Historie kryminalne pogranicza Wielkopolski i Pałuk

Pałace i dwory na pograniczu Wielkopolski i Pałuk to piękne architektonicznie budowle. To rezydencje mające niezwykłą historię, intrygujących właścicieli ale też… skrywają one mroczną prawdę o czasach świetności… Malownicze pogranicze tych dwóch regionów i znajdujące się tam pałace i dwory, to zagadki, które dotychczas nie ujrzały światła dziennego… To śledztwa podążające w wielu kierunkach, to kolejne zbrodnie, to w końcu zmowa milczenia…

W ramach serii „Wędrówki z Karolem Soberskim” we wrześniu 2019 r. ukazała się książka pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. Spotkała się ona z fantastycznym przyjęciem przez Czytelników, którzy na potęgę kupują tę pozycję. Jednak autor tej książki – Karol Soberski – nie spoczął na laurach i pracuje nad kolejną publikacją z tego cyklu.

Tym razem będzie ona nosiła tytuł „Pałace i dwory pogranicza Wielkopolski i Pałuk. Historie kryminalne”. Skąd pomysł na taką książkę? – Zbierając od lat materiały do moich książek, szczególnie do trzech pozycji opowiadających o ziemiaństwie w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku, czyli „Skarb Dziedzica”, Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”, natrafiłem na wiele ciekawych relacji, wiele wspomnień czy wręcz dokumentów mówiących o kryminalnych historiach, które działy się w majątkach pogranicza Wielkopolski i Pałuk – mówi Karol Soberski. – Z tych informacji maluje się świat, dzisiaj już zupełnie zapomniany, świat bogatych właścicieli ziemskich, ale też świat w którym dochodziło do zbrodni, napadów, gwałtów, gdzie zlecano zabójstwa, czy porwania. Gdzie były pojedynki o piękne kobiety, ale też samobójstwa z niespełnionej miłości. Były też krwawe porachunki w tle których były wielkie pieniądze… I od tej strony nasze majątki i ich właściciele, są mało znane, stąd pomysł, by opisać te mrożące krew w żyłach opowieści – dodaje.

Piękne dwory i pałace, od lat opuszczone majątki, niedokończone inwestycje z okresu międzywojennego i mroczne zbrodnie tam dokonywane… Do dzisiaj często niewyjaśnione… Pogranicze Wielkopolski i Pałuk, gdy spojrzymy na historię ziemiaństwa w tym regionie, to wiele tajemnic i zagadek powtarzanych przez mieszkańców z pokolenia na pokolenie.

Wiele z tych historii udało mi się pozyskać od najstarszych mieszkańców i opisać, ale zapewne jest jeszcze dużo nieznanych wydarzeń kryminalnych z tego regionu, które rozgrywały się w majątkach ziemskich i które warto by było uwiecznić w mojej książce. Stąd też prośba do Czytelników, jeśli znają takie historie, mają zdjęcia mówiące o tych majątkach z pogranicza Wielkopolski i Pałuk, z powiatu gnieźnieńskiego, żnińskiego, mogileńskiego, czy wągrowieckiego, proszę o kontakt – mówi K. Soberski. – Zwracam się z apelem do osób będących w posiadaniu jakichkolwiek informacji, dokumentów, archiwalnych fotografii czy też wszelkich opowieści (nawet takich wydających się nieprawdopodobnymi) związanych z pałacami i dworami pogranicza Wielkopolski i Pałuk – dodaje.

Prosimy o kontakt telefoniczny: 515-980-504 lub o informację na maila: fundacjahistoryczna@post.pl. Zapewniamy anonimowość.

O kontakt prosimy również osoby, które znają różne tajemnice skrywane przez majątki na pograniczu Wielkopolski i Pałuk będące często źródłem spekulacji nie tylko wśród mieszkańców, ale też wśród poszukiwaczy skarbów. Dzieła sztuki, zrabowane kosztowności, zasoby muzealne i ważne państwowe dokumenty – to wszystko Niemcy kradli z tych majątków w czasie II wojny światowej, ale wiele z tych dóbr właściciele majątków ukrywali w 1939 roku… Tak skutecznie, że do dzisiaj nikt ich nie odnalazł…

Nie brakuje osób, które twierdzą, że w piwnicach pałaców, w dworskich zabudowaniach czy gdzieś w nieistniejących parkowych budynkach nadal ukryte są skrzynie pełne kosztowności i tylko kwestią czasu jest, kiedy wszystkie skarby zostaną odnalezione… Majątki na pograniczu Wielkopolski i Pałuk skrywają nie tylko mroczne historie kryminalne, ale także ukryte przez dawnych właścicieli depozyty… I nikt nie wie co się w nich kryje…

K. Soberski apeluje do Czytelników, którzy posiadają wszelkie inne informacje na temat pałaców i dworców na pograniczu Wielkopolski i Pałuk z prośbą o kontakt. Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące tych majątków i chciałby się nimi podzielić, proszony jest o kontakt: tel. 515-980-504 lub e-maila: fundacjahistoryczna@post.pl.

Wszelkie materiały zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom.

(fh)