Witkowo poznało sekrety i zagadki okolic Gniezna

Ponad 2,5 godziny trwało dzisiejsze spotkanie z Karolem Soberskim i jego książkami, szczególnie z najnowszą pozycją „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, które odbyło się dzisiaj wieczorem w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Witkowo. Nie zabrakło też tematów związanych z Festiwalem Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” organizowanym przez gościa wieczoru, jak i z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jest prezesem. Organizatorami spotkania byli: biblioteka i PTTK w Witkowie.

Spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Witkowo otworzyła Wiesława Gąsiorowska, dyrektor placówki, która przedstawiła w kilku zdaniach gościa spotkania – Karola Soberskiego.

O książkach, Festiwalu i Fundacji
Na początku spotkania K. Soberski opowiedziała o swoich książkach, które wydał w latach 2016 – 2018: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”. Nie zabrakło też informacji o organizowanym przez K. Soberskiego wielkim wydarzeniu historycznym w pałacu w Czerniejewie, czyli II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r. Była też mowa o Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, którą K. Soberski powołał w 2017 r. (i której jest prezesem), jej celach i zadaniach.

O nowej książce
Jednak większość dzisiejszego spotkania poświęcona była najnowszej książce pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. Jest to już piąta – w ostatnich 3 latach – książka napisana przez K. Soberskiego. Pozycja ta ukazuje się w nowym cyklu zatytułowanym „Wędrówki z Karolem Soberskim” i ma pokazać powiat gnieźnieński, a w kolejnych publikacjach także szerzej pogranicze Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, od tej strony od której jest mało znany.

– Jest to swego rodzaju autorski przewodnik w którym zapraszam na wędrówkę do miejsc w okolicach Gniezna. Po tych okolicach wędruję od wielu lat. Każda kolejna wyprawa przynosi nowe odkrycia, nowe miejsca do których lubię później wracać. Są one bowiem wypełnione fascynującymi historiami, ciekawymi zabytkami czy też intrygującymi tajemnicami. W książce zaprezentowałem ponad 110, moim zdaniem najciekawszych, miejsc w sześciu gminach powiatu gnieźnieńskiego: Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo i Niechanowo – mówi K. Soberski.

Książka jest owocem blisko 10-letnich wędrówek autora po okolicach Gniezna, wycieczek zarówno indywidualnych, jak i grupowych, które K. Soberski organizuje w ramach „Wędrówek z historią”. W trakcie tych wypadów K. Soberski pokazuje – od zupełnie nieznanej strony – miejsca wydawałoby się już znane, ale również zabiera turystów w miejsca zupełnie zapomniane, niedostępne, opuszczone…

Na zakończenie spotkania nie zabrakło też pytań od Czytelników (którzy szczelnie wypełnili salę w bibliotece w Witkowie), kilka osób podsunęło także kilka ciekawych tropów historycznych związanych m.in. z pałacami w Czerniejewie i w Arcugowie. Padła również propozycja, by K. Soberski pomyślał o książce o Witkowie.

K. Soberski zaprosił też uczestników spotkania na zwiedzania pałacu w Czerniejewie, które poprowadzi w sobotę, 23 listopada i w sobotę, 7 grudnia, jak również na przyszłoroczny II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca odbędzie się w pałacu w Czerniejewie.

Dziękując za spotkanie, W. Gąsiorowska, dyrektor biblioteki wręczyła K. Soberskiemu książkę o historii Witkowa, z kolei Danuta Stefańska, prezes PTTK w Witkowie – piękny bukiet kwiatów.

Po spotkaniu, chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego oraz zdobyć dedykację od autora.

O autorze
K. Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów. Druga edycja już od 20 do 23 marca 2020 r., także w czerniejewskiej rezydencji.

(fh)
Fot. A. Soberska