Pobiedziska zauroczone okolicami Gniezna!

Nadkomplet publiczności i blisko dwie godziny opowieści o najnowszej książce „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” – tak można podsumować dzisiejsze spotkanie Karola Soberskiego z Czytelnikami w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska. Głównym tematem spotkania była najnowsza książka K. Soberskiego, ale nie zabrakło również opowieści o poprzednich publikacjach, Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, zwiedzaniach organizowanych przez K. Soberskiego, a także o Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, której jest prezesem.

Spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska otworzyła Małgorzata Halber, dyrektor placówki, która przedstawiła w kilku zdaniach gościa spotkania – Karola Soberskiego.

K. Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów. Festiwal będzie imprezą cykliczną.

Autorski wieczór
Następnie głos zabrał bohater wieczoru, który przybliżył zebranym Czytelnikom swoją najnowszą książkę pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. – Moja nowa książka, to swego rodzaju autorski przewodnik w którym zapraszam Czytelników na wędrówkę do miejsc w okolicach Gniezna, miejsc niby znanych, często odwiedzanych ale ciągle czekających na nowych odkrywców. Na własnej skórze przekonałem się, że można wiele razy powracać do tych miejsc i za każdym razem doświadczać nowych przeżyć – mówi K. Soberski.

Książka jest owocem blisko 10-letnich wędrówek autora po okolicach Gniezna, wycieczek zarówno indywidualnych, jak i grupowych, które K. Soberski organizuje w ramach „Wędrówek z historią”. W trakcie tych wypadów K. Soberski pokazuje – od zupełnie nieznanej strony – miejsca wydawałoby się już znane, ale również zabiera turystów w miejsca zupełnie zapomniane, niedostępne, opuszczone…

Dalej K. Soberski przybliżył wybrane miejsca – opisane w szczegółach w książce – znajdujące się w gminach: Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo i Niechanowo. – Punkty w tych gminach, opisane w książce, wypełnione fascynującymi historiami, ciekawymi zabytkami czy też intrygującymi tajemnicami. Okolice Gniezna, które w książce wskazuję, to inspirujące pomysły na dłuższe i krótsze wyprawy dla każdego: pieszo, rowerem czy samochodem. Samotnie, z rodziną, dziećmi czy przyjaciółmi – przyznaje K. Soberski.

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to już piąta – w ostatnich 3 latach – książka napisana przez K. Soberskiego. Pozycja ta ukazuje się w nowym cyklu zatytułowanym „Wędrówki z Karolem Soberskim” i ma pokazać powiat gnieźnieński, a w kolejnych publikacjach także szerzej pogranicze Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, od tej strony od której jest mało znany.

O wcześniejszych książkach, Festiwalu i Fundacji
Na koniec spotkania K. Soberski opowiedziała jeszcze o swoich wcześniejszych pozycjach: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”. Nie zabrakło też informacji o organizowanym przez K. Soberskiego wielkim wydarzeniu historycznym w pałacu w Czerniejewie, czyli II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r.

Była też mowa o Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, którą K. Soberski powołał w 2017 r. (i której jest prezesem), jej celach i zadaniach.

Kończąc spotkanie K. Soberski zaprosił też uczestników spotkania na zwiedzania pałacu w Czerniejewie, które poprowadzi w sobotę, 23 listopada i w sobotę, 7 grudnia.

Po spotkaniu, chętni mogli nabyć nową książkę, jak i wcześniejsze i zdobyć dedykację od autora. Nie zabrakło też wspólnych fotografii.

Wszystkich miłośników książek K. Soberskiego zapraszamy na kolejne spotkania: 7 listopada o godz. 17.00 w Bibliotece Miejskiej w Strzelnie, a 9 i 10 listopada na Zamku Czocha!

(fh)
Fot. A. Soberska