plany wydawnicze na rok 2019 0 2020 i zaprosił wszystkich zebranych na premierę swojej najnowszej książki pt. „Skarbny i tajemnice okolic Gniezna” do pałacu w Czerniejewie. Premiera odbędzie się w sobotę, 28 września i godz. 16.00.

Karol Soberski –
prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), dziennikarz (właściciel i redaktor naczelny portali informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl), pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Od blisko piętnastu lat tropi i wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Od 2012 r. w ramach „Wędrówek z historią” oprowadza turystów po pałacach, dworach, zapomnianych i ciekawych miejscach w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim.

Jest też pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca tego roku w pałacu w Czerniejewie. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań miłośników historii, pasjonatów skarbów i tajemnic, odkrywców, podróżników, badaczy lokalnych dziejów, eksploratorów i pisarzy zajmujących się dziejami naszego kraju i poszczególnych regionów. W tym roku przez Festiwal przewinęło się 2,5 tysiąca osób. Kolejna odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r. też w pałacu w Czerniejewie.

K. Soberski zajmuje się też pisaniem książek i folderów turystycznych. Jest m.in. współautorem monografii pt. „Medycyny na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski”. Z kolei od 2016 r. pisze już samodzielnie książki. Przez ostatnie 3 lata napisał:„Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”.

We wrześniu ukaże się kolejna jego książka pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

(fh)