Sezon na wędrówki po pałacach zakończony!

Padający deszcz i niska temperatura nie zraziły miłośników historii, by w sobotnie popołudnie przyjechać do Czerniejewa, by zwiedzić tamtejszy zespół pałacowo-parkowy. Przewodnikiem po sekretach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to ostatnie w tym roku zwiedzanie organizowane przez K. Soberskiego.

Sezon na zwiedzania roku 2019 został zakończony. Ostatnim akcentem było sobotnie, popołudniowe zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie, którego pomysłodawcą i przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w pałacu w Czerniejewie, a także autor książek o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

Uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli przy Restauracji „Wozownia”, następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, podziemi pałacowych, by na koniec udać się do powozowni. W trakcie blisko 3-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!
Kilkugodzinna wędrówka zakończyła się w Restauracji „Wozownia”, gdzie uczestnicy zwiedzania posilili się i oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki (tym razem były to materiały promujące Nadleśnictwo Gniezno, Nadleśnictwo Gołąbki, Powiat Gnieźnieński, Miasto Gniezno i gminy powiatu gnieźnieńskiego: Kłecko, Niechanowo, Kiszkowo i Mieleszyn).

Sezon zakończony
Tym samym Karol Soberski zakończył tegoroczny sezon na zwiedzania pałaców, dworów czy innych ciekawych miejsc w naszym regionie. W tym roku były to: zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie (3 razy dzienne zwiedzanie i jedno nocne); zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie (dwa dzienne i dwa nocne); kościół i pałac w Popowie Ignacewie (dwa razy); pałac w Mielnie (trzy razy) oraz wędrówka z historią po lasach Leśnictwa Nowaszyce do miejsca gdzie Niemcy w czasie II wojny światowej pogrzebali pacjentów szpitala „Dziekanka”. Łącznie w tych 14 zwiedzaniach w 2019 roku wzięło udział ponad 1100 osób, co daje średnią blisko 80 osób na każdym zwiedzaniu.

Ponad 10 tys. turystów
Jeśli zaś zsumujemy wszystkie zwiedzania, które K. Soberski zorganizował od października 2012 roku (kiedy zaczęła się ta jego przygoda) to było ich w sumie 80 (średnio rocznie jest to 11 wycieczek). Wędrówki były organizowane do takich miejsc jak pałace w Czerniejewie, Zakrzewie, Niechanowie, Grochowiskach Szlacheckich, Popowie Ignacewie, Przysiece, Popowie Podleśnym, Mielnie, Arcugowie czy Łagiewnikach Kościelnych. Do tego były zwiedzania wsi i miasteczek takich jak: Kłecko, Czerniejewo, Rogowo, Łopienno, Łagiewniki Kośc., Niechanowo, Mielno, Dziadkowo, Sokolniki, Nowaszyce, czy Świątniki Małe. K. Soberski zorganizował też wycieczki tematyczne m.in. wokół Kanału Dębina, szlakiem pałaców masońskich, śladami niemieckiej akcji T4, czy też rajdy po Bieszczadach Kłeckich.
Dzięki temu pałace, dwory, kościoły, wsie i miasteczka w naszym regionie zobaczyło ponad 10 tysięcy turystów z różnych stron Polski, ale też w zwiedzaniach tych uczestniczyli turyści z: Litwy, Hiszpanii, Norwegii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Anglii.

Plany na rok 2020
– Na przyszły rok planujemy jeszcze więcej zwiedzań. Już w tym tygodniu poczynimy pierwsze ustalenia, które miejsca pokażemy turystom. Na pewno w kalendarzu na rok 2020 znajdą się zwiedzania pałaców w: Czerniejewie, Zakrzewie, Popowie Ignacewie, Przysiece, Niechanowie i Arcugowie; będzie też zwiedzania m.in. Kłecka, Łopienna czy Łagiewnik Kościelnych ponieważ cały czas jest duże zainteresowanie turystów z całej Polski tymi miejscami. Planuję też 3 lub 4 nocne zwiedzania. Będzie też kilka nowości, ale na razie nie chcę zdradzać, które to będą miejscowości i zespoły pałacowo-parkowe. Na pewno każdy miłośnik historii, architektury, skarbów czy tajemnic znajdzie coś dla siebie – zapowiada K. Soberski.

O wszystkich zwiedzaniach będzie można się dowiedzieć z portali: informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl oraz ze strony internetowej Fundacji: fundacjahistoryczna.pl.

(fh)
Fot. A. Soberska